Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy OCZ Neural Impulse Actuator - "Czytnik myśli"
    

 

Testy OCZ Neural Impulse Actuator - "Czytnik myśli"


 Autor: Skipper | Data: 28/12/08

Testy OCZ Neural Impulse Actuator - "Czytnik myśli"Przedstawiane dziś przeze mnie urządzenie OCZ Neural Impulse Actuator (NIA) nie daje się zakwalifikować do żadnej kategorii produktów, jakie są nam znane. NIA można znaleźć w sklepach internetowych w dziale klawiatury, choć jak widać na zdjęciu, nie posiada ani jednego klawisza. Może jednak w ograniczonym stopniu spełniać funkcje, które pełni klawiatura lub myszka, albo być ich uzupełnieniem. To, bowiem, pierwsze na polskim rynku, urządzenie do sterowania komputerem za pomocą... umysłu! Zgodnie z tym, co mówią o nim jego twórcy, produkt ten jest przeznaczony przede wszystkim dla zaawansowanych graczy, spędzających czas przed grami zręcznościowymi (w tym również „UT3”, czy „CS”) i pozwala użytkownikom osiągnąć znaczny przyrost szybkości reakcji w wirtualnych zmaganiach. Może jednak równie dobrze służyć wielu zdaniom, od zwykłego poruszania się po systemie, czy surfowania po Internecie, aż do rehabilitacji i leczenia zaburzeń takich jak ADHD. Sterowanie umysłem brzmi trochę jak wyjęte z powieści Science Fiction, jest jednak możliwe, a od niedawna, właśnie za sprawą firmy OCZ, dostępne dla każdego, kto posiada w portfelu około 500zł!

Wstęp

Technologia, czyli elektroneurodiagnostyka w pigułce

Jest to pierwsze urządzenie tego typu dostępne na naszym rynku. Zastosowane w nim technologie, pozwalające na sterowanie komputera myślami, dla przeciętnego użytkownika wydają się „kosmiczne”. Część z nich została już jednak opracowana w XIX wieku. Oczywiście nie wykorzystywano ich wtedy do poprawy osiągów w „Counterze”, czy „Unrealu”, lecz w medycynie do diagnozowania schorzeń mięśni i mózgu. Neural Impulse Actuator wykorzystuje do „odczytywania myśli” trzy mechanizmy, każdy skupiający się na innym obszarze „uzewnętrzniania” przez człowieka swoich świadomych i ukrytych zamiarów i reakcji. Są to:

Elektromiografia (EMG) – Skupia się na określeniu stopnia przewodnictwa elektrycznego nerwów, oraz mięśni (w tym przypadku mięśni twarzy), skurczów mięśniowych i ich napięcia, oraz ich odpowiedzi na bodźce elektryczne.

Elektrookulografia (EOG) – Zajmuje się pomiarem ruchów gałek ocznych. Według słów producentów, to właśnie EOG odpowiada za znaczące skrócenie czasu reakcji w dynamicznych grach.

Elektroencefalografia (EEG) – Pozwala odczytywać fale mózgowe przy użyciu elektrod rozmieszczanych na powierzchni skóry głowy. W przypadku NIA, mierzone są jedynie fale Alfa i Beta.

Zainteresowanych dalszymi informacjami o wyżej wymienionych metodach, zapraszam na stronę Wikipedii, gdzie zagadnienia te zostały dość jasno opisane. Przed rozpoczęciem korzystania z NIA warto zapoznać się chociażby z podstawowymi danymi na temat elektroneurodiagnostyki, gdyż instrukcje, oraz oprogramowanie urządzenia, używają często skrótów powyższych metod (EMG, EOG, EEG) i orientacja, co dany skrót oznacza, będzie nieocenioną pomocą.

Domyślam się, jakie pytanie mogłoby się teraz nasunąć. „Elektrody rozmieszczane na głowie”, „bodźce elektryczne”, „skurcze”, „napięcie”, wszystko to brzmi, jakby mowa była o szalonym naukowcu przeprowadzającym głęboko w podziemiach jakieś sadystyczne badania nad nową partią szczurów, mające na celu zdobycie władzy nad światem. Czy podczas korzystania z NIA moje ciało i umysł są bezpieczne? Nie trzeba się o nic obawiać. Wszystkie metody odczytywania tego, co się dzieje na powierzchni oraz wewnątrz głowy użytkownika, są całkowicie nieinwazyjne. Uspokajające jest też to, że istnieje tylko możliwość przekazywania sygnałów do urządzenia, nie ma opcji „zapisu”, czyli przekazywania tych sygnałów w drugą stronę, do mózgu. Nie stwierdzono też, by częste korzystanie z EEG było przyczyną jakichkolwiek schorzeń (chyba, że ktoś potknie się w drodze do lekarza).

poprzednia strona (Wstęp)    -   następna strona (Dzień 1 - pierwszy kontakt)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy OCZ Neural Impulse Actuator - "Czytnik myśli"
 
 » Wstęp
 » Dzień 1 - pierwszy kontakt
 » Dzień 6 - problemów ciąg dalszy
 » Kolejny sposób nierozwiązania problemu, czyli "Edison's Challenge"
 » Klikajcie, a znajdziecie...
 » Dzień 14 - Na gry czas najwyższy!
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »