Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Intel, SIS i VIA - przegląd trzech płyt dla P4
    

 

Intel, SIS i VIA - przegląd trzech płyt dla P4


 Autor: Grosz | Data: 08/11/02

Soltek SL-85ERV (VIA P4X400)

  

  

No to zobaczmy, co dostajemy w pudełku:
  • biała (jasno szara) płyta główna (30,5 x 22 cm), nie wymaga zasilacza ATX 2.03
  • instrukcja obsługi po angielsku (104+1 str.)
  • instrukcja obsługi dodatkowego oprogramowania po angielsku (118 str.)
  • rozkładany szaro-biały plakat (A3) - Szybki przewodnik po instalacji - w 8 językach, brak polskiego, ale za to mamy: arabski, chiński, japoński, koreański, niemiecki i in.
  • taśma ATA 66/100/133
  • taśma do napędu dyskietek
  • 2 CD-ROM ze sterownikami i dodatkowym oprogramowaniem (PC-cillin 2002, VirtualDrive 7, RestoreIT! 3 Lite, PartitionMagic 6.0 SE, DriveImage 4.0)

  

Płyta główna posiada 6 złącz PCI, 1 AGP (x4/x8) oraz trzy banki pamięci, które można obsadzić 3GB: PC1600/DDR200, PC2100/DDR266 lub PC2700/DDR333.

Tylko dwa porty USB 2.0 wyprowadzono na tylni panel, a cztery dodatkowe są na płycie. Mamy do dyspozycji wyjście na trzeci dodatkowy czujnik temperatury - jednak brakuje odpowiedniego czujnika/kabelka dołączonego do zestawu. Płyta ma tylko jedno wejście dźwiękowe (chociaż przygotowane jest drugie złącze - AUX1) oraz wyjście audio na panel przedni.

    

Płyta jest wzorcowo usztywniona pod procesorem. 20-pinowe zasilanie ATX jest usytuowane niezbyt fortunnie, prawie na samym środku płyty głównej. Dodatkowe piny zasilające możemy podłączyć oprócz zasilania ATX 2.03, także poprzez zwykłe gniazdo zasilające urządzenia wewnętrzne (np. CD-ROM). Kable mogą zasłaniać wentylator procesora. Na mostku północnym znajdziemy niewielki radiator, przesmarowany pastą silikonową.

Trzy dodatkowe (plus procesor) gniazda zasilania wiatraczków, w tym dwa (żółte) z pomiarem prędkości. Wake-On-Modem, Wake-On-LAN /USB/, POS, STR, możliwość podłączenia czujnika IrDA.

Płyta nie wygląda na zbyt dopracowaną i widać, że producent oszczędza nie na tym, na czym powinien. Brak jest - nie wlutowano diody sygnalizującej pracę modułów DDR DIMM (str.20 - w instrukcji jest); czujnik mierzący temperaturę procesora - znajduje się poza ramką wentylatora (to co on mierzy?); łatwiej jest podłączyć wentylator procesora do pobliskiego FAN2, niż odległego FAN1 (przez wszystkie kable zasilające płytę); źle oznaczono w instrukcji jumper JP1 zmieniający taktowanie magistrali systemowej (zaznaczono piny czujnika termicznego - str. 25).

Przydałby się śledź z przynajmniej jeszcze dwoma portami USB (str.36 - w instrukcji) oraz kabelek z sensorem termicznym (z DRV2 - go dostałem). Jeżeli coś jest na płycie, to dlaczego z tego nie korzystać?!

Mamy za to zworkę do blokady zapisu we Flash ROM-ie (JP2), dwa wyjścia na diody sygnalizujące pracę dysków, 6-kanałowy dźwięk oparty o Realtek-a ALC650.

Jest jeszcze jeden kwiatek, ale o nim za chwilę.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Intel, SIS i VIA - przegląd trzech płyt dla P4
 
 » Z czym do Pań ... i Panów
 » Specyfikacja testowanych płyt
 » DFI NB76-EC (i845G)
 » DFI: Instalacja i oprogramowanie
 » DFI: Osiągi
 » Soltek SL-85ERV (VIA P4X400)
 » Soltek: Instalacja i oprogramowanie
 » Soltek: Osiągi
 » ASUS P4S8X (SIS648/963)
 » ASUS: Instalacja i oprogramowanie
 » ASUS: Osiągi
 » Osiągi i845G i P4X400
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »