Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test wysokowydajnych pamięci DDR2 OCZ i Patriot
    

 

Test wysokowydajnych pamięci DDR2 OCZ i Patriot


 Autor: Lancer | Data: 29/01/07

Zakończenie

Niestety, przyznać trzeba uczciwie, że zaprezentowane w niniejszym teście możliwości podkręcania nie są zawsze reprezentatywne. Jak w przypadku każdego elementu znajdującego się na celowniku fanów darmowej mocy, pierwsze skrzypce gra element losowy. Zawsze można trafić na egzemplarze bardziej i mniej podatne na podkręcanie. Co prawda producenci w przypadku modeli należących do reprezentacyjnych serii dbają o staranną selekcję chipów, by zwiększyć powtarzalność produktów. Niestety serie budżetowe są z samej definicji obarczone większym marginesem błędu. Tu rozbieżności są większe.

Warto zwracać uwagę na oznaczenia rewizji. Jest to szczególnie istotne w przypadku produktów Patriota. Tu możemy czasami natknąć się na model oznaczony tak samo, a różniący się ot choćby płytką drukowaną, która dosyć istotnie może limitować możliwości podkręcania.

Nie gdybajmy jednak, a zmierzmy się z faktami i podsumujmy w zwięzły sposób wszystko, co zaszło do tej pory.

Patriot PC2-5300 Signature Line to model charakteryzujący się najlepszym stosunkiem swoich overclockerskich możliwości do ceny. Co prawda nie osiągają oszałamiających częstotliwości, ale przy sugerowanej cenie detalicznej 839PLN za 2GB kit prezentują się atrakcyjnie. Przewidziane przez producenta standardowe parametry pracy są raczej słabe, ale grzech ich po prostu nie podkręcić.

Patriot PC2-6400 ELK to jedyny zestaw w recenzji jaki możemy stanowczo odradzić. Standardowe timingi nie są rewelacyjne, ale o ile w przypadku wcześniejszego produktu możemy liczyć na osiągnięcie sporego przyrostu darmowym kosztem, to tu liczyć zbytnio nie mamy na co. Model ten został już wręcz wycofany z oferty dystrybutora, ale jeśli spotkacie go w ofercie jakiegoś sklepu - omijajcie te pamięci szerokim łukiem. Nie oferują one nic ciekawego. No chyba, że jest możliwość kupna po wyjątkowo atrakcyjnej cenie...

Patriot PC2-6400 LLK to model, który przeszedł w ciągu ostatniego pół roku ewolucję. Dopracowano technologię montażu radiatora, do którego nie można się przyczepić, a który pewnie przylega do kostek pamięci. Moduły jako jedyne w przeglądzie obsługują rozszerzenie EPP, które co prawda nie zwiększa znacząco funkcjonalności, ale jeśli dysponujemy płytą z obsługą tego standardu to o konfigurację łatwiej. Wydajność przy oryginalnych ustawieniach stoi na przyzwoitym poziomie, a dodatkowo mamy możliwość wyboru jednego z dwu trybów pracy układu. Model podkręcała się nieźle, ale na tle 800MHz kompletów OCZ wypada raczej średnio. Sugerowana cena detaliczna za produkt, to na dzień dzisiejszy 1149PLN. Wydaje ona troszkę zbyt wysoka.

Patriot PC2-8000 XBL to najwyżej podkręcająca się pamięć w całym teście. Grubo ponad 1200MHz przy niezłych timingach budzi respekt. Plany Patriota podciągnięcia specyfikacji tego modelu i certyfikowania ich jako DDR2-1200 są jak najbardziej na miejscu. Do tego produkt nieźle skaluje się od napięcia i timingów. Skalowalność wymaga niestety ofiar. Układy mocno się grzeją i przekraczanie napięcia 2,2V dla bezpieczeństwa wymaga dodania nadmuchu. Niestety cena kompletu - 1759PLN znacząco ogranicza krąg potencjalnych odbiorców.

OCZ PC2-6400 Platinum Edition DFI Special to model najwydajniejszy pośród wszystkich testowanych. Najwydajniejszy, mimo iż nie pracuje wcale z najwyższym zegarem. To wszystko dzięki możliwości pracy z parametrem Command Rate 1T. W rzeczywistości jednak wszystkie pozostałe moduły powinny sobie bez trudu poradzić z tym timingiem. Dodatkowo z możliwości regulacji tego parametru - dającego spory przyrost nie skorzystają użytkownicy płyt głównych z chipami Intela. Zwycięstwo w kategorii wydajność możliwe więc było dzięki otwartym drzwiom kuchennym... To jednak nie umniejsza innych zalet modelu - sporych możliwości nadtaktowania. Wysokie zegary nie wymagają do tego kosmicznych napięć i już przy 2,2V można naprawdę wiele osiągnąć. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by podać wyższe wartości i to bez obawy o utratę gwarancji, a to za sprawą technologii EVP. Do tego pamięci kosztują 1039PLN. Nie jest to mało, ale jak na możliwości tkwiące w tym produkcie trzeba przyznać, że cena jest atrakcyjna.

OCZ PC2-6400 Special Ops Edition Urban Elite to produkt bardzo podobny to modelu Platinum Edition DFI Special. Mimo iż domyślnie pracuje z krótszymi niż wersja DFI Special timingami, to podkręca się podobnie. Niestety przynależność do limitowanej serii spowodowała podniesienie ceny, przez co moduły nie są tak atrakcyjne jak powyższy produkt. Mimo to kwota 1149PLN jaką trzeba zapłacić za ten model wydaje być lepszą inwestycją, niż zakup kosztującego tyle samo modelu 800 LLK Patriota.

PC2-8000 Titanium Alpha VX2 to najszybszy pośród testowanych produktów OCZ. Osiągami i możliwościami podkręcania nasza sztuka nieznacznie tylko ustępuje konkurencyjnemu 1GHz kompletowi XBL Patriota. Niestety jest od niego nieco droższy i kosztuje 1799PLN. Wobec tego główną przewagą nad konkurentem pozostaje nadający eleganckiego wyglądu radiator XTC, skuteczniej rozpraszający ciepło niż aluminiowa blaszka Patriota. Dzięki temu pamięć OCZ przy tych samych wartościach napięcia i zegara jest chłodniejsza.




poprzednia strona (Benchmarki)    -   następna strona (Zakończenie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test wysokowydajnych pamięci DDR2 OCZ i Patriot
 
 » Słowo przed testami
 » Patriot PC2-5300 Signature Line
 » Patriot PC2-6400 Eased Latency Kit
 » Patriot PC2-6400 Low Latency Kit
 » OCZ PC2-6400 Platinum Edition
 » OCZ PC2-6400 Special Ops Edition Urban Elite
 » Patriot PC2-8000 XBL
 » OCZ PC2-8000 Titanium Alpha VX2
 » Benchmarki
 » Zakończenie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

eXtremeMem      eXtremeMem

ASUS Polska      ASUS Polska

HIS Polska      HIS Polska