Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Test wysokowydajnych pamięci DDR2 OCZ i Patriot
    

 

Test wysokowydajnych pamięci DDR2 OCZ i Patriot


 Autor: Lancer | Data: 29/01/07
     

OCZ PC2-6400 Platinum Edition

Pierwszy z kompletów OCZ biorący udział w naszym porównaniu to model z serii Platinum. 2GB komplet o oznaczeniu fabrycznym OCZ2P800LP2GK przeznaczony do pracy w trybie dwukanałowym z opóźnieniami 4-4-4-15-1T przy napięciu 2,2V. Odszyfrowanie oznaczenia producenta sugeruje, że mamy do czynienia z modelem oznaczonym przyrostkiem "DFI Special", dedykowanym płycie DFI LANParty UT NF590 SLI-M2R. Stąd też jedyna w naszym porównaniu certyfikacja do pracy z Command Rate 1T.

Pamięć wyposażono w niekonwencjonalnej konstrukcji radiator. Nie jest to jednolita płytka przyklejona do kostek pamięci jak w przypadku większości innych konstrukcji. Radiator nazwany XTC (Xtreme Thermal Convection) dzięki perforowanej konstrukcji ma w założeniach znacznie szybciej odprowadzać ciepło, poprzez optymalizację transportu ciepła w radiatorze i łatwiejszą cyrkulację powietrza przepływającego między otworami. Cała konstrukcja jest lekka i elastyczna, dzięki czemu dobrze przylega do kostek pamięci, jednocześnie trzyma się pewnie i sama z siebie na pewno nie odpadnie.


Zbliżenie na radiator stosowany w modułach pamięci firmy OCZ (kliknij, aby powiększyć)

Innym rozwiązaniem jest EVP (Extended Voltage Protection). Stosując odpowiednio zaprojektowane PCB i wysokiej jakości komponenty OCZ daje gwarancję dożywotnią na bezproblemowe działanie pamięci z 5% tolerancją w stosunku do dopuszczalnej wartości napięcia dla danego modelu. W tym wypadku producent dopuszcza użytkową wartość 2,4V. Bez obawy o utratę gwarancji możemy więc podać na pamięci napięcie około 2,5V!


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Wbrew złudzeniu jakie daje wykonane przy sztucznym oświetleniu zdjęcie, moduły mają srebrną barwę.

Rzut oka na SPD. Niestety, mimo iż ten model przeznaczono do pracy z płytą DFI na chipsecie nF590 SLI, a więc wspierającą EPP, ten model nie zawiera rozszerzonego wpisu w SPD. Pamięć trzeba więc konfigurować ręcznie.

A oto co w praktyce potrafiły moduły. Tym razem test na płycie z chipem nForce 680i. Asus okazał się zbyt słaby dla tych pamięci.

Pamięci znacząco przekroczyły granicę 100MHz. Co ciekawe, nie bardzo lubiły napięcia ponad 2,3V. Przy dwóch topowych kombinacjach timingów podanie napięcia ponad 2,4V nie tylko nie dawało przyrostu, ale wręcz powodowało spadek możliwości podkręcania, a w niektórych zakresach częstotliwości wręcz nie podnosiły się. Widać mocną skalowalność pamięci od wartości CAS latency. Wydłużenie wartości tRTC i tRP do "5", czy nawet podanych w tabelce "czwórek" nie dawało znaczącego wzrostu.

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test wysokowydajnych pamięci DDR2 OCZ i Patriot
 
 » Słowo przed testami
 » Patriot PC2-5300 Signature Line
 » Patriot PC2-6400 Eased Latency Kit
 » Patriot PC2-6400 Low Latency Kit
 » OCZ PC2-6400 Platinum Edition
 » OCZ PC2-6400 Special Ops Edition Urban Elite
 » Patriot PC2-8000 XBL
 » OCZ PC2-8000 Titanium Alpha VX2
 » Benchmarki
 » Zakończenie
Wyświetl komentarze do artykułu »