Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Panasonic TX-32LX70P - test telewizora LCD
    

 

Panasonic TX-32LX70P - test telewizora LCD


 Autor: NimnuL | Data: 15/06/07

Panasonic TX-32LX70P - test telewizora LCDZabawne, że jeszcze nie wszyscy wierzą w ewolucję, pomimo tego, że jest ona powszechną teorią naukową. Proces ten dotyczy nie tylko świata przyrody, lecz także techniki. Postępowi uległy również klasyczne telewizory CRT. Dzisiaj takie konstrukcje są już na wymarciu. Na ich miejscu pojawiły się natomiast dwa nowe "gatunki": telewizory LCD oraz plazmowe. W niniejszym artykule zaprezentuję Wam przedstawiciela pierwszego z nich. Model TX-32LX70P to nowość w ofercie firmy Panasonic. Wyposażony jest on w nowoczesną matrycę o rozdzielczości WXGA (1366x768) i przekątnej 32'', a także najnowsze rozwiązania mające zapewnić możliwie najlepszy obraz. Zapraszam.

Cechy zewnętrzne

Wyposażenie podstawowe w istocie jest podstawowe i obejmuje pilota zdalnego sterowania wraz z kompletem baterii, instrukcję obsługi oraz gwarancję. Z pozoru jest skromnie, jednak czy można oczekiwać czegoś więcej?


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Telewizor Panasonic o tajemniczym oznaczeniu TX-32LX70P to konstrukcja z głośnikami umieszczonymi pod ekranem. Dzięki temu szerokość telewizora nie jest duża, a wyświetlacz znajduje się wyżej. To wygodne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy telewizor stoi na niskim stoliku. Według mnie projektanci wykazali się dobrym smakiem przy tworzeniu tego telewizora. Srebrne dodatki nadają delikatności i nowoczesności. Wzornictwo jest jednocześnie proste i bardzo eleganckie. Na przedzie znajduje się tylko jedna dioda, która delikatnie świeci kolorem czerwonym, gdy telewizor jest w trybie uśpienia oraz ledwo widocznym kolorem zielonym, gdy sprzęt jest uruchomiony. Dzięki temu, podczas oglądania żadne zbędne światełka nie będą nas rozpraszać. Dodatkowo z przodu umieszczono czujnik IR oraz C.A.T.S (Contrast Automatic Tracking System - czyli system automatycznego dostosowania kontrastu do panujących warunków otoczenia).


(kliknij, aby powiększyć)

Niewielki stojak umożliwia swobodny obrót telewizora do 15 stopni w jedną lub drugą stronę.


(kliknij, aby powiększyć)

Powierzchnia wyświetlacza jest matowa, co w dużym stopniu eliminuje odblaski i odbicia w ekranie.


(kliknij, aby powiększyć)

Na górze jest kilka przycisków membranowych sterujące podstawowymi funkcjami oraz włącznik zasilania.


(kliknij, aby powiększyć)

Na prawym boku zamontowano niewielki panel z gniazdami wejściowymi S-video, Composite Video oraz Audio. Jest tu również wyjście słuchawkowe. Wolałbym jednak, aby gniazdo słuchawkowe było umieszczone z przodu, a nie z boku. Gwałtowne szarpnięcie za przewód (a o to przecież nie trudno) spowodowałoby wtedy odłączenie słuchawek, a nie poważne uszkodzenie portu lub wtyczki lub przy odpowiedniej dawce pecha, zrzucenie telewizora z szafki.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Pokaźniejszy zestaw gniazd znajduje się na tylnej ściance. Zaczynając od lewej strony mamy tu do dyspozycji gniazdo antenowe, dwa porty SCART, wejście VGA, wyjście stereo dla dźwięku oraz wejście Component Video i Audio. Nie zabrakło także nowego interfejsu jakim jest HDMI, tutaj w postaci dwóch portów.


(kliknij, aby powiększyć)

Zasilany dwoma ogniwami AA pilot charakteryzuje się kanciastymi kształtami, pomimo tego dobrze leży w dłoni. Jest odpowiednio wyważony, a przyciski są duże i pogrupowane w wygodne sekcje. Wiązka sygnału sterującego mogłaby być jednak silniejsza. Co prawda nie będziemy zmuszeni precyzyjnie celować pilotem w telewizor, jednak nie odbijemy sygnału od ścian czy sufitu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tym pilotem można sterować także odtwarzaczem DVD lub VCR, oczywiście tylko marki Panasonic.

Jakości wykonania zarówno pilota jak i samego telewizora nie mogę nic złego zarzucić. Zresztą jak sądzę nikt nie spodziewał się, że będzie inaczej. Użyte materiały są solidne i bardzo dokładnie wykończone. Po prostu widać, że to markowy i dobry sprzęt.



Specyfikacja

Najnowszy produkt marki Panasonic charakteryzuje się bardzo atrakcyjnymi parametrami technicznymi. Wysokie współczynniki jasności i kontrastu, rewelacyjne kąty widzenia, krótki czas reakcji oraz duża rozdzielczość wyświetlacza powinny złożyć się na bardzo dobre wrażenia podczas seansu. To jak jest w rzeczywistości, przedstawię niebawem.

Do konstrukcji tego telewizora użyto panelu wyprodukowanego przez firmę IPS Alfa.
Wyświetlacz został wykonany w najnowszej technologii IPS-Pro (jednej z odmian In-Plane Switching). Odmiana ta została opracowana z myślą o telewizorach LCD.
W teorii jej potencjał jest bardzo duży. Umożliwia ona uzyskanie jeszcze większej jakości jak w dotychczasowych rozwiązaniach. IPS-Pro jest w stanie wygenerować o około 50% wyższy kontrast i jasność niż w technologii S-IPS. Wspomniane współczynniki,mają być nawet trzykrotnie wyższe niż te uzyskiwane w pierwotnych konstrukcjach IPS. Poprawa uległa także w kącie widzenia. Współczynnik kontrastu ma wynosić przynajmniej 100:1 przy dowolnym kącie, w porównaniu do 10:1 uzyskiwanych przez klasyczne rozwiązania.

Znającym język angielski polecam lekturę: www.ips-alpha.co.jp.
Prosty słowniczek pojęć dotyczących paneli LCD znajdziecie pod adresem: www.lcdinfo.pl

Czym natomiast jest IPS? To jedna z odmian technologii TFT LCD. Zwana jest również jako In-Plane Switching, a opracowana wspólnie przez firmy Hitachi oraz NEC. Jak to działa?

Po podaniu napięcia na elektrody, cząsteczki układają się równolegle do podłoża. Jeśli natomiast na punkt matrycy nie zostanie przyłożone żadne napięcie, kryształy pozostaną nie skręcone. Filtry są polaryzowane pod kątem 90 względem siebie, wskutek czego światło nie zostanie przez nie przepuszczone. Dzięki temu czerń będzie bardzo głęboka. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że uszkodzenie tranzystora spowoduje, iż piksel będzie czarny, a nie biały jak w innych technologiach. Wobec tego taki uszkodzony punkt będzie mniej widoczny. Po podaniu napięcia kryształy przekręcają się o 90 soptni, ustawiając się zgodnie z polaryzatorem, tym samym umożliwiając światłu przejście przez filtr.



Cechy wewnętrzne

Informacja: jakikolwiek brak gładkości w obrazie widoczny na zdjęciach, w rzeczywistości nie występuje. Efekt ten spowodowany jest tym, jak obraz rejestrowany jest przez aparat i widoczny jest wyłącznie na fotografiach.


(kliknij, aby powiększyć)

Całe menu zostało poprawnie spolszczone, a jego zawartość wyświetlana jest w lewej części ekranu. Wszystkie ustawienia są pogrupowane w czterech zakładkach. Pierwsza z nich dotyczy opcji Viera Link. Umożliwia ona współpracę z innym sprzętem audio-video (obsługującym tą funkcję) marki Panasonic, dzięki czemu jednym pilotem można będzie obsłużyć wiele urządzeń. Zakładka dotycząca obrazu zawiera zarówno podstawowe ustawienia, jak również bardziej zaawansowane, takie jak filtr grzebieniowy 3D, redukcja zakłóceń, automatyczne sterowanie kolorami oraz kontrola nad balansem bieli. W zakładce Dźwięk dostosujemy barwę tonów niskich i wysokich, rodzaj dźwięku (Muzyka lub Głos), a także efekty przestrzenne. Wszystkie główne ustawienia telewizora znajdują się w ostatniej zakładce.


(kliknij, aby powiększyć)

Q-Link to "magistrala komunikacyjna pomiędzy telewizorem i magnetowidem Panasonic pozwalająca sterować dwoma urządzeniami jednocześnie (np. automatyczne kopiowanie zaprogramowanych stacji z tunera telewizora do tunera magnetowidu, komunikaty naprowadzające etc.)" (żródło: Panasonic.pl).


(kliknij, aby powiększyć)

Wedle własnego uznania możemy nadać etykiety poszczególnym wejściom, wybierając spośród kilku propozycji lub wpisać własną nazwę (do 10 znaków).


(kliknij, aby powiększyć)

Strojenie programów telewizyjnych może się odbywać automatycznie lub ręcznie, a ilość zapamiętanych stacji nie może przekroczyć 100. Zapisane programy można też ręcznie sortować w bardzo prosty sposób. Każdy program można dowolnie nazwać (do 5 znaków), choć część stacji zostanie automatycznie nazwana.



Podczas seansu

Informacja: podczas testów telewizor był podłączany na różne sposoby: do odtwarzacza DVD Denon 1920 za pośrednictwem SCART oraz DVI, a także do komputera przy użyciu przewodu VGA, HDMI oraz Svideo. Do tunera dostarczany był analogowy sygnał telewizji kablowej.

W tym akapicie postaram się Wam przedstawić to jak omawiany tutaj telewizor radzi sobie z codziennymi zadaniami. Po kolei.


(kliknij, aby powiększyć)

Do wyboru mamy kilka zdefiniowanych profili obrazu. W bardzo jasnych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się tryb Dynamiczny lub Automatyczny. Profil Kinowy znakomicie sprawdza się w mocno zaciemnionych pomieszczeniach. W trybie automatycznym uaktywniony jest układ C.A.T.S, który aktywnie reaguje na oświetlenie panujące w otoczeniu i dostosowuje poziom kontrastu, tak by obraz był możliwie najbardziej czytelny. To rzeczywiście działa. Widać jak obraz zmienia się, gdy pokój jest skąpany w promieniach słonecznych i gdy żaluzje zostaną zaciągnięte.


(kliknij, aby powiększyć)

Faktycznie dzięki matrycy IPS-Pro udało się uzyskać rewelacyjne kąty widzenia. Spadek jasności zauważalny jest dopiero przy bardzo dużych odchyleniach na boki. W praktyce i tak nikt pod takim kątem nie będzie oglądał filmów. Podobnie jest z kątami w pionie. Warto zauważyć, że obraz nie zmienia się w tzw. negatyw nawet przy kącie bliskim 180 .


(kliknij, aby powiększyć)

Wiele osób może się jednak zawieść na tym, że nie wykorzystamy pełnej rozdzielczości matrycy przy połączeniu PC. Maksymalna rozdzielczość jaką uda się puścić na wejście VGA to XGA (skompresowane SXGA), czyli nie więcej jak 1280x1024. Obraz można jednak rozciągnąć do proporcji 16:9, choć oczywiście spadek jakości będzie zauważalny. Jednak nie ma się czym przejmować. Gracze chcąc skorzystać z natywnej rozdzielczości matrycy będą musieli podłączyć np. konsolę do portu HDMI.

Za podświetlenie obrazu odpowiedzialnych jest aż 18 lamp fluorescencyjnych. Na skutek tego równomierność podświetlenia matrycy jest bardzo dobra. Nawet podczas oglądania statycznych, jednokolorowych obrazów nie sposób doszukać się jaśniejszych, bądź ciemniejszych obszarów.


(kliknij, aby powiększyć)

Powyższe zdjęcie tylko w niewielkiej części pokazuje piękno kolorów jakie wyświetla telewizor Panasonic. W rzeczywistości jest znacznie lepiej. Głębia kolorów oczarowuje, a jednocześnie jasne i ciemne szczegóły o podobnych kolorach (np. źdźbła trawy, włosy, liście) nie są gubione. Bardzo dobrze prezentuje się także dynamika obrazu. Telewizor jest w stanie wyświetlić jednocześnie zarówno szczegóły w światłach jak i cieniach przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego kontrastu. Czerń nie jest tu jednak idealna, choć niewiele jej brakuje. Właściwie tylko w ciemnym pomieszczeniu widać, że obszary, które powinny być całkowicie czarne, są delikatnie podświetlone. Ostrość obrazu jest natomiast idealna. Całkiem przyzwoicie prezentuje się również wyświetlanie tradycyjnej telewizji w rozdzielczości PAL. Obraz jest gładki, bez widocznych artefaktów. Oczywiście skalowanie obrazu pociąga za sobą spadek ostrości, jednak nie tak duży jak się tego spodziewałem.

Fajną funkcją jest automatyczne dostosowywanie proporcji ekranu. Opcja ta działa bardzo sprawnie. Telewizor automatycznie wykrywa w jakich proporcjach nadawany jest sygnał video i odpowiednio rozciąga obraz. Dzięki temu cała powierzchnia ekranu będzie w pełni wykorzystana, choć czasami kosztem złych proporcji obrazu. Z drugiej strony do obrazu 4:3 rozciągniętego do proporcji 16:9 nie trudno się przyzwyczaić.

Zamontowane pod ekranem głośniki stereo wyglądają niepozornie, jednak swoje zadanie spełniają nawet z nawiązką. Oczywiście nie można spodziewać się po nich brzmienia jak w kinie domowym. Pomimo tego, że jest to konstrukcja jednodrożna, a ich moc wynosi 2x10W z powodzeniem radzą sobie z codziennymi zadaniami. Dźwięk jest czysty, bez istotnych zniekształceń nawet podczas dużego wysterowania. Tony niskie są dobrze wyczuwalne, jednakże z suwakiem basu nie należy przeholować, bo dźwięk utraci klarowność. Dodatkowo opcja dźwięku przestrzennego spełnia swoje zadanie. Powoduje pozorne rozdzielenie źródeł, przez co mamy wrażenie, że głośniki są mocno oddalone od telewizora. Oczywiście funkcja ta wprowadza zauważalne zniekształcenia i zmiany w dźwięku. Jednak coś za coś. Aby uzyskać pełne wrażenia dźwiękowe podczas seansu warto zaopatrzyć się w głośniki podłogowe. Natomiast do seriali czy innych programów telewizyjnych, te wbudowane w telewizor powinny wystarczyć.

Od momentu naciśnięcia przycisku zasilania do pojawienia się obrazu na ekranie mija blisko 10 sekund. Czas potrzebny na wyłączenie telewizora wynosi natomiast niecałą 1. sekundę. Przełączanie pomiędzy programami trwa blisko 1s, w tym czasie obraz będzie czarny.

Bardzo istotną sprawą jest również łatwość obsługi sprzętu, a ta w przypadku omawianego tu telewizora jest wyśmienita. Dowodem na to jest fakt, że 50. letni mężczyzna, nie obeznany z nowoczesnym sprzętem AV bez trudu zaprogramował i posortował programy telewizyjne oraz dostosował wszystkie istotne ustawienia bez żadnej pomocy ze strony instrukcji obsługi.



Podsumowanie

Według mnie Panasonic TX-32LX70P jest godnym następcą klasycznych konstrukcji CRT. Dzięki najnowszej generacji matrycy LCD wyeliminowano niemal wszystkie dotychczasowe wady telewizorów ciekłokrystalicznych. Rozdzielczość WXGA - nieosiągalna przez kineskopowe modele - zapewnia bardzo dużą szczegółowość obrazu. Reprodukcja kolorów wprost oczarowuje, a dynamika obrazu zapewnia wysoki komfort podczas oglądania nawet w bardzo nasłonecznionym pokoju. Mało tego. Szerokie kąty widzenia pozwalają na oglądanie niemal z każdego miejsca w pokoju. W mojej opinii to bardzo sensowna propozycja warta wzięcia pod uwagę podczas zakupów.