Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd kart PCI-Express. Część I. Produkty do 1000 zł
    

 

Przegląd kart PCI-Express. Część I. Produkty do 1000 zł


 Autor: Kris | Data: 24/02/05

Testy dodatkowe

Code Creatures jest jednym z testów syntetycznych opartych na własnym silniku

Zachowanie kart jest zbliżone do tego jakie można było zaobserwować w testach gier. W porównaniu do najnowszych silników można jedynie zauważyć większą wydajność kart serii PCX.

3D RightMark służy do określenia teoretycznych możliwości przetwarzania efektów Dx9. W przypadku kart ATI pełna precyzja zmiennoprzecinkowych obliczeń jednostki cieniowania pikseli osiągana jest za pomocą 24bitow natomiast w kartach GeForce tworzą je obliczenia 32bitowe. Karty nVidia mają też dodatkową możliwość użycia częściowej precyzji 16bitowej.

Pomimo konieczności przetwarzania danych o większej precyzji na pierwszym miejscu GF6600GT z niewielką przewagą nad serią X700. Dalej GF6600 oraz seria X600. W następnej grupie znalazły się karty GF6200/6200TC oraz X300/X300SE. Najgorzej wypadły karty serii PCX. O słabości starszych GeForce w zakresie przetwarzania pikseli pisałem już wielokrotnie więc nie powinno to nikogo dziwić.

W przypadku Vertex Shadera wyniki większości kart są zbliżone. Wyjątkiem jest słaba pozycja PCX5300-64b oraz zdecydowane zwycięstwo kart serii X700. Jeśli ktoś się zastanawia skąd się ono wzięło to wystarczy spojrzeć na tabelę specyfikacji układów.

Za pomocą gry CounterStrike: Source przeprowadziłem również dodatkowy test. Chodzi o wpływ parametrów antyaliasingu i filtrowania anizotropowego na framerate poszczególnych kart. Należy pamiętać, że na wynik wpływ ma nie tylko algorytm użyty do realizacji efektu, ale i wydajność kart. W grze dostępne były tryby FSAA 2/4/6. Ten ostatni działał jedynie na kartach ATI.

Ideą tego porównania jest określenie różnic pomiędzy procentowym spadkiem framerate dla danego ustawienia. Jak widać największy wpływ ma samo włączenie efektu. Kolejne stopnie filtrowania dają stały spadek fps. Jest on niewielki bo karty wykorzystują zaawansowane metody próbkowania, a i tryb jest na tyle niski, że nie powoduje "zapychania" się szyny pamięci. Jedynym wyjątkiem są tu karty TurboCache, w stosunku do których odradzam stosowanie FSAA w jakiejkolwiek postaci.

Podobnie jak w przypadku FSAA największy wpływ ma samo włączenie filtrowania anizotropowego. Następnie, wraz ze wzrostem stopnia filtrowania zmniejsza się jego wpływ na framerate. Wynika to z szeroko stosowanych metod optymalizacyjnych. Układ stara się filtrować tylko te obszary, w stosunku do których nastąpi optyczna poprawa jakości obrazu. Stopień filtrowania 16x nie jest dostępny w przypadku kart PCX.

Dla zainteresowanych zebrałem jeszcze wyniki dla kilku przykładowych połączeń FSAA i filtrowania anizotropowego.

W związku z tym, że do testów porównawczych użyłem kart wyposażonych w 128MB pamięci lokalnej (oprócz GF6200TC) to chciałbym pokazać jaki wpływ przy tej klasie kart, w stosunku do podstawowego trybu testowego, ma użycie 256MB. Test przeprowadziłem przy wykorzystaniu dwóch kart Prolink GF6600, które różniły się tylko wielkością pamięci (to samo taktowanie).

Mam nadzieję, że jest to wystarczający dowód na to, że w tej klasie kart nie ma sensu płacić dodatkową kwotę za zwiększoną pamięć lokalną.

W związku z tym, że do testów wykorzystywałem płytę opartą na chipsecie i915g, który ma wbudowaną grafikę działającą w standardzie Dx9 (Intel GMA900) to postanowiłem zrobić porównanie jej możliwości w stosunku do najsłabszej karty PCI-E jaką dysponowałem, czyli GF5300-64b. Jest to o tyle interesujące, że niewątpliwie jest to najtańsza opcja graficzna dla peceta (różnica w cenie chipsetów to ok. 50 zł).

Tryb 800x600 (wszystkie efekty włączone) jest zdecydowanie za dużym wyzwaniem dla GMA900. Tym nie mniej wydaje się, że jest możliwe takie ustawienie rozdzielczości i efektów, aby uzyskać akceptowalny framerate choć jest to rozwiązanie wyraźnie słabsze od dowolnej zewnętrznej karty PCI-E. Podstawowym problemem GMA900 nie jest jednak sprawa bardzo niskiej wydajności ale zgodność sterowników z grami. W połowie testowanych gier wystąpiły problemy z obrazem, które uniemożliwiały grę niezależnie od ustawień. Niestety wygląda na to, że Intelowi specjalnie nie zależy aby poprawić klasę sterowników 3D, bo od miesięcy nie pojawiają się nowe wersje. Niektóre z błędów związane są również z kwestią sprzętową. Oczywiście 2D czy odtwarzanie filmów działa tak jak powinno.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd kart PCI-Express. Część I. Produkty do 1000 zł
 
 » Wstęp
 » Sprzęt testowy i nowości
 » Zestawienie
 » GeForce PCX5300: Gigabyte
 » GeForce PCX5750: Albatron
 » GeForce PCX5900: Gigabyte
 » GeForce 6200TC: nVidia (2x)
 » GeForce 6200: Leadtek
 » GeForce 6600: Prolink (2x)
 » GeForce 6600GT: Prolink
 » Radeon X300SE: Gigabyte
 » Radeon X300: GeCube
 » Radeon X600Pro: Abit
 » Radeon X600Pro: Sapphire
 » Radeon X600XT: Sapphire
 » Radeon X700: Gigabyte
 » Radeon X700Pro: Sapphire
 » Radeon X700Pro: Sapphire TOXIC
 » Testy gier
 » Testy dodatkowe
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » [Dodatek] HIS Radeon X700Pro 256MB VIVO ICEQ
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »