Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd kart PCI-Express. Część II. Produkty powyżej 1000 zł.
    

 

Przegląd kart PCI-Express. Część II. Produkty powyżej 1000 zł.


 Autor: Kris | Data: 29/03/05

Podkręcanie

Za pomocą PowerStripa oraz możliwości sterowników nVidia wyznaczyłem najwyższe częstotliwości stabilnego taktowania rdzeni i pamięci testowanych kart. W związku z tym, że sama różnica taktowania może w różnym stopniu wpływać na zmiany framerate to niezbędne są dodatkowe testy. Użyłem gier Tomb Raider AOD oraz Splinter Cell w trybie 1280x1024. Pierwsza dobrze reaguje na taktowanie rdzenia a druga na przepustowość pamięci. Średnia z tych dwóch gier pozwoli na określenie maksymalnego spodziewanego wzrostu wyników po nadtaktowaniu.

Realny zysk z podkręcania mogą mieć w zasadzie jedynie posiadacze testowego Leadteka GF6800, choć i Sapphire X800 notuje spory zysk (szczególnie na pamięciach). W przypadku MSI GF6800GT oraz Sapphire X800XL w podkręcanie mogą się bawić jedynie maniacy benchmarków, natomiast przy Sapphire X850XTPE i Gainward 6800U nie ma to najmniejszego sensu. Muszę przyznać, że nieco zawiodłem się na możliwościach o/c rdzeni nowych kart ATI opartych na R430. Być może jednym z powodów jest brak dodatkowego zasilania, bo wygląda na to, że karty zbliżają się do bariery możliwości energetycznych złącza PCI-E x16 (max. 75W).

W kwestii odblokowania potoków pikseli to teoretycznie jest to możliwe jedynie w przypadku kart Radeon X800. Jednak w związku z tym, że sam nie próbowałem to nie wiem, czy ID blokowane jest jedynie na poziomie biosa karty, czy również jeden z bitów połączony jest na sztywno zworką obudowy rdzenia.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd kart PCI-Express. Część II. Produkty powyżej 1000 zł.
 
 » Wprowadzenie, nowości
 » Zestawienie, sprzęt testowy
 » GeForce 6800 Ultra: Gainward
 » GeForce 6800 GT: MSI
 » GeForce 6800: Leadtek
 » Radeon X850XT PE: Sapphire
 » Radeon X800XL: Sapphire
 » Radeon X800: Sapphire
 » Testy gier
 » Testy gier c.d.
 » Testy gier c.d.
 » Testy dodatkowe
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »