Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | PCI Express - Nowe złącze graficzne
    

 

PCI Express - Nowe złącze graficzne


 Autor: Kris | Data: 13/09/04

Idzie nowe

W przeciwieństwie do wszystkich opisanych wcześniej złączy, po raz pierwszy interfejs równoległy zastąpiony został szeregowym. Sygnał przekazywany jest za pomocą dwóch linii, po jednej w każdym kierunku. Częstotliwość taktowania wynosi 2.5GHz. Protokół transmisji wprowadza dwa dodatkowe bity, do każdych ośmiu bitów danych. Łatwo więc wyliczyć, że przepustowość jednej linii wynosi 250MB/s. W związku z tym, że urządzenia mogą jednocześnie przekazywać sygnał w obydwu kierunkach (full-duplex) to można ewentualnie przyjąć, że w przypadku takiego wykorzystania złącza, transfer może sięgać 500MB/s. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że w odróżnieniu od wcześniejszych szyn, odbiorniki danych nie muszą się dzielić pasmem. Każdy ma całą przepustowość tylko dla siebie.

To nie koniec niespodzianek. Jedną z najważniejszych zalet nowej magistrali jest jej skalowalność. W związku z niezależnością pasma, w jednym slocie możemy jednocześnie wykorzystać więcej dwukierunkowych złączy PCI Express (proponuję skrótową nazwę PCI-E), dzięki czemu możemy zwielokrotnić przepustowość dla pojedynczego urządzenia (karty). Ze względu na to, w oznaczeniach nazw gniazd pojawiły się dodatkowe wyróżniki cyfrowe. Na przykład PCI Express x2 to pojedyncze złącze zawierające po dwa kanały 250MB/s w każdym kierunku. Uwzględniając urządzenia w pełni wykorzystujące full-duplex można więc, dla takiego gniazda, pisać o łącznej przepustowości 1GB/s. Dodatkowo, konstrukcja złączy została opracowana w ten sposób, aby umożliwić stosowanie kart wykorzystujących mniejszą ilość kanałów w gniazdach zawierających wyższy "indeks" linii (możliwe będzie zastosowanie np. karty x1 w gnieździe x4).

Wbrew temu co niektórym mogłoby się wydawać, wejście nowego standardu nie wydaje się falstartem. Wprawdzie zdecydowana większość urządzeń peryferyjnych zadowala się znacznie skromniejszym zapotrzebowaniem na transfer danych, ale są zastosowania gdzie, od pewnego czasu, aktualne złącze i jego model działania stanowią już ograniczenie ich możliwości. Są to przede wszystkim sterowniki dysków oraz układy sieciowe. Obecnie, już nawet w przypadku kontrolerów IDE notujemy zysk z natywnej obsługi przez mostek południowy chipsetu, natomiast Gigabit LAN czy SCSI Ultra 320 wyraźnie się "duszą". Zintegrowane rozwiązanie sieciowe Intel CSA, znane z niektórych płyt i875, jest właśnie próbą rozwiązania problemu przepustowości urządzeń mostka południowego. Wprowadzanie takich dedykowanych rozwiązań, będących w zasadzie pewną formą protezy, wyraźnie wskazuje na zmierzch standardu i otwiera drogę dla PCI Express.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: PCI Express - Nowe złącze graficzne
 
 » Rys historyczny
 » Idzie nowe
 » Złącze graficzne
 » Chipsety
 » Oferta kart
 » Gigabyte GA-8GPNXP Duo
 » nVidia GeForce 6800 GT 256MB
 » Gigabyte GeForce PCX-5750
 » Sapphire Radeon X600 XT
 » Testy
 » Uczta numerologa
 » Co dalej?
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »