Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Komputerowe centrum dowodzenia - PCMAK
    

 

Komputerowe centrum dowodzenia - PCMAK


 Autor: Grosz | Data: 22/09/04

Komputerowe centrum dowodzenia - PCMAKDziś mam propozycję lektury opisu dość małego i poręcznego urządzenia. Jest to zestaw zdalnego sterowania komputerem o kwiecistej nazwie - PCMAK (do testów trafiła wersja USB). Pomyliłby się ten, kto pomyśli, że to kolejny gadżet prosto z Chin, Tajwanu czy Malezji.

Otóż okazuje się, że to nasza polska firma: Elmak Sp. z o.o. elmak.pl z Rzeszowa dostarczyła do testów to małe "co nieco". Produkt jest już znany od dłuższego czasu na naszym rynku, jednak na łamach TwojePC nie był jeszcze prezentowany. Zapraszam więc na krótki opis urządzenia PCMAK.




(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Firma Elmak Sp. z o.o. elmak.pl z Rzeszowa istnieje na rynku urządzeń elektronicznych powszechnego użytku od 1990 r., a od roku 1997 zakład specjalizuje się w produkcji pilotów do sprzętu AV. Produkty firmy eksportowane są na rynki Niemiec, Rosji i wielu krajów Europy wschodniej. O wysokiej jakości wyrobów świadczy system produkcji w systemie ISO 9001:2000. Wracając do meritum: Zestaw - PCMAK - jest jedną z wielu pozycji w katalogu firmy.


(kliknij, aby powiększyć)

Zestaw zdalnego sterowania komputerem - PCMAK (w wersji USB i COM) ułatwia obsługę multimedialnych programów komputerowych w tym:
  • odtwarzania filmów (DVD, DivX itp.),
  • odtwarzania muzyki (CD Audio, MP3 itp.),
  • przeglądania prezentacji multimedialnych oraz galerii zdjęć,
  • przeglądania dokumentów tekstowych oraz stron WWW (PDF, DOC, HTML),
  • sterowania systemem Windows (np. wyłączanie systemu),
  • sterowania kursorem myszy.
Zestaw składa się z:
  • pilota zdalnego sterowania (bez baterii),
  • odbiornika podczerwieni (w tym wypadku - USB) oraz małych rzepów,
  • oprogramowania na płycie CD-ROM,
  • instrukcji i ulotki reklamowej - oczywiście w języku polskim.


Dane techniczne

Jednym z podstawowych elementów systemu PCMAK jest pilot zdalnego sterowania.

Poniżej znajdziecie schemat rozmieszczenia klawiszy oraz funkcje którymi sterują.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Układ funkcjonalny klawiszy jest przemyślany i logiczny.

Jeżeli miałbym się do czegoś przyczepić po kilku dniach użytkowania, to na pewno do klapki zakrywającej baterie. Szkoda, że producent nie dostarczył kompletu baterii (2 x AAA, to w hurcie 2-3 zł). Musiałem posiłkować się kompletem z innego pilota (lenistwo), co zmuszało mnie do częstego otwierania klapki. Wiązało się to z silnym użyciem paznokci (których jako chłop mam niewiele), tako ostrzegam Panie przed złamaniem swoich wypielęgnowanych pazurków. Przy normalnym użytkowaniu może to nie mieć żadnego znaczenia, bo wg producenta baterie starczyć mogą nawet na 2 lata. Budowa klapki - na pierwszy rzut oka - niezbyt trwała (możliwość wyłamania poprzeczki) ostatecznie przetrwała próbę czasu. Również poprzeczna szczelina, może prowadzić do zbierania się zanieczyszczeń (czasami pilot ląduje w takich miejscach, że ...) i kurzu w komorze baterii.

Drugą rzeczą na którą zwróciłem uwagę jest działanie klawisza "SHIFT". Aby skorzystać z dodatkowych funkcji pilota należy użyć obu rąk (i gdzie tu odstawić zimnego Żywca?), tj. nacisnąć i trzymać wciśnięty klawisz "SHIFT", a następnie nacisnąć dowolny przycisk pilota. Wygodniej byłoby nacisnąć dwa klawisze (kolejno po sobie) jedną ręką!

Może przesunąć klawisz "SHIFT" bliżej środka (wysokości) pilota lub zdublować ten przycisk przy klawiszach przełączających (kolorowych).

Odbiornik podczerwieni jest czuły, z odległości 10-12 metrów (producent mówi o 15 m, ale moje mieszkanie z balkonem nawet w poprzek, ma niestety trochę mniej) działał bez problemów. Nie ma też potrzeby celowania w kierunku odbiornika. Przewód czujnika jest dość długi (obudowy tower nie będą problemem) oraz giętki. Dołączono komplet małych rzepów do zamocowania czujnika.


Oprogramowanie - irPC (kliknij, aby powiększyć)

"Cóż byłby wart rycerz bez swego rumaka" - tak i pilot z czujnikiem nie byłyby warte funta kłaków, bez oprogramowania. Instalacja oprogramowania jest bardzo prosta. Program posiada przejrzyste, intuicyjne, łatwo rozpoznawalne ikony.

Producent przywiązuje dużą uwagę do personalizacji oprogramowania i bieżącej aktualizacji. Dlatego zaleca się pobranie z witryny producenta www.pcmak.pl najnowszej wersji software (waga 0,27-0,6 MB). Na stronie WWW (na dzień 15 wrzesień br.) jest to wersja 1.2.6.8 z 23.07.2004.

Poniżej możemy zobaczyć różnicę w ilości obsługiwanych aplikacji przez program irPC w starej i najnowszej wersji programu.


(kliknij, aby powiększyć)

...lub dla chętnych tabelka z aktualnym spisem obsługiwanych programów i sprzętu.


Obsługiwane programy

Możliwość konfiguracji oprogramowania jest naprawdę bardzo duża. Spójrzcie na poniższe menu. Z pilota mamy możliwość sterowania 8 aplikacjami (4 x A-D + 4 x A-D z "SHIFT"-em). Jeżeli aplikacja jest na zaktualizowanej liście producenta to w oknie (środkowe) "Funkcje przycisków" mamy opisaną całą klawiszologię programu - aż dech zapiera, ile tego może być (opis w wer. drukowanej i w helpie).

Natomiast, jeżeli aplikacja nie figuruje w spisie producenta, lub chcemy zmodyfikować istniejącą, to przy pomocy programu irPC będziemy mogli skonfigurować działanie pilota, ustawić własne funkcje przycisków (okno "Właściwości" po prawej stronie), automatycznie odtwarzać/otwierać konkretne pliki. Dla zaawansowanych użytkowników przewidziano możliwość uruchamiania aplikacji na podstawie klucza rejestru Windows.


(kliknij, aby powiększyć)

Urządzenie wykorzystywałem również do prezentacji w PowerPoint-cie - rewelacja. W końcu nie musiałem podłączać myszy bezprzewodowej czy radiowej i biegać z padem. No i ten zasięg.

Obecnie zestaw - PCMAK kosztuje dla wersji USB 119zł), w wersji COM - 99zł. Czy to dużo, czy mało? Najtańsza karta TV kosztuje 150-200zł. Mysz radiowa to wydatek 30-100zł. Podobny produkt produkcji dalekowschodniej można nabyć za ok. 60-80 zł.

Wszystko zależy do czego ten produkt chcemy używać. Moim zdaniem jest to solidny produkt bardzo dobrze spełniający swoje zadanie. Za przystępną cenę oferujący naprawdę duże możliwości. Stała aktualizacja oprogramowania oraz wsparcie techniczne jest dużym plusem. No i oczywiście wszystko po polsku!!! Polecam.

SUPLEMENT

Firma Elmak Sp. z o.o. elmak.pl z Rzeszowa produkuje również inne urządzenia o podobnym przeznaczeniu, są to: Zestaw IR MAK - jest to zestaw PCMAK bez pilota (zawiera odbiornik podczerwieni do komputera i program irPC). Zestaw współpracuje z pilotami firmy Elmak: UNIMAK, MAXIM i FOCUS. Koszt urządzenia w wersji USB - 64zł 50gr, w wersji COM - 35zł.

MINI MAK LASER - Profesjonalny zestaw sterujący - przeznaczony do prowadzenia prezentacji, wykładów i konferencji multimedialnych. Pilot Mini Mak Laser posiada wbudowany wskaźnik laserowy oraz jednocześnie pozwala na zdalną obsługę prezentacji przygotowanych w:
  • Power Point,
  • Irfan View,
  • Acrobat Reader.
Koszt urządzenia w wersji USB - 116zł.








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Komputerowe centrum dowodzenia - PCMAK
 
Wyświetl komentarze do artykułu »