Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Test 13-stu flashy PenDrive 1GB
    

 

Test 13-stu flashy PenDrive 1GB


 Autor: DYD | Data: 17/08/06

Test 13-stu flashy PenDrive 1GBW niniejszym artykule na testerski warsztat poszło kilkanaście modeli przenośnych pamięci flash, zwanych popularnie pendrive'ami czy stickami. Oprócz sprawdzenia wydajności odczytu i zapisu danych, każdy model został opisany, wyróżnione zostały jego cechy specjalne i wartości dodane, takie jak np. dołączone oprogramowanie.

Wśród testowanych modeli znalazły się pendrive'y firm: Mode Com, Kingmax, Kingston, Patriot, PQI i SanDisk. Wszystkie posiadały wspólną cechę: pojemność 1GB - czyli aktualnie najbardziej popularną wartość braną pod uwagę przy wyborze pendrive'a. Po recenzję i wyniki testów, które mocno podzieliły testowane egzemplarze, zapraszam dalej.
     

Patriot Xporter XT


Test 13-stu flashy PenDrive 1GB

Patiot (www.patriotmemory.com) to dość świeża firma na polskim rynku, jednak z uwagi na szeroką ofertę pamięci DDR i DDR2, coraz bardziej staje się u nas rozpoznawalna. Oprócz tradycyjnych pamięci, Patiot posiada też w ofercie kilka pendrive'ów z dostępnej w Polsce linii Xporter XT. Aktualnie liczy ona trzy modele, różniące się pojemnością i prędkością transferów – dostępne modele to 1GB, 2GB oraz 4GB. Z tej linii to właśnie "czwórka" wedle zapewnień producenta ma charakteryzować się najszybszym transferem dochodzącym do 32MB/s przy odczycie oraz 26MB/s przy zapisie danych. Dlatego też, dodatkowo sprawdzimy jej wydajność na tle pozostałych 1-gigabajtowych modeli. Rzeczywiste testy później, na razie ogólny opis pendrive'a.

Do redakcji trafiły dwa modele: Patriot Xporter XT 1GB oraz Patriot Xporter XT 4GB. Zawartość opakowania, gabaryty i wygląd obydwu modeli jest identyczna, różnią się tylko oznaczeniem pojemności. W zestawie znajduje się, oprócz samego sticka, biała smycz ze sznurka, 40-cm przedłużacz USB oraz specjalny "cap-holder" z łańcuszkiem, doczepiany do pendrive'a. Cap-holder to ciekawe rozwiązanie, które pomaga zabezpieczyć przed zgubieniem (co często się zdarza) nakładki (główki sticka). W kwestii wyposażenia, nie znajdziemy tutaj żadnego oprogramowania ani na płycie, ani w samym pendrivie - Patriot stawia głównie na wydajność, na co ma wskazywać sufiks XT w oznaczeniu (eXtreme Transfer).

Innym czynnikiem wyróżniającym Patrioty jest ich budowa. Pendrive o kształcie lekko wydłużonego i rozpłaszczonego jajka, obudowany jest gumowym materiałem. Guma jest na tyle solidna, iż pendrive odporny jest na wiele przykrych zdarzeń. Dane na nim zapisane będą bezpieczne nawet przy kontakcie z wodą, przy solidnym upadku czy silnych wstrząsach. Mimo tej dość "pancernej" obudowy Patriot nie sprawia wrażenia toporności - dobrze leży w dłoni, a sam materiał jest przyjemny w dotyku.

Po włożeniu do gniazda USB, Patriot wita nas mruganiem czerwonej diody, po czym przestaje ona świecić. Dioda jest także aktywna w przypadku zapisu bądź odczytu czegokolwiek na pendrivie. Zdejmowanie gumowej nakładki z pendrive'a może być troszkę kłopotliwe, gdyż palce się po niej lekko ślizgają.

Obudowa jest w kolorze czarnym, z wyżłobionymi czerwonymi i białymi oznaczeniami. Wymiary: długość 73 mm, szerokość 24 mm, głębokość 13 mm. Waga 18g. Wieczysta gwarancja. Pojemność:
 • Patriot Xporter XT 1GB = 1,039,892,480 bajtów = 991 MB


Patriot Xporter XT 1GB oraz Patriot Xporter XT 4GB (kliknij, aby powiększyć)


Opakowanie, plastykowy blister (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)


"cap-holder" (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)

Mode Com IO 1GB

Mod Com (www.modecom.pl) kojarzy się głównie z obudowami i zasilaczami. Firma wkracza jednak na nowe rejony, czego dobrym przykładem jest testowany pendrive Mod Com IO 1GB. Na razie to jedyny model w ofercie, dostępny w czterech wersjach pojemnościowych: 128MB, 256MB, 512MB oraz 1GB.

Na wyposażeniu modelu IO 1GB znalazła się instrukcja obsługi w języku polskim, mini płytka CD z oprogramowaniem, niebieska tasiemka w roli smyczy oraz 1-metrowy przedłużacz USB.

Na oprogramowanie znajdujące się na mini płycie CD składa się sterownik dla Windowsa 98, dodatkowe instrukcje oraz aplikacja U-Storage. Dzięki tej aplikacji pendrive IO zyskuje kilka dodatkowych funkcji. Można dzięki niej utworzyć specjalną dodatkową partycję, dostępną jedynie na hasło. Do wyboru mamy trzy możliwości: partycje publiczną, partycję publiczną plus prywatną (na hasło) lub partycję tylko prywatną. Wielkość partycji w megabajtach ustawiamy w specjalnym okienku. Bez hasła pliki są niewidoczne dla użytkownika. Po wpisaniu hasła mamy dostęp do partycji prywatnej i pojawia się ikonka w zasobniku tray, po klilknięciu w którą wylogowujemy urządzenie z systemu. Hasło może być dowolne, bez żadnych wytycznych, co do ilości czy rodzaju znaków. Poprzez U-Storage zawsze można utworzyć nową partycję, nawet jak zapomnimy hasła, oczywiście tracąc wszelkie dane w urządzeniu.


U-Storage i tworzenie partycji


Ikona U-Storage LogOut po zalogowaniu się do partycji prywatnej

Inną funkcją aplikacji U-Storage jest stworzenie bootowalnego dysku typu USB-ZIP, działającego na płytach głównych wyposażonych w taką funkcję bootowania. Funkcja ta nie działa w systemie Windows 2000. Aby stworzyć Bootdisk USB-ZIP należy posiadać dyskietkę startową (floppy) z Windowsem 98. Dzięki temu aplikacja stworzy poprawnie działający Bootdisk USB-ZIP.


Boot Disk USB-ZIP

Obudowa IO jest plastykowa, dobrej jakości. Czarny plastyk jest matowy i nie zostawia odcisków. Obudowa wydaje się dość wytrzymała i upadek z biurka na pewno nie spowoduje uszkodzenia urządzenia. Budowa kształtem spłaszczonego jajka przypomina modele Patriota. Wtyczka schodzi przyjemnie i bez problemów. Dodatkowo Mode Com posiada przełącznik zabezpieczający przed zapisem - nie jest on zbyt precyzyjny, ale działa.

Pendrive wyposażony jest w delikatną niebieską diodę LED sygnalizującą działanie - powolne miganie przy bezczynności urządzenia oraz intensywne świecenie przy pracy.

Obudowy dostępne są w kolorach niebieskim, czarnym i czerwonym z szarym oznaczeniem. Wymiary: długość 73 mm, szerokość 23 mm, głębokość 13 mm. Waga 10g. Gwarancja wynosi 2 lata. Pojemność:
 • Mode Com IO 1GB = 1,043,038,208 bajtów = 994 MB


Opakowanie, plastykowy blister (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)

SanDisk Cruzer Micro 1GB

SanDisk (www.sandisk.com) specjalizuje się w produkcji pamięci flash. Ma oczywiście także swojej ofercie różne rodzaje pendrive'ów. Do redakcji trafił jeden świeży model z rodziny Cruzer Micro z technologią U3. Ta linia liczy aktualnie cztery wersje w zależności od pojemności: 512MB, 1GB, 2GB i 4GB. Z nowości w dziedzinie napędów pendrive SanDisk posiada także rodzinę urządzeń Cruzer Titanium także z technologią U3, dodatkowo charakteryzującą się one wzmocnioną obudową.

Wyposażenie SanDisk Cruzer Micro to instrukcja obsługi (bez polskiej wersji, bardzo skrócona, bez zagłębienia się w opis technologii U3), ulotka reklamowa SanDiska, czarna smycz z logo SanDisk oraz kupon na 1-miesięczne bezpłatne korzystanie z Voicemail w aplikacji Skype. Oprogramowanie do korzystania z U3 znajduje się tylko na sticku. Co więc w trawie (U3) piszczy ?

Pierwsze pendrive'y z technologią U3 pojawiły się w zeszłym roku. Teraz już kilka firm posiada w swojej ofercie tego typu urządzenie kompatybilne z platformą U3 (www.u3.com). Na czym ona polega? Ogólnie rzecz biorąc, U3 to specjalna mobilna platforma przygotowana dla użytkowników, którzy chcą na przenośnym sticku instalować aplikację i mieć do nich dostęp tylko przez swój pendrive na różnych komputerach, bez konieczności każdorazowej instalacji i konfiguracji swoich ulubionych aplikacji. To tak w skrócie... Co musimy spełnić, aby móc z tej technologii sprawnie korzystać? Po pierwsze trzeba posiadać urządzenie zgodne z U3, zwykły pendrive nie wystarczy. Producenci tego typu sticków umieszczają logo U3 na opakowaniu. Po drugie konieczny jest system operacyjny Windows 2000 SP4 lub Windows XP. Po trzecie aplikacja U3-Launchpad. instalująca się po podłączeniu urządzenia zgodnego z U3. Wówczas w systemie pojawia się ikonka U3 i można zacząć "zabawę"...


U3

Gdy U3 jest już aktywne w systemie, można instalować specjalne wersje aplikacji stworzone pod U3. Pendrive na starcie posiada w sobie kilka wgranych aplikacji pod U3 (SanDisk Cruzer Micro posiada m.in. program do synchronizacji poczty Outlook, Avast i Skype). W praktyce dzięki U3, można np. korzystać ze specjalnych wersji przeglądarki (Mozilla lub Maxthon) i wówczas wszelkie dane o stronach, ulubione, hasła, itp. będą zapisywane nie w systemie Windows na dysku twardym, lecz właśnie na sticku. To samo dotyczy wielu innych aplikacji różnego typu, jak Skype, Nullsoft Winamp, irfanView, WinRar, OpenOffice i wiele, wiele innych. Podnosi do bezpieczeństwo i komfort działania przy pracy na komputerach osób trzecich, czyli np. w kawiarenkach. Wystarczy raz zainstalować i skonfigurować daną aplikację, aby na różnych komputerach mieć do niej dostęp już w wersji zainstalowanej i skonfigurowanej. Dodatkowo można synchronizować pliki ze swoim prywatnym komputerem, aby na bieżąco aktualizować dokumenty, zdjęcia czy pocztę. W tej chwili lista aplikacji stworzonych pod U3 liczy ponad 100 pozycji i ciągle ich przybywa. Część z nich jest darmowa, część w wersji demo i dodatkowo płatna. Lista dostępnego oprogramowania jest na tej stronie.

Tyle było zachwytu, teraz łyżka dziegciu i to dość sporego. Na początek najpoważniejsza na razie wada, U3 nie działa poprawnie m.in. na polskiej wersji Windows XP (ponoć na węgierskiej także, ale to już dla nas mniejszy problem). Sprawdzałem obydwa pendrive'y z U3 (Sandiska i PQI) na kilku komputerach z polskim XP z SP2 i w każdym nie mógł się zainicjować, gdyż na starcie wyrzucał błąd aplikacji. Co gorsza problem ten jest opisany przez tylko samych użytkowników na forach w Internecie, a na oficjalnych stronach tego nie ogłoszono. Jedynie informacja w FAQ na stronach U3 informuje, że przygotowywany jest patch U3-Launchpad dla wersji polskiej. Problem jest na tyle poważny, iż dopóki programiści z U3 nie naprawią współpracy aplikacji z polskim systemem XP, każdy pendrive z U3 zupełnie staje się bezużyteczny (chyba że posiadamy angielską wersję systemu). Inna niedogodność to oprogramowania tylko w wersji angielskiej, jednak z uwagi na pierwszy problem, ta kwestia jest mało istotna. Kolejny problem, to konieczność ściągania specjalnych wersji aplikacji kompatybilnych z U3, przez co na razie nie skorzystamy z takiego softu jak np. The-Bat czy Gadu-Gadu.

Cruzer Micro posiada plastykową, dość delikatną obudowę, jednak dobrej jakości. Gabaryty tego pendrive'a jak sama nazwa wskazuje są niewielkie. Zmniejszoną długość uzyskano dzięki chowanemu w obudowie wtykowi USB. Aby wtyk się pokazał, należy wcisnąć biały przycisk i przesunąć go do przodu. System ten jest ciekawy, a dzięki niemu na pewno nie zgubimy nakładki wtyku... Czasem jednak wkładając do, lub wyciągając pendrive z gniazda USB można przez przypadek wcisnąć przycisk - to jednak bardziej kwestia przyzwyczajenia i zapamiętania, aby odpowiednio chwytać urządzenie.

Podczas podłączenia do gniazda USB, Cruzer Micro biały przycisk cały czas świeci się kolorem pomarańczowym, zaś gdy wykonujemy na nim jakąś operację, wówczas pulsacyjne miga także na pomarańczowo.

Obudowa dostępna jest tylko w kolorze czarnym. Wymiary: długość 57.15 mm, szerokość 20.6 mm, głębokość 7.94 mm. Waga 11g. Gwarancja wynosi 2 lata. Pojemność:
 • SanDisk Cruzer Micro 1GB = 1,020,444,672 bajtów = 973 MB (minus ok. 30 MB, które zajmuje oprogramowanie U3)


Opakowanie, plastykowy blister (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)

Kingston DataTraveler (5 modeli)

Kingston (www.kingston.com) w swojej ofercie posiada aktualnie 6 modeli pendrive'ów o wspólnym oznaczeniu DataTraveler. Do redakcji zjechało 5 modeli, z wyjątkiem U3 DataTraveler Smart USB. Poniżej znajduje się opis poszczególnych modeli, zaczynając od najprostszego. Na wstępie dodam, że wszystkie modele posiadają identyczne wyposażenie dodatkowe – a więc bardzo skrótowa instrukcja (w tym w języku polskim), warunki gwarancji oraz "nitka" do zamocowania urządzenia na smyczy. Zaawansowane modele posiadają wgrane do sticka oprogramowanie, które zostanie opisane przy danym modelu. Wszystkie Kingstony pakowane są w plastykowy blister. Spójrzmy na dostarczone modele:


Rodzina Kingston DataTraveler (kliknij, aby powiększyć)


Rodzina Kingston DataTraveler (kliknij, aby powiększyć)DataTraveler

DataTraveler (bez żadnych dodatkowych oznaczeń) to najprostszy z modeli sticków firmy Kingston. Jest on zarazem najmniejszym ze wszystkich modeli Kingstona. Występuje on tylko w białej, plastykowej obudowie, jednak z dodatkami w różnych kolorach. Testowany model 1GB miał wstawki w kolorze szarym, a inne dostępne kolory to w zależności od pojemności: 128MB - czerwony; 256MB - zielony; 512MB - niebieski; 2GB - jasno zielony. Pendrive nie posiada żadnego dodatkowego oprogramowania. DataTraveler wyposażony jest w zieloną diodę LED sygnalizującą działanie - miganie następuje podczas pracy (zapis, odczyt, kasowanie, podłączenie) urządzenia. Minusem tego modelu jest zatyczka, która bardzo ciężko schodzi z pendrive'a.

Wymiary: długość 66.9 mm, szerokość 20.4 mm, głębokość 9 mm. Waga 10g. Gwarancja wynosi 5 lat. Pojemność:
 • Kingston DataTraveler 1GB = 1,030,455,296 bajtów = 982 MB


DataTraveler (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)DataTraveler II

Wersja DataTraveler II dostępna jest w czterech wersjach pojemnościowych: 256MB, 512MB, 1GB oraz 2GB. Gabarytowo jest odrobinkę większy od poprzednika. Plastykowa obudowa jest koloru srebrnego. Zatyczka jest niezbyt przyjemna w użytkowaniu, ale na szczęście lepsza niż w modelu wyżej. Model ten posiada niebieską diodę LED sygnalizującą działanie - miganie następuje podczas pracy (zapis, odczyt, kasowanie, podłączenie) urządzenia.

DataTraveler II posiada wgrane oprogramowanie SecureTraveler działające w systemach Windows 2000, XP i Server 2003. Oprogramowanie działa na podobnej zasadzie jak w opisywanym wcześniej modelu Mode Com. Wpierw uruchamiamy plik Securetraveler dostępny w urządzeniu, po czym wybieramy język (brak polskiego), a następnie w konsoli można przygotować prywatny dysk na hasło (bez wymogów co do ilości czy wielkości znaków). Suwakiem wybieramy pojemność prywatnego dysku jaka nas interesuje, po czym dana wielkość zostaje ona utworzona i sformatowana. Aby mieć dostęp do części prywatnej, trzeba się zalogować - wówczas tracimy dostęp do części publicznej, a uzyskujemy do części prywatnej. Po wylogowaniu sytuacja jest odwrotna. Tym różni się SecureTraveler od oprogramowania w modelu Mode Com, gdzie mamy dostęp jednocześnie do partycji prywatnej jak i publicznej. Prześledźmy SecureTraveler na obrazkach.


SecureTraveler, ekran powitalny


Przygotowanie części prywatnej


Formatowanie części prywatnej


Logowanie...


... i gotowe

Wymiary: długość 67.7 mm, szerokość 20.8 mm, głębokość 9 mm. Waga 11g. Gwarancja wynosi 5 lat. Pojemność:
 • Kingston DataTraveler II 1GB = 1,039,368,192 bajtów = 991 MB (minus 2.26 MB, które zajmuje oprogramowanie)


DataTraveler II (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler II (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler II (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)DataTraveler II Plus - Migo Edition

Ten pendrive to w zasadzie identyczny model jak DataTraveler II - ma dokładnie te same wymiary. Odróżnia go kolor (ten jest grafitowy) oraz specjalne dodatkowe oprogramowanie Migo firmy PowerHouse Technologies. DataTraveler II Plus - Migo Edition posiada także software SecureTraveler opisany powyżej. Dostępne są pojemności 256MB, 512MB, 1GB, 2GB oraz 4GB.

Oprogramowanie Migo umożliwia synchronizację środowiska roboczego w systemie Windows 2000/XP. W specjalnym panelu ustawiamy jakiego typu dokumenty nas interesują. Może to być cały pulpit (ewentualnie wybrane rodzaje plików np. graficzne, dokumenty, etc), wybrane katalogi lub pliki. Jest też możliwość synchronizacji skrzynki pocztowej z programu MS Outlook (2000, 2002 i 2003), a także osobistych ustawień w przeglądarce Internet Explorer (ulubione, cookies, strona domowa, historia). Dostępne są dwa tryby podłączenia do komputera: tryb synchronizacji oraz tryb logowania (jeśli korzystamy z nieznanego komputera tymczasowo). Narzędzie Migo Mete wskazuje na bieżąco ilość dostępnej pamięci flash. Przy użyciu aplikacji Migo użytkownicy są w stanie przechowywać spersonalizowane profile wielu komputerów – domowego, biurowego czy notebooka, które dodatkowo mogą być zabezpieczone hasłem przy użyciu programu SecureTraveler. Zobaczmy jak wygląda w praktyce software Migo.


Migo, rodzaj pracy


Nazwa profilu


Migo - opcje


Migo - opcje.


synchronizacja udana


synchronizacja udana


profile

Wymiary: długość 67.7 mm, szerokość 20.8 mm, głębokość 9 mm. Waga 12g. Gwarancja wynosi 5 lat. Pojemność:
 • Kingston DataTraveler II Plus - Migo Edition 1GB = 1,039,368,192 bajtów = 991 MB (minus 2.26 MB, które zajmuje oprogramowanie)


DataTraveler II Plus - Migo Edition (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler II Plus - Migo Edition (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler II Plus - Migo Edition (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)DataTraveler Elite

DataTraveler Elite posiada srebrną obudowę i wymiary większe od poprzedników (jest o ponad 1 cm dłuższy). Obudowa wydaje się dość solidna, choć jest to zwykły plastyk. W tej wersji dostępne są pojemności 256MB, 512MB, 1GB, 2GB oraz 4GB. Niebieska dioda sygnalizuje pracę urządzenia. Do sticka wgrano dwie aplikację: SecureTraveler+ oraz MyTraveler.

SecureTraveler+ to usprawniona wersja aplikacji SecureTraveler, którą poznaliśmy przy opisie poprzednich modeli. Jednakże współpracuje ona ze sprzętowym, 128-bitowym szyfrowaniem Advanced Encryption Standard (AES), przy zahasłowanym, prywatnym dysku. Niestety, nie udało mi się w sprawdzić tego oprogramowania, gdyż na trzech różnych systemach XP z SP2, po uruchomieniu SecureTraveler+ występował błąd tejże aplikacji. Zapewne nastąpiła tutaj niezgodność z polską wersją XP, podobnie jak w przypadku U3.

MyTraveler działał już poprawnie. Jest to jakby pochodna aplikacji Migo. Można tutaj synchronizować katalogi z dokumentami, czy ulubione z przeglądarki. Mamy też dostęp do specjalnych katalogów z dokumentami na sticku. Okienko MyTraveler wygodnie przenosi nas do poszczególnych lokalizacji oraz informuje nas o dostępnej pojemności pendrive'a. Wita nas także po podłączeniu do gniazda USB.


info po podłączeniu


okienko MyTraveler


ustawienia MyTraveler i jego ikonka w trayu


opcje MyTraveler


synchronizacja katalogów


synchronizacja ulubionych

Wymiary: długość 77.4 mm, szerokość 22.1 mm, głębokość 10.1 mm. Waga 12g. Gwarancja wynosi 5 lat. Pojemność:
 • Kingston DataTraveler Elite 1GB = 1,032,044,544 bajtów = 984 MB (minus 3.60 MB, które zajmuje oprogramowanie)


DataTraveler Elite (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler Elite (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler Elite (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)DataTraveler Elite - Privacy Edition

Ten pendrive w kwestii budowy jest taki sam jak powyższy DataTraveler Elite. Te same rozmiary, waga i wygląd. Dopisek Privacy Edition informuje, że postawiono głównie na ochronę danych. Mamy więc 100% sprzętowe szyfrowanie całości danych (128-bitowe Advanced Encryption Standard). Pendrive obligatoryjnie wymaga ustanowienia hasła i to wyższego rzędu - 8 znaków, w tym różna wielkość liter. Jeśli zapomnimy hasła, można liczyć tylko na formatowanie sticka i ustanowienie nowego hasła. Po wpisaniu hasła mamy dostęp do zawartości urządzenia. Mamy więc dużą gwarancję, że nasze dane będą bezpieczne. Przy podłączeniu do portu USB, każdorazowo jednak trzeba wpisać hasło. Oprogramowanie to służy tylko zabezpieczeniu danych. Po zakończeniu pracy ze stickiem można skorzystać z bezpiecznego wyłączenia urządzenia i następnie równie bezpiecznie wyjąć go z portu USB.


podanie hasła


opcje po podłączeniu


przy zapomnianym haśle


wylogowanie

Wymiary: długość 77.4 mm, szerokość 22.1 mm, głębokość 10.1 mm. Waga 12g. Gwarancja wynosi 5 lat. Pojemność:
 • Kingston DataTraveler Elite - Privacy Edition 1GB = 1,039,368,192 bajtów = 991 MB (minus 2.26 MB, które zajmuje oprogramowanie)


DataTraveler Elite - Privacy Edition (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler Elite - Privacy Edition (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler Elite - Privacy Edition (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)

PQI Cool Drive (3 modele) i Card Drive U510

PQI (www.pqi.com.tw) ma w ofercie najwięcej różnych modeli pendrive'ów. Aktualna oferta liczy 21 modeli pogrupowanych na rodziny: Card Drive (przypominające karty kredytowe), Cool Drive, Traveling Disk, Smart Genie oraz Mr Flash. Poniżej przejrzymy się 4 przedstawicielom najpopularniejszej linii Cool Drive oraz jednemu z serii Card Drive.

PQI Cool Drive U320

Zaczynamy od sticka o oznaczeniu U320. W wyposażeniu tego modelu znajdziemy krótką instrukcję obsługi (bez języka polskiego), małą smyczkę na rękę czarnego koloru z logo PQI oraz przedłużacz USB o długości 60 cm. Pendrive zapakowany jest z plastykowy blister. Ten nieduży stick posiada plastykową obudowę koloru złotego ze srebrnym ruchomym "ogonkiem". Można do niego przyczepić dołączoną, małą smycz. U320 przypomina trochę ściśnięte i rozpłaszczone pióro (albo długopis), z charakterystyczną zatyczką, którą można sobie wpiąć np. w kieszeń koszuli czy marynarki. Zielona dioda powoli migając sygnalizuje działanie urządzenia. Dostępne pojemności U320 są w zakresie 512MB ~ 2GB.

PQI Cool Drive U320 posiada w sobie oprogramowanie zgodne ze standardem U3. Niestety, podobnie jak to miało miejsce przy opisywanym modelu SanDisk Cruzer Micro, tutaj także U3 nie funkcjonowało poprawnie. W systemie Windows XP SP2 PL po inicjacji urządzenia wyskakiwał komunikat o błędzie.


Błąd aplikacji

Tak więc przetestowanie dołączonego oprogramowanie, na które składały się U3 Smart-Ware, antywirus McAfee, Migo, klient e-mail oraz USafe było niemożliwe. Ogólny opis technologii U3 zamieściłem przy omawianiu modelu SanDisk Cruzer Micro, tam więc odsyłam zainteresowanych technologią U3, która na razie mocno kuleje na polskich Windowsach - na stronach U3 można doczytać się informacji, że szykowany jest patch poprawiający działanie na systemach polskim, węgierskim i chińskim Windows XP. Po uporaniu się z problemami U3 na polskich Windowsach wrócę do tematu.

Wymiary: długość 64.5 mm, szerokość 17 mm, głębokość 13.5 mm. Waga 10g. Gwarancja wynosi 3 lata. Pojemność:
 • PQI Cool Drive U320 1GB = 1,044,486,784 bajtów = 995 MB (minus 70.7 MB, które zajmuje oprogramowanie)


Opakowanie (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive U320 (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive U320 (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive U320 (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive U320 (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)PQI Cool Drive U330

Kolejny egzemplarz ze stajni PQI, to Cool Drive U330. W jego wyposażeniu odnajdziemy podobnie jak powyżej krótką instrukcję obsługi (bez języka polskiego), małą smyczkę na rękę czarnego koloru z logo PQI oraz przedłużacz USB o długości 60 cm. Dołączona jest także pełnowymiarowa płyta CD z oprogramowaniem USB for Notebook oraz mała płyta CD ze sterownikiem dla Windowsa 98. Pendrive tradycyjnie zapakowany jest z plastykowy blister. Wyróżnia się obudową wykonaną z aluminium w kolorze grafitowym. Obudowa jest solidna i sprawia bardzo dobre wrażenie. Żółta dioda świeci się podczas podłączenia, zaś podczas działania - miga. Dostępne pojemności U330 są w zakresie 256MB ~ 4GB.

PQI Cool Drive U330 nie posiada w sobie oprogramowania. Na płycie można jednak odnaleźć software USB for Notebook w języku angielskim. Po uruchomieniu jego instalacji proszeni jesteśmy o podanie numeru seryjnego, dostępnego w instrukcji. Trzeba "wklepać" dość długi ciąg znaczków, po czym następuje aktywacja programu przez Internet. Po zakończeniu instalacji otrzymujemy dostęp do specjalnego panelu USB Notebook. Oto jakie posiada funkcje:
 • Dostęp do poczty Outlook Express - maile będą zapisywane na sticku. Można też skompresować maile.
 • Szybki dostęp do katalogu My Documents w urządzeniu.
 • Zapisywanie stron, haseł, ulubionych, historii, cookies w urządzeniu poprzez przeglądarkę IE. Pendrive będzie pamiętał zapisane parametry login/hasło i automatycznie wklejał w okno przeglądarki IE. Dane nie będą zapisywane w systemie, lecz na sticku.
 • Dostęp do specjalnego, zahasłowanego katalogu My Security Doc.
 • Opcja synchronizacji - dane, które nas interesują wybieramy w panelu - adress book, maile, ulubione z IE, katalogi z dokumentami, wybrane rodzaje pików. Można synchronizować w obydwie strony.
 • Informacja o wolnej i całkowitej pojemności pendrive'a.


USB for Notebook: Rejestracja i aktywacja


Ustanowienie hasła


Panel oprogramowania USB for Notebook


Kompresja e-mail


Automatycznie wstawianie login/hasło w IE


Zarządzanie hasłami w IE


Ustawienia synchronizacji


Ustawienia synchronizacjiWymiary: długość 67 mm, szerokość 17 mm, głębokość 8 mm. Waga 12g. Gwarancja wynosi 3 lata. Pojemność:
 • PQI Cool Drive U330 1GB = 1,039,876,096 bajtów = 991 MB


Opakowanie (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive U330 (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive U330 (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive U330 (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)PQI Cool Drive Pro-U339 Pro

Ten model posiada najbardziej klasyczny wygląd pendrive'ów ze stajni PQI. W takiej obudowie bowiem najczęściej spotyka się modele PQI. Kształt jest bardzo elegancki, zatyczka schodzi bardzo wygodnie, a czarna metalowa obudowa jest solidna i miła w dotyku. Na obudowie umieszczono srebrne logo PQI oraz także w srebrnym kolorze wartość pojemności sticka. Pendrive aktualnie występuje w pojemnościach od 256MB do 4GB. Wyposażenie Cool Drive Pro-U339 Pro jest takie same jak w modelu U330 - jest instrukcja obsługi (bez języka polskiego), mała smyczka na rękę czarnego koloru z logo PQI oraz przedłużacz USB o długości 60 cm. Jest też dołączona płyta CD z oprogramowaniem USB for Notebook oraz mała płyta CD ze sterownikiem dla Windowsa 98. Pendrive zapakowany jest z plastykowy blister. Żółta dioda świeci się podczas podłączenia, zaś podczas działania urządzenia - miga. Oprogramowanie jest identyczne jak w produkcie U330, więc zainteresowanych opisem odsyłam powyżej.

Wymiary: długość 68 mm, szerokość 19 mm, głębokość 9 mm. Waga 13g. Gwarancja wynosi 3 lata. Pojemność:
 • PQI Cool Drive Pro-U339 Pro 1GB = 1,039,876,096 bajtów = 991 MB


Opakowanie (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive Pro-U339 Pro (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive Pro-U339 Pro (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive Pro-U339 Pro (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)PQI Card Drive U510

Pendrive o nazwie Card Drive i oznaczeniu U510 charakteryzuje się specyficznym wyglądem. Wymiarami przypomina kartę kredytową, jest od niej jedynie trochę grubszy (gubość wynosi 3mm) oraz cięższy (waży 23g w porównaniu do 5g tradycyjnej karty Visa Electron). Zapakowany już nie jest w blister, lecz w eleganckie pudełko. A w pudełku oprócz samej karty-pendrive'a równie eleganckie zamszowe etui (w kolorze brązu) z logo PQI i oznaczeniem modelu.

Obudowa U510 wykonana z solidnego aluminium - cała jest srebrna i z wierzchu posiada delikatne oznaczenia na dwóch przeciwstawnych rogach: PQI i 1GB. Z drugiej strony, w rogu umieszczono wtyk USB, który na tasiemce wychodzi z karty, aby podłączyć w ten sposób sticka do komputera. Konstrukcja wtyku jest w dość delikatna, ale przy odpowiednim użytkowaniu nie powinna się uszkodzić. Sam wtyk posiada małą, niebieską diodę LED, sygnalizującą pracę urządzenia.

Oprogramowanie wgrane jest w pendrive i też jest to USB for Notebook. Posiada te same funkcje co dwa modele powyżej, jednak zastosowano tutaj inny interfejs. Zdecydowanie zbyt wielki panel można na szczęście zmienić poprzez aktualizację oprogramowania ze strony PQI. Wówczas otrzymujemy o wiele milszy w obsłudze panel.


Hasło do uruchomienia panelu


Panel pierwotny, wgrany na kartę


Instalacja nowego oprogramowania


Nowy panel


Dodatkowe funkcje


Synchronizacja

Wymiary: długość 85 mm, szerokość 54 mm, głębokość 3 mm. Waga 23g. Gwarancja wynosi 2 lata. Pojemność:
 • PQI Card Drive U510 1GB = 1,016,807,424 bajtów = 969 MB


Opakowanie (kliknij, aby powiększyć)


PQI Card Drive U510 (kliknij, aby powiększyć)


PQI Card Drive U510 (kliknij, aby powiększyć)


PQI Card Drive U510 (kliknij, aby powiększyć)


PQI Card Drive U510 (kliknij, aby powiększyć)


PQI Card Drive U510 (kliknij, aby powiększyć)


PQI Card Drive U510 (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)

Kingmax Super Stick 1GB

Kingmax (www.kingmaxdigi.com) mając w ofercie swojego Super Sticka, stał się zarazem producentem najmniejszego i najlżejszego pendrive'a. Kingmax Super Stick mający lekko ponad 3 cm długości i 2,2 mm grubości jest naprawdę “tyci-tyci”. Waży także tak mało, że go praktycznie nie czuć – jedynie 1 gram, trzeba więc uważać, żeby się gdzieś nie zapodział w kieszeni, szufladzie czy teczce. Biała, plastykowa obudowa jak na tak małe urządzenie jest wykonana z wytrzymałego materiału i wydaje się dość odporna np. na złamanie czy pęknięcie.

Super Stick 1GB zapakowany jest w nietypową plastykową tubę, a w niej krótka instrukcja (bez języka polskiego) oraz elegancka, w kolorze “kameleon” mała smycz na rękę. Nie ma żadnego dodatkowego oprogramowania. Dostępne są pojemności od 256MB do 2GB.

Wymiary: długość 34 mm, szerokość 12,4 mm, głębokość 2,2 mm. Waga 1g. Gwarancja wieczysta. Pojemność:
 • Kingmax Super Stick 1GB = 1,031,323,648 bajtów = 983 MB


Opakowanie i wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)


Kingmax Super Stick (kliknij, aby powiększyć)


Kingmax Super Stick (kliknij, aby powiększyć)


Kingmax Super Stick (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)

Testy wydajności

INFO: Testy przeprowadziłem na płycie głównej z nForce4 SLI 16x. Wykonane zostały rzeczywiste testy kopiowania z HDD na pamięć flash oraz w odwrotną stronę. Dodatkowo każdy pendrive został przetestowany benchmarkiem ATTO. Pod wykresami znajduje się sumaryczna tabela z wynikami, wymiarami, wagą, ceną, gwarancją i całkowitą pojemnością. W tabeli są także dodatkowo wyniki z modelu Patriot Xporter XT 4GB oraz dysku twardego 2.5 cala podłączonego przez USB, jako dopełniające tło do wyników 1-gigabajtowych sticków. Wyniki kopiowania podane są w sekundach. Wyniki przeliczone na minuty:sekundy dostępne są w zbiorczej tabeli na samym dole.

Pierwszy test: kopiowanie jednego dużego pliku (853 megabajty) z twardego dysku na pendrive. Na pierwszym miejscu trzy sticki: DataTraveler II, Patriot i Migo. PQI U330 nie wiele słabsze. Im mniejszy wynik, tym lepiej (pomiar sekundach).

Teraz odwrotny kierunek: z pamięci flash na HDD. Na czele Patriot XT z Kingstonem Migo. Trzecie miejsce PQI 330. Im mniejszy wynik, tym lepiej (pomiar w sekundach).

Kolejny test to kopiowanie wielu plików (dokładnie 3 foldery i 441 plików) o łącznej wielkości 892 megabajty z twardego dysku na pendrive. Cztery modele Kingstona górą w tym teście. Za nimi Patriot. Najszybszy PQI 330 z wynikiem prawie o minutę gorszym niż DataTraveler II uplasował się na 6-miejscu. Fatalne wyniki PQI Card Drive i Kingmaxa. Im mniejszy wynik, tym lepiej (pomiar w sekundach).

Kopiowanie wielu plików odwrotne: ze sticka ma twardy dysk. Tutaj już zbliżone wyniki Kingstona Migo i Patriota. Trzecie miejsce PQI U330. Im mniejszy wynik, tym lepiej (pomiar w sekundach).

Często naszego sticka trzeba wyczyścić z danych. Można tego dokonać przez szybki format lub zwykłe kasowanie. Ten test to czas, jaki potrzebny jest na skasowanie 3 folderów i 441 plików o łącznej wielkości 892 megabajtów. Tutaj nietypowo świetne wyniki uzyskało PQI U320 razem z Kigstonem DT Elite. Również szybko kasuje dane stick ELITE PE i DT II. Słaby wynik Patriota w tym teście. Co ciekawe, liderzy wydajności odczytu i zapisu mają słabe wyniki kasowania. Im mniejszy wynik, tym lepiej (pomiar w sekundach).

Dwa powyższe wykresy pochodzą z aplikacji ATTO Benchmark Disk. Wyniki zamieszczone na wykresach, to szczytowe wartości, jakie dany stick uzyskał w tym benchmarku. Im większy wynik, tym lepiej.


Poniżej sumaryczna tabela z wszystkimi wynikami, wymiarami, wagą, ceną, gwarancją i całkowitą pojemnością testowanych sticków. W tabeli są także dodatkowo wyniki z modelu Patriot Xporter XT 4GB oraz dysku twardego 2.5 cala podłączonego przez USB, jako dopełniające tło do wyników 1-gigabajtowych sticków. Patriot 4GB uzyskał świetne wyniki w teście zapisywania na sticku jednego dużego pliku.


sumaryczna tabela (kliknij, aby powiększyć)

Podsumowanie

W podsumowaniu odniosę się tylko do wad i zalet danego sticka. Najlepsze pendrive'y dodatkowo zyskały "odnaczenia" TwojePC.
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

eXtremeMem      eXtremeMem

KINGMAX      KINGMAX

KINGSTON      KINGSTON

Konsorcjum FEN Sp. z o.o.      Konsorcjum FEN Sp. z o.o.
  • www.fen.pl
  • ul. Dąbrowskiego 273A
  • 60-406 Poznań
  • telefon: 061 846 87 00
  • faks: 061 846 87 38/39

MODE COM, Ltd.      MODE COM, Ltd.
  • www.modecom.pl
  • ul. Jagiellońska 82
  • 03-301 Warszawa
  • tel.: +48(22) 597 48 48
  • fax : +48(22) 597 48 49