Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Test 13-stu flashy PenDrive 1GB
    

 

Test 13-stu flashy PenDrive 1GB


 Autor: DYD | Data: 17/08/06
     

SanDisk Cruzer Micro 1GB

SanDisk (www.sandisk.com) specjalizuje się w produkcji pamięci flash. Ma oczywiście także swojej ofercie różne rodzaje pendrive'ów. Do redakcji trafił jeden świeży model z rodziny Cruzer Micro z technologią U3. Ta linia liczy aktualnie cztery wersje w zależności od pojemności: 512MB, 1GB, 2GB i 4GB. Z nowości w dziedzinie napędów pendrive SanDisk posiada także rodzinę urządzeń Cruzer Titanium także z technologią U3, dodatkowo charakteryzującą się one wzmocnioną obudową.

Wyposażenie SanDisk Cruzer Micro to instrukcja obsługi (bez polskiej wersji, bardzo skrócona, bez zagłębienia się w opis technologii U3), ulotka reklamowa SanDiska, czarna smycz z logo SanDisk oraz kupon na 1-miesięczne bezpłatne korzystanie z Voicemail w aplikacji Skype. Oprogramowanie do korzystania z U3 znajduje się tylko na sticku. Co więc w trawie (U3) piszczy ?

Pierwsze pendrive'y z technologią U3 pojawiły się w zeszłym roku. Teraz już kilka firm posiada w swojej ofercie tego typu urządzenie kompatybilne z platformą U3 (www.u3.com). Na czym ona polega? Ogólnie rzecz biorąc, U3 to specjalna mobilna platforma przygotowana dla użytkowników, którzy chcą na przenośnym sticku instalować aplikację i mieć do nich dostęp tylko przez swój pendrive na różnych komputerach, bez konieczności każdorazowej instalacji i konfiguracji swoich ulubionych aplikacji. To tak w skrócie... Co musimy spełnić, aby móc z tej technologii sprawnie korzystać? Po pierwsze trzeba posiadać urządzenie zgodne z U3, zwykły pendrive nie wystarczy. Producenci tego typu sticków umieszczają logo U3 na opakowaniu. Po drugie konieczny jest system operacyjny Windows 2000 SP4 lub Windows XP. Po trzecie aplikacja U3-Launchpad. instalująca się po podłączeniu urządzenia zgodnego z U3. Wówczas w systemie pojawia się ikonka U3 i można zacząć "zabawę"...


U3

Gdy U3 jest już aktywne w systemie, można instalować specjalne wersje aplikacji stworzone pod U3. Pendrive na starcie posiada w sobie kilka wgranych aplikacji pod U3 (SanDisk Cruzer Micro posiada m.in. program do synchronizacji poczty Outlook, Avast i Skype). W praktyce dzięki U3, można np. korzystać ze specjalnych wersji przeglądarki (Mozilla lub Maxthon) i wówczas wszelkie dane o stronach, ulubione, hasła, itp. będą zapisywane nie w systemie Windows na dysku twardym, lecz właśnie na sticku. To samo dotyczy wielu innych aplikacji różnego typu, jak Skype, Nullsoft Winamp, irfanView, WinRar, OpenOffice i wiele, wiele innych. Podnosi do bezpieczeństwo i komfort działania przy pracy na komputerach osób trzecich, czyli np. w kawiarenkach. Wystarczy raz zainstalować i skonfigurować daną aplikację, aby na różnych komputerach mieć do niej dostęp już w wersji zainstalowanej i skonfigurowanej. Dodatkowo można synchronizować pliki ze swoim prywatnym komputerem, aby na bieżąco aktualizować dokumenty, zdjęcia czy pocztę. W tej chwili lista aplikacji stworzonych pod U3 liczy ponad 100 pozycji i ciągle ich przybywa. Część z nich jest darmowa, część w wersji demo i dodatkowo płatna. Lista dostępnego oprogramowania jest na tej stronie.

Tyle było zachwytu, teraz łyżka dziegciu i to dość sporego. Na początek najpoważniejsza na razie wada, U3 nie działa poprawnie m.in. na polskiej wersji Windows XP (ponoć na węgierskiej także, ale to już dla nas mniejszy problem). Sprawdzałem obydwa pendrive'y z U3 (Sandiska i PQI) na kilku komputerach z polskim XP z SP2 i w każdym nie mógł się zainicjować, gdyż na starcie wyrzucał błąd aplikacji. Co gorsza problem ten jest opisany przez tylko samych użytkowników na forach w Internecie, a na oficjalnych stronach tego nie ogłoszono. Jedynie informacja w FAQ na stronach U3 informuje, że przygotowywany jest patch U3-Launchpad dla wersji polskiej. Problem jest na tyle poważny, iż dopóki programiści z U3 nie naprawią współpracy aplikacji z polskim systemem XP, każdy pendrive z U3 zupełnie staje się bezużyteczny (chyba że posiadamy angielską wersję systemu). Inna niedogodność to oprogramowania tylko w wersji angielskiej, jednak z uwagi na pierwszy problem, ta kwestia jest mało istotna. Kolejny problem, to konieczność ściągania specjalnych wersji aplikacji kompatybilnych z U3, przez co na razie nie skorzystamy z takiego softu jak np. The-Bat czy Gadu-Gadu.

Cruzer Micro posiada plastykową, dość delikatną obudowę, jednak dobrej jakości. Gabaryty tego pendrive'a jak sama nazwa wskazuje są niewielkie. Zmniejszoną długość uzyskano dzięki chowanemu w obudowie wtykowi USB. Aby wtyk się pokazał, należy wcisnąć biały przycisk i przesunąć go do przodu. System ten jest ciekawy, a dzięki niemu na pewno nie zgubimy nakładki wtyku... Czasem jednak wkładając do, lub wyciągając pendrive z gniazda USB można przez przypadek wcisnąć przycisk - to jednak bardziej kwestia przyzwyczajenia i zapamiętania, aby odpowiednio chwytać urządzenie.

Podczas podłączenia do gniazda USB, Cruzer Micro biały przycisk cały czas świeci się kolorem pomarańczowym, zaś gdy wykonujemy na nim jakąś operację, wówczas pulsacyjne miga także na pomarańczowo.

Obudowa dostępna jest tylko w kolorze czarnym. Wymiary: długość 57.15 mm, szerokość 20.6 mm, głębokość 7.94 mm. Waga 11g. Gwarancja wynosi 2 lata. Pojemność:
  • SanDisk Cruzer Micro 1GB = 1,020,444,672 bajtów = 973 MB (minus ok. 30 MB, które zajmuje oprogramowanie U3)


Opakowanie, plastykowy blister (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test 13-stu flashy PenDrive 1GB
 
 » Patriot Xporter XT
 » Mode Com IO 1GB
 » SanDisk Cruzer Micro 1GB
 » Kingston DataTraveler (5 modeli)
 » PQI Cool Drive (3 modele) i Card Drive U510
 » Kingmax Super Stick 1GB
 » Testy wydajności
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »