Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Test 13-stu flashy PenDrive 1GB
    

 

Test 13-stu flashy PenDrive 1GB


 Autor: DYD | Data: 17/08/06
     

Kingston DataTraveler (5 modeli)

Kingston (www.kingston.com) w swojej ofercie posiada aktualnie 6 modeli pendrive'ów o wspólnym oznaczeniu DataTraveler. Do redakcji zjechało 5 modeli, z wyjątkiem U3 DataTraveler Smart USB. Poniżej znajduje się opis poszczególnych modeli, zaczynając od najprostszego. Na wstępie dodam, że wszystkie modele posiadają identyczne wyposażenie dodatkowe – a więc bardzo skrótowa instrukcja (w tym w języku polskim), warunki gwarancji oraz "nitka" do zamocowania urządzenia na smyczy. Zaawansowane modele posiadają wgrane do sticka oprogramowanie, które zostanie opisane przy danym modelu. Wszystkie Kingstony pakowane są w plastykowy blister. Spójrzmy na dostarczone modele:


Rodzina Kingston DataTraveler (kliknij, aby powiększyć)


Rodzina Kingston DataTraveler (kliknij, aby powiększyć)DataTraveler

DataTraveler (bez żadnych dodatkowych oznaczeń) to najprostszy z modeli sticków firmy Kingston. Jest on zarazem najmniejszym ze wszystkich modeli Kingstona. Występuje on tylko w białej, plastykowej obudowie, jednak z dodatkami w różnych kolorach. Testowany model 1GB miał wstawki w kolorze szarym, a inne dostępne kolory to w zależności od pojemności: 128MB - czerwony; 256MB - zielony; 512MB - niebieski; 2GB - jasno zielony. Pendrive nie posiada żadnego dodatkowego oprogramowania. DataTraveler wyposażony jest w zieloną diodę LED sygnalizującą działanie - miganie następuje podczas pracy (zapis, odczyt, kasowanie, podłączenie) urządzenia. Minusem tego modelu jest zatyczka, która bardzo ciężko schodzi z pendrive'a.

Wymiary: długość 66.9 mm, szerokość 20.4 mm, głębokość 9 mm. Waga 10g. Gwarancja wynosi 5 lat. Pojemność:
  • Kingston DataTraveler 1GB = 1,030,455,296 bajtów = 982 MB


DataTraveler (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)DataTraveler II

Wersja DataTraveler II dostępna jest w czterech wersjach pojemnościowych: 256MB, 512MB, 1GB oraz 2GB. Gabarytowo jest odrobinkę większy od poprzednika. Plastykowa obudowa jest koloru srebrnego. Zatyczka jest niezbyt przyjemna w użytkowaniu, ale na szczęście lepsza niż w modelu wyżej. Model ten posiada niebieską diodę LED sygnalizującą działanie - miganie następuje podczas pracy (zapis, odczyt, kasowanie, podłączenie) urządzenia.

DataTraveler II posiada wgrane oprogramowanie SecureTraveler działające w systemach Windows 2000, XP i Server 2003. Oprogramowanie działa na podobnej zasadzie jak w opisywanym wcześniej modelu Mode Com. Wpierw uruchamiamy plik Securetraveler dostępny w urządzeniu, po czym wybieramy język (brak polskiego), a następnie w konsoli można przygotować prywatny dysk na hasło (bez wymogów co do ilości czy wielkości znaków). Suwakiem wybieramy pojemność prywatnego dysku jaka nas interesuje, po czym dana wielkość zostaje ona utworzona i sformatowana. Aby mieć dostęp do części prywatnej, trzeba się zalogować - wówczas tracimy dostęp do części publicznej, a uzyskujemy do części prywatnej. Po wylogowaniu sytuacja jest odwrotna. Tym różni się SecureTraveler od oprogramowania w modelu Mode Com, gdzie mamy dostęp jednocześnie do partycji prywatnej jak i publicznej. Prześledźmy SecureTraveler na obrazkach.


SecureTraveler, ekran powitalny


Przygotowanie części prywatnej


Formatowanie części prywatnej


Logowanie...


... i gotowe

Wymiary: długość 67.7 mm, szerokość 20.8 mm, głębokość 9 mm. Waga 11g. Gwarancja wynosi 5 lat. Pojemność:
  • Kingston DataTraveler II 1GB = 1,039,368,192 bajtów = 991 MB (minus 2.26 MB, które zajmuje oprogramowanie)


DataTraveler II (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler II (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler II (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)DataTraveler II Plus - Migo Edition

Ten pendrive to w zasadzie identyczny model jak DataTraveler II - ma dokładnie te same wymiary. Odróżnia go kolor (ten jest grafitowy) oraz specjalne dodatkowe oprogramowanie Migo firmy PowerHouse Technologies. DataTraveler II Plus - Migo Edition posiada także software SecureTraveler opisany powyżej. Dostępne są pojemności 256MB, 512MB, 1GB, 2GB oraz 4GB.

Oprogramowanie Migo umożliwia synchronizację środowiska roboczego w systemie Windows 2000/XP. W specjalnym panelu ustawiamy jakiego typu dokumenty nas interesują. Może to być cały pulpit (ewentualnie wybrane rodzaje plików np. graficzne, dokumenty, etc), wybrane katalogi lub pliki. Jest też możliwość synchronizacji skrzynki pocztowej z programu MS Outlook (2000, 2002 i 2003), a także osobistych ustawień w przeglądarce Internet Explorer (ulubione, cookies, strona domowa, historia). Dostępne są dwa tryby podłączenia do komputera: tryb synchronizacji oraz tryb logowania (jeśli korzystamy z nieznanego komputera tymczasowo). Narzędzie Migo Mete wskazuje na bieżąco ilość dostępnej pamięci flash. Przy użyciu aplikacji Migo użytkownicy są w stanie przechowywać spersonalizowane profile wielu komputerów – domowego, biurowego czy notebooka, które dodatkowo mogą być zabezpieczone hasłem przy użyciu programu SecureTraveler. Zobaczmy jak wygląda w praktyce software Migo.


Migo, rodzaj pracy


Nazwa profilu


Migo - opcje


Migo - opcje.


synchronizacja udana


synchronizacja udana


profile

Wymiary: długość 67.7 mm, szerokość 20.8 mm, głębokość 9 mm. Waga 12g. Gwarancja wynosi 5 lat. Pojemność:
  • Kingston DataTraveler II Plus - Migo Edition 1GB = 1,039,368,192 bajtów = 991 MB (minus 2.26 MB, które zajmuje oprogramowanie)


DataTraveler II Plus - Migo Edition (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler II Plus - Migo Edition (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler II Plus - Migo Edition (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)DataTraveler Elite

DataTraveler Elite posiada srebrną obudowę i wymiary większe od poprzedników (jest o ponad 1 cm dłuższy). Obudowa wydaje się dość solidna, choć jest to zwykły plastyk. W tej wersji dostępne są pojemności 256MB, 512MB, 1GB, 2GB oraz 4GB. Niebieska dioda sygnalizuje pracę urządzenia. Do sticka wgrano dwie aplikację: SecureTraveler+ oraz MyTraveler.

SecureTraveler+ to usprawniona wersja aplikacji SecureTraveler, którą poznaliśmy przy opisie poprzednich modeli. Jednakże współpracuje ona ze sprzętowym, 128-bitowym szyfrowaniem Advanced Encryption Standard (AES), przy zahasłowanym, prywatnym dysku. Niestety, nie udało mi się w sprawdzić tego oprogramowania, gdyż na trzech różnych systemach XP z SP2, po uruchomieniu SecureTraveler+ występował błąd tejże aplikacji. Zapewne nastąpiła tutaj niezgodność z polską wersją XP, podobnie jak w przypadku U3.

MyTraveler działał już poprawnie. Jest to jakby pochodna aplikacji Migo. Można tutaj synchronizować katalogi z dokumentami, czy ulubione z przeglądarki. Mamy też dostęp do specjalnych katalogów z dokumentami na sticku. Okienko MyTraveler wygodnie przenosi nas do poszczególnych lokalizacji oraz informuje nas o dostępnej pojemności pendrive'a. Wita nas także po podłączeniu do gniazda USB.


info po podłączeniu


okienko MyTraveler


ustawienia MyTraveler i jego ikonka w trayu


opcje MyTraveler


synchronizacja katalogów


synchronizacja ulubionych

Wymiary: długość 77.4 mm, szerokość 22.1 mm, głębokość 10.1 mm. Waga 12g. Gwarancja wynosi 5 lat. Pojemność:
  • Kingston DataTraveler Elite 1GB = 1,032,044,544 bajtów = 984 MB (minus 3.60 MB, które zajmuje oprogramowanie)


DataTraveler Elite (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler Elite (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler Elite (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)DataTraveler Elite - Privacy Edition

Ten pendrive w kwestii budowy jest taki sam jak powyższy DataTraveler Elite. Te same rozmiary, waga i wygląd. Dopisek Privacy Edition informuje, że postawiono głównie na ochronę danych. Mamy więc 100% sprzętowe szyfrowanie całości danych (128-bitowe Advanced Encryption Standard). Pendrive obligatoryjnie wymaga ustanowienia hasła i to wyższego rzędu - 8 znaków, w tym różna wielkość liter. Jeśli zapomnimy hasła, można liczyć tylko na formatowanie sticka i ustanowienie nowego hasła. Po wpisaniu hasła mamy dostęp do zawartości urządzenia. Mamy więc dużą gwarancję, że nasze dane będą bezpieczne. Przy podłączeniu do portu USB, każdorazowo jednak trzeba wpisać hasło. Oprogramowanie to służy tylko zabezpieczeniu danych. Po zakończeniu pracy ze stickiem można skorzystać z bezpiecznego wyłączenia urządzenia i następnie równie bezpiecznie wyjąć go z portu USB.


podanie hasła


opcje po podłączeniu


przy zapomnianym haśle


wylogowanie

Wymiary: długość 77.4 mm, szerokość 22.1 mm, głębokość 10.1 mm. Waga 12g. Gwarancja wynosi 5 lat. Pojemność:
  • Kingston DataTraveler Elite - Privacy Edition 1GB = 1,039,368,192 bajtów = 991 MB (minus 2.26 MB, które zajmuje oprogramowanie)


DataTraveler Elite - Privacy Edition (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler Elite - Privacy Edition (kliknij, aby powiększyć)


DataTraveler Elite - Privacy Edition (kliknij, aby powiększyć)


Pendrive podczas pracy ... (kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test 13-stu flashy PenDrive 1GB
 
 » Patriot Xporter XT
 » Mode Com IO 1GB
 » SanDisk Cruzer Micro 1GB
 » Kingston DataTraveler (5 modeli)
 » PQI Cool Drive (3 modele) i Card Drive U510
 » Kingmax Super Stick 1GB
 » Testy wydajności
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »