Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Porównanie 6 coolerów FreeZone i referencyjnego Zalmana
    

 

Porównanie 6 coolerów FreeZone i referencyjnego Zalmana


 Autor: GregorP | Data: 26/10/04
     

Wyniki testów

- IDLE. Czysty Pulpit Windows w godzinę po uruchomieniu komputera.

Ciepło emitowane przez procesory jest na tyle niewielkie, że wszystkie coolery bez problemu radzą sobie z jego odprowadzaniem. Różnice temperatur natomiast są niezbyt duże. Na czele stawki Zalman - największa pojemność cieplna podstawy coolera oraz prawdopodobnie największa całkowita powierzchnia odprowadzania ciepła.

- NORMAL. W tle programy codziennego użytku - Winamp, odtwarzający mp3, Power Strip, NAV, KerioPF, multikomunikator Konnekt, programy p2p: Overnet, BitComet, Kazaa Lite Master, przeglądarka internetowa Opera, wyświetlająca kilka stron, zawierających animacje Flash. Wszystko to generuje stałe obciążenie CPU, rzędu 15-20% (w zależności od konfiguracji procesora). Temperatura mierzona po godzinie trybu Normal.

Wraz ze wzrostem obciążenia CPU, temperatury wzrosły prawie liniowo. Prowadzi wciąż Zalman. Za nim, z prawie zbieżnymi wynikami, QVC-100 Cu i QVC-120 Cu.

- LOAD. Temperatura po dwugodzinnym wygrzewaniu procesora programem BURNK7, z najwyższym priorytetem.

Temperaturowa hierarchia bez zmian - znakomicie radzący sobie z mocnymi procesorami Zalman okazał się najwydajniejszym coolerem w niniejszym zestawieniu. Zaraz za nim, oba modele QVC. Wyniki uzyskane przez QVC-120 Cu nieznacznie różnią się od tych, uzyskanych na QVC-100 Cu. Wynika to z nie do końca przemyślanej budowy 120ki - jej wiatrak jest zbyt wydajny, by ciepło zdążyło zawędrować do wyższych partii radiatora i tam zostać rozproszone. Producent, chcąc wydajnościowo pobić Zalmana, powinien znacząco zwiększyć ilość żeberek - przede wszystkim zwiększy to pojemność cieplną podstawy radiatora. Mimo wszystko QVC-120 Cu jest coolerem wydajniejszym od QVC-100 Cu, a do tego znacznie cichszym.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Porównanie 6 coolerów FreeZone i referencyjnego Zalmana
 
 » QC-80 Cu
 » QC-92 Cu
 » QC-80 AlCu
 » Q-80 AlCu
 » QVC-100 Cu
 » QVC-120 Cu
 » Procedura i warunki testowe
 » Wyniki testów
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »