Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test coolerów FreeZone NX - 6 wiatraków dla CPU
    

 

Test coolerów FreeZone NX - 6 wiatraków dla CPU


 Autor: SebaSTS | Data: 31/03/06

Podsumowanie

Patrząc na uzyskane maksymalne temperatury, nasuwa się pierwszy wniosek - linia procesorów AMD Athlon o kodowej nazwie Venice nie należy do "grzałek". Dlatego różnice w wynikach są niewielkie. Mimo wszystko najlepiej z całej stawki spisały się coolery starej daty: QVC-120Cu+ i QVC-100Cu+. Widać, że wielkość i rozmiar ma w modelach Freezone duże znaczenie. Trzeba jednak pamiętać, że nie na każdej płycie zmieści się prawie 14 centymetrowy model QVC-120 Cu+. Kolejne miejsce pod względem wydajności zajęły produkty z nowej linii, mające miedź w swoim składzie. Najsłabiej wypadł model NX-80Al, co raczej było oczywiste.

Odnoszę wrażenie, iż nowa linia coolerów FreeZone powstała z pobudek marketingowych. Odświeżenie linii produktów jest znanym i skutecznym sposobem zwiększenia sprzedaży. Niestety w tym wypadku nie idzie to w parze ze wzrostem wydajności. I choć platforma testowa nie stanowiła dla nich wyzwania, należy pamiętać, że nadchodzi era procesorów dwurdzeniowych, a w planach są już cztery rdzenie. Procesory Intel Pentium 4 nie należą do chłodnych, i jeśli połączymy wprowadzone obniżki cen na najwolniejszy model dwurdzeniowy mający potencjał overclockerski, z ceną rozwiązań systemów chłodzenia na heatpipe - może się okazać że seria FreeZone nie znajdzie nabywców w tym gronie użytkowników. To tyle słów krytyki.

Wprowadzone zmiany mają charakter funkcjonalny, są trafione i za to należą się brawa. Mamy wsparcie dla popularnych Socketów, jednak z pominięciem SocketA. Zmniejszenie rozmiarów serii 100, umożliwiło mi zamontowanie NXC-100Cu na płycie Asus K8S-MX w ciasnej obudowie mATX. Na oko wydawało się to niemożliwie, po zmontowaniu wszystko zmieściło się "na styk". Cała ta karkołomna operacja pozwoliła na cieszenie się temperaturą o jeden stopień niższą przy minimalnych obrotach rzędu 1500 RPM w porównaniu z referencyjnym coolerem od AMD. Po zaprzestaniu wygrzewania temperatura szybciej spadała na miedzianym odpowiedniku.
Brakuje mi tylko diody LED. Dziwne, że pomysł nie został skopiowany z coolera XC-80 AlCu przeznaczonego dla karty graficznej.


|~| Sprawdź ceny coolerów Pentagram Freezone w naszym sklepie: TwojePC.Emarket.pl |~|


poprzednia strona (Wyniki testów)    -   następna strona (Podsumowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test coolerów FreeZone NX - 6 wiatraków dla CPU
 
 » Zmiany ...
 » Freezone NXC-100Cu
 » Freezone NXC-100 AlCu
 » Freezone NXC-80Cu
 » Freezone NX-80 Al
 » Freezone QVC-100 Cu+
 » Freezone QVC-120 Cu+
 » Procedura i warunki testowe
 » Wyniki testów
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Multimedia Vision      Multimedia Vision