Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja Pentagram Photon 434
    

 

Recenzja Pentagram Photon 434


 Autor: Grosz | Data: 24/03/04

Recenzja Pentagram Photon 434Jeszcze niedawno - aparat cyfrowy kojarzony był jedynie z bardzo drogą, wyrafinowaną technicznie zabawką dla wtajemniczonych fanów fotografii. Jak przekonamy się za chwilę, trendy te bezpowrotnie odchodzą w zapomnienie, a firmy tak mało znane na rynku "cyfrowym" jak PENTAGRAM potrafią przygotować nowoczesny sprzęt w cenie poniżej 1000 zł. Dzięki kompaktowej obudowie, 4-megapikselowej matrycy Sony, 3-krotnemu zoomowi optycznemu (szklany obiektyw Konica, odpowiednik 38-115 mm dla aparatu małoobrazkowego) oraz 4-krotnemu zoomowi cyfrowemu, dostajemy do dyspozycji naprawdę nieźle wyposażoną cyfrówkę. Do testów oprócz aparatu - Pentagram Photon 434 (Multimedia Vision) otrzymałem kartę pamięci flash: SecureDigital firmy Kingston o pojemności 256MB (DIETEL). Zapraszam do recenzji.

Parametry techniczne

   
(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)

PENTAGRAM Photon 434 posiada metalową obudowę o wymiarach: 97x58x31mm;
 • Waga aparatu to 196g (bez akumulatora - bardzo lekki - Li-ion 3,7V; 840mAh);
 • Przetwornik - 1/1,8" CCD, 4M pikseli - Sony;
 • Zoom - optyczny 3x (7 nastaw) oraz cyfrowy 4x (8 nastaw);
 • Obiektyw - szklany Konica 8-24mm (odpowiednik 38-115mm);
 • Jasność obiektywu waha się między: 2,8 (przy ogniskowej 8/38mm), a 4,9 (przy 24/115mm);
 • Migawka - 4s-1/2000s (automatyczna, bez możliwości nastaw ręcznych);
 • Czułość matrycy - odpowiednik ISO: 100, 200 oraz Auto;
 • Pamięć - 16MB wbudowanej pamięci (NAND Flash), z możliwością stosowania dodatkowych kart pamięci - SD (Secure Digital) i MMC (MultiMedia Card) o dostępnych na rynku pojemnościach: tj. np. od 32-512MB;
 • Rozdzielczość - zdjęcia (od 50cm do nieskończoności) oraz tryb MACRO (15-50cm):
 • 5,5M - 2720x2040 (tryb interpolowany - nie można stosować zoom-u cyfrowego)
 • 4,0M - 2272x1704
 • 2,0M - 1600x1200
 • 1,3M - 1280x960
 • VGA - 640x480
 • Rozdzielczość - sekwencji wideo z dźwiękiem - 320x240 (15-20klatek/s);
 • Format zapisu - JPEG/EXIF 2.1 (3 tryby kompresji: Best, Better, Basic);
 • Dostępne tryby fotografowania: kolor (RGB), sepia i czarno-biały (B&W);
 • Wyświetlacz - 1.6" TFT LCD - zamontowany na stałe;
 • Złącza - USB 2.0 / Audio-Video, wejście zasilania 5V;
 • Dodatkowe funkcje: balans bieli (5 nastaw), samowyzwalacz (10s), możliwość prześwietlenia lub niedoświetlenia ekspozycji o +/- 2 EV z krokiem co 0,5 EV; 3 tryby ostrości oraz nastaw odległości; wbudowany mikrofon i głośnik;
 • Lampa błyskowa - wbudowana (o niewielkiej liczbie przewodniej, zasięg 1-3 m), tryby pracy: Auto, z redukcją efektu czerwonych oczu, do zdjęć nocnych (chodzi chyba o błysk wypełniający), wyłączona;
 • Dołączone oprogramowanie - ArcSoft PhotoImpression 3, sterowniki (Win98, WinMe, Win2000, WinXP);
W pudełku, w komplecie wraz z aparatem dostajemy: Instrukcję obsługi (jak na razie brak polskiej); Skróconą instrukcję obsługi (jedna kartka A4) w języku polskim, Instrukcję do ładowarki, płytę CD z oprogramowaniem, akumulator, ładowarkę, przewód zasilania do ładowarki, przewód USB, przewód Audio/Video, pokrowiec/etui (można go nosić na pasku spodni, a wewnątrz znajduje się mała kieszonka na np. dodatkową baterię lub kartę pamięci) oraz pasek (linkę do noszenia aparatu np. na szyi).


(kliknij, aby powiększyć)

Na rynku dostępna jest również bogatsza wersja aparatu oznaczona jako: PENTAGRAM PHOTON 434 Combo wzbogacona o: dodatkowy akumulator, mini-statyw i podręcznik "Teoria obrazu" (32 strony w kolorze).Uśmiechnij się, jesteś w małej "kamerze"!

Eksploatacja tego niewielkiego aparatu jest bardzo prosta (prawie jak sznurek w kieszeni). Wyjmujemy aparacik z etui, wkładamy akumulator - całkowite ładowanie zajmuje 1,5 godziny, istnieje możliwość doładowywania w każdej chwili (w końcu to Li-ion), akumulator jest dość pojemny, np. w ciągu jednego dnia wykonałem przy jego pomocy serię ponad 250 różnych zdjęć (błysk, częsta zmiana zoom-u itd. itp.) - otwieramy klapkę chroniącą obiektyw i możemy pstrykać do woli.

Aparat ma chyba wiele wspólnego (sposób uruchamiania, obiektyw, akumulator itp.) z serią Konica Revio i tak np. z modelem KD-410Z (opis w DigiCam 2/03 str.: 18-20), ale może się mylę?!?

   
(kliknij, aby powiększyć)

Kolorowy ekran LCD (3 stopnie jasności) pomaga w kadrowaniu ujęć i przeglądzie już wykonanych zdjęć i sekwencji filmowych.

Położenie ikon na ekranie wydaje się naturalne i logiczne, a ich czytelność jest odpowiednia. W razie potrzeby można wyłączyć wyświetlane piktogramów lub całego ekranu LCD (choćby dla oszczędzania akumulatora) i przejść na "wizjer optyczny". Do operowania w menu aparatu posługujemy się małym, czułym manipulatorem / przełącznikiem.

Do zmiany trybów fotografowania służy pokrętło zintegrowane ze spustem "migawki" (film, foto, podgląd, macro, ustawienia).

Nasze zdjęcia i sekwencje wideo, nagrywamy do pamięci flash aparatu. Do dyspozycji mamy wbudowane 16MB pamięci. Nie jest to zbyt dużo, zwłaszcza gdy chcemy stosować najlepsze parametry ekspozycji. Przy 4M matrycy i najmniejszej kompresji możemy zrobić tylko 15-16 zdjęć (jedynie - kompresja stratna JPG) lub ok. 1,5 min. filmu z dźwiękiem (15-20kl/s x320x240).

W tabeli możecie znaleźć liczbę możliwych do wykonania fotografii, zależną od rozdzielczości matrycy oraz trybu kompresji. Dla porównania przytoczyłem dane dla wewnętrznej 16MB pamięci i dodatkowej karty SD o pojemności 256MB (w tym trybie pamięć wewnętrzna jest odłączana!!! I niema do niej dostępu - chyba, że usuniemy kartę SD).

Zmiana ogniskowej nie następuje płynnie, jak w aparatach "analogowych", lecz skokowo. Dla zoom-u optycznego (x3) mamy do dyspozycji 7 nastaw, a dla cyfrowego (x4) 8 nastaw. Poniżej przykładowe zdjęcia z ogniskową: 38mm, ok. 75mm i 115mm oraz w trybie 4x zoom-u cyfrowego.

   
(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)

Na drugim biegunie znajdują się zdjęcia makro. Do ostrości wykonywanych zdjęć nie mam zastrzeżeń.

Zdjęcia w ruchu wychodzą dobrze (szkoda, że nie mamy wpływu na ustawienia migawki - do 1/2000s - choć automat spisuje się dobrze), ale musimy pamiętać o ok. 1 sekundowym opóźnieniu, między naciśnięciem spustu i wyzwoleniem "migawki". Istnieje możliwość wykonania serii zdjęć.

Kolorystyka zdjęć - naturalna, kolory dobrze nasycone przy dobrym i słabszym oświetleniu (czasami kolor żółty ucieka w zieleń) oraz w świetle błyskowym (mały zasięg).

   
(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)

Zdjęcia "pod światło" wykazują podobnie jak bardzo jasne partie zdjęć - brak szczegółów w "światłach" - to chyba największa wada tego aparatu.

   
(kliknij, aby powiększyć)

Zdjęcia nocne wychodzą dość dobrze, pamiętajmy tylko o przełączeniu aparatu w odpowiedni tryb pracy, bo możemy na zdjęciach otrzymać las ukośnych prążków.

   
(kliknij, aby powiększyć)

Dołączone oprogramowanie to ArcSoft PhotoImpression 3, rozbudowane narzędzie graficzne (instalacja zajmuje 74MB oraz kolejne 15 MB na biblioteki). Natywnym rozszerzeniem programu jest *.PSF, ale swoje prace możemy zapisać m.in. w: BMP, TIF, PCX, TGA, JPG, PNG, FPX.

   
(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)

Karta pamięci - Kingston SD 256MB

W pierwszej połowie 2001 roku pojawiły się pierwsze urządzenia wykorzystujące opracowane przez firmy SanDisk Corporation, Matsushita Electric Industrial Co. oraz Toshiba Corporation karty pamięci Flash w standardzie Secure Digital (SD) Memory Card.

Specyfikacja kart SD została stworzona na bazie opracowanych przez firmę SanDisk w 1997 kart MMC (MultiMedia Card). Długość i szerokość kart w obu standardach jest jednakowa. Wielkość karty SD to: 24mm x 32mm x 2,1mm (1,4 mm dla MMC). 9 styków elektrycznych (MMC - 7). Prędkość transferu danych z kart SD jest 4-krotnie większa niż z kart MMC. Dostępne pojemności to obecnie: 16, 32, 64, 128, 256 i 512 MB. (MMC tylko do 128MB) Waga 2 gramy (1,5 g - MMC). W systemach Win9x i nowszych karty SD i MMC widziane są jako dodatkowe dyski wymienne. MTBF > 1.000.000 godzin.

   
(kliknij, aby powiększyć)

Na rynku dostępne są karty SD: standardowe - umożliwiające transfer danych w porcjach 1-bitowych (2-4 Mb/s) i Hi-Speed (Kingston) - umożliwiające transfer danych w pakietach 4-bitowych z prędkością do 10 Mb/s. Karta SD wyposażona jest w rozbudowane zabezpieczenie kryptograficzne (CPRM - Content Protection for Recorder Media) celem ochrony danych użytkownika (czytaj: danych chronionych prawem autorskim). Karta posiada również mechaniczne zabezpieczenie przed zapisem.

Ceny kart SD i MMC znajdziecie w tabeli (na dzień 21.03.2004r.). Producent udziela 5-cio letniej gwarancji na swój produkt.

Na podstawie materiałów promocyjnych firmy Kingston

Zapis (zmierzony) zdjęć do wewnętrznej 16MB pamięci to ok. 180 kb/s, odczyt waha się między 600-800 kb/s (20 sek.), natomiast zapis karty SD 256 MB to ok. 100 kb/s, odczyt ok. 600 kb/s (7-7,5 min.).Podsumowanie

TwojePC - OK!
Pentagram Photon 434

Muszę przyznać, że ten "aparacik" bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Nie tylko ceną, ale również wartością użytkową, którą reprezentuje. Nowicjusz nie będzie miał problemów z obsługą tego sprzętu, a użytkownik bardziej zaawansowany wykorzysta szerokie możliwości korekty i regulacji ustawień oferowanej przez aparat. Pentagram Photon 434 nie jest pozbawiony wad, z resztą jak każde urządzenie techniczne (może oprócz młotka), ale plusy wyraźnie przeważają na jego korzyść.

Pentagram Photon 434 kosztuje 999 zł (sklepy internetowe: 961-1079 zł)

Pentagram Photon 434 Combo kosztuje 1240 zł (sklepy internetowe: 1097-1172 zł)

PLUSY:
 • 4M matryca CCD,
 • małe wymiary,
 • dobra ostrość zdjęć,
 • czuły mikrofon (video),
 • możliwość korekty naświetlenia (+/- 2 EV z krokiem co 0,5 EV),
 • pojemny akumulator,
 • dobra cena,
 • sygnalizacja dźwiękowa (np. wykonania zdjęcia).
MINUSY:
 • automatyczne dobieranie parametrów ekspozycji,
 • brak szczegółów w "światłach",
 • mała czułość matrycy (ISO: 100, 200),
 • wypadający (niestandardowy) akumulator z ładowarki,
 • brak "stopki" do zewnętrznej lampy błyskowej.
Zapraszam zainteresowanych do lektury czasopism z zakresu fotografii cyfrowej i Video.


(kliknij, aby powiększyć)

Dziękuję właścicielowi firmy DIETEL ul. Sternicza 113A z Warszawy za udostępnienie do testów karty pamięci flash - Kingston Secure Digital 256MB.Zdjęcia testowe, porównawcze

Kilkanaście zdjęć wykonanych aparatami: Nikon Coolpix 885 (3.2 mp) vs Pentagram Photon, maksymalna jakość, tryb automatyczny w obu aparatach.


Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)


Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)


Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)


Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)


Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)


Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)


Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)


Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)

  
Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)


Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)


Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)


Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)


Cyfrowy ZOOM Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)


Coolpix 885 vs Photon (kliknij, aby powiększyć)
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Multimedia Vision      Multimedia Vision