Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Pentium4 3,06 GHz Hyper-Threading
    

 

Test Pentium4 3,06 GHz Hyper-Threading


 Autor: Lancer | Data: 03/12/02

Garść wniosków na koniec

Intel wypuszczając procesor 3,06GHz Pentium4 nie tylko przekroczył kolejną barierę prędkości pokazując mikroprocesor wykonujący 3 miliardy cykli w ciągu sekundy, ale także dał szerokiemu gronu dostęp do interesującej i wielce pożytecznej technologii Hyper-Threading.

Technologia ta ma przed sobą jednak wciąż daleką drogę do pokonania. Nie dla tego, że jest niedopracowana. Wręcz przeciwnie. Wina leży w niedopasowaniu oprogramowania i braku umiejętności pracy obecnego na rynku software'u w konfiguracjach wieloprocesorowych. Dzięki HT otrzymujemy bowiem wirtualny system dwuprocesorowy doskonale nadający się do wysokowydajnych maszyn biurowych i domowych.

Pojawienie się jednak w końcu na rynku nowego typu procesora, dzięki wsparciu inżynierów Intela z całą pewnością z czasem spowoduje zmianę sposobu myślenia programistów. Nowe generacje programów będą potrafiły pracować w trybie wielowątkowym dzięki odpowiednio zaprojektowanym kodom źródłowym. Przyzwyczajenia informatyków ciężko będzie zmienić, ale technologia HT z całą pewnością nie pozostanie bez wsparcia. Jak bowiem widać w chwili obecnej praca dwóch procesorów (logicznych) w wielu przypadkach pozostaje niezauważona i oprogramowanie działa jednakowo wydajnie "z" czy "bez" trybu wieloprocesorowego.

Warto jednak zauważyć, że istnieje pewna grupa programów, które nie tyle nie potrafią skorzystać z obecnej formy Hyper-Threading, co zwalniają w tego typu systemach. Błędny kod powoduje liczne problemy. Zdarza się wręcz, że taki program wcale nie działa w systemie SMT. W czasie testów przydarzyło mi się to, a wartymi odnotowania były dwa benchmarki - Video 2000 i CCR. Po prostu nie działały wcale jeśli aktywny był Hyper-Threading.

Znakomitą wydajność i komfort działania zyskujemy dzięki możliwość pracy w trybie wielowątkowym, jeśli pracujemy jednocześnie na dwóch aplikacjach. Możliwość szybkiego przełączenia między zadaniami i przydział przez odpowiedni system operacyjny konkretnego zadania pod jeden z procesorów logicznych dają niespotykane możliwości. Praca z olbrzymim arkuszem kalkulacyjnym i jednoczesna praca w aplikacji graficznej nawet mimo korzystania z bardzo szybkiego, procesora nie daje aż tak niezwykłych możliwości jak praca nawet z wolniejszym układem, ale pracującym z aktywną współbieżnością wielowątkową. To się naprawdę czuje, choć chwilami ciężko zmierzyć. HyperThreading to doskonałe rozwiązanie do prostych stacji roboczych.

Posiadanie samego procesora z aktywnym Hyper-Threading to jednak nie wszystko. Konieczne jest posiadanie odpowiedniej płyty głównej wspierającej ten protokół. Na chwilę obecną potrzebna do tego jest płyta główna zbudowana na chipsecie i845 (serie E, G-za wyjątkiem steppingu A, PE, GE), i850E. Z pozostałych producentów wsparcie zapewniają SiS 645DX, 648 oraz VIA P4X400. Warto jednak zauważyć, że pośród wymienionej grupy producentów chipsetów „alternatywnych” potrzebne są najnowsze steppingi układów, pojawiające się dopiero na rynku. Starsze egzemplarze niestety tego wsparcia nie gwarantują. Spokojnie spać mogą więc jedynie nabywcy płyt zbudowanych na układach Intela. U nich HT będzie działać, pod warunkiem aktualizacji BIOSu.

A jak rysuje się przyszłość? Już teraz wiadomo, że po nowym roku na rynek trafią Northwody z niższymi zegarami z aktywnym Hyper-Threading, których obecnie brakuje. Cena ma być nieco wyższa od klasycznego układu, ale warto tę różnicę poświecić by mieć CPU z naklejką „HT Inside”. A co czeka nas dalej... Prescott. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że ma on obsługiwać Hyper-Threading II. Cóż to znaczy? Na razie nie wiadomo. Być może dostaniemy 4 procesory logiczne, a na pewno wzrośnie skuteczność i wydajność trybu SMT. Cóż to dopiero przyszłość, ale przyszłość zaczyna już teraz...

poprzednia strona (Testy Wielowątkowości)    -   następna strona (Garść wniosków na koniec)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Pentium4 3,06 GHz Hyper-Threading
 
 » Hyper-Threading - z czym to się je?
 » Testy Pentium4 3,6 GHz
 » Testy Wielowątkowości
 » Garść wniosków na koniec
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »