Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Pentium 4 z 2MB cache, czyli czy więcej znaczy wydajniej
    

 

Pentium 4 z 2MB cache, czyli czy więcej znaczy wydajniej


 Autor: Lancer | Data: 17/03/05

Podkręcanie

Intel powiedział, że 4GHz Pentium 4 nie będzie. Ale mimo, że nie będzie go oficjalnie, to można sobie samemu zrobić :) Cóż, wyników oszałamiających nie udało mi się osiągnąć z uwagi na ograniczenia platformy testowej. Wyposażony byłem jedynie w referencyjny cooler Intela, który do podkręcania jest, delikatnie mówiąc, niewystarczający. Ale, od czego szafka pełna gadżetów? Po dołożeniu dwóch dodatkowych wentylatorów rozpraszających ciepło byłem gotowy do testów.

P4 EE udało mi się wykręcić całkiem nieźle - do 4,25GHz i to bez podnoszenia napięcia. Procesor bez trudu liczył przez godzinę dwie niezależne próbki Prime95 (po jednej na procesor logiczny), co można uznać za jako taki punkt odniesienia, mówiący o stabilności podkręconego układu. Oczywiście, by myśleć o wysokim o/c należy zaopatrzyć się w dobrą płytę główną z najlepszym chipsetem. Układy i915P/925X nie wydają się tu odpowiednie, bowiem, ogólnie mówiąc, pracują stabilnie do okolic 250MHz z uwagi na brak blokad magistral. Powyżej tej częstotliwości zaczyna już wadzić wytrzymałość pozostałych komponentów, jak karta graficzna PCIe i dyski twarde standardu SATA. Najlepszy jest oczywiście i925XE, potrafiący pracować stabilnie daleko poza 300MHz FSB, a przy tym nie musimy się martwić o stan drogocennych podzespołów. Wracajmy jednak do naszego procesora. Wydaje się, że po zapewnieniu odpowiednio wydajnej maszynerii chłodzącej nie powinno być problemów z przekroczeniem 4,3GHz. I nie mam tu na myśli wcale agregatów chłodniczych.

Niestety, testowy egzemplarz P4 640 to zupełne przeciwieństwo. Ten potrafił o wiele mniej i pracował ledwie z zegarem 3,6GHz. 4GHz, nawet mimo zmiany napięcia, nie dało się osiągnąć. Te dwa wyniki podkręcania układów z rdzeniem N0 świadczą o tym, jak krańcowo różnie potrafią pracować procesory wykonane według tego samego projektu. Na końcowy zegar ma bowiem wpływ bardzo wiele czynników i trzeba mieć nie tylko wiedzę, ale i wiele szczęścia by zyskać efekt "dobrej sztuki". Sądząc po tym, co średnio potrafią różne modele układów z rdzeniem E0 i N0, próbka, która się mi trafiła, to po prostu wypadek przy pracy, czy jak kto woli, typowy przypadek procesora wyprodukowanego w poniedziałek :)







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Pentium 4 z 2MB cache, czyli czy więcej znaczy wydajniej
 
 » Co pod maską?
 » Testy wydajności - część I
 » 64 bit > 32 bit ?
 » 1 = 2 ?
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »