Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Pentium Extreme Edition 955 i chipset 975X
    

 

Pentium Extreme Edition 955 i chipset 975X


 Autor: DYD | Data: 29/12/05

Chipset: 975X

Wraz z premierą nowego procesora, światło dzienne ujrzał także nowy chipset Intel 975X, będący następcą układu 955X. Dostępna jest już pierwsza płyta na tym układzie o nazwie Intel D750XBX, którą przez kilka dni mieliśmy w swoim laboratorium. Chipset 975X wykorzystuje magistralę systemową 1066/800 MHz i obsługuje dwurdzeniowe procesory Pentium Extreme Edition i Pentium D w podstawce LGA775. Tak przedstawia się diagram ilustrujący budowę nowego chipsetu.


Chipset Intel 975X

Płyta Intela to klasyczny czarny laminat, duży radiator na mostku północnym oraz w pełni pasywne chłodzenie, bez żadnych dodatkowych coolerków. Dodatkowo wokół gniazda procesora umieszczono małe, żółte radiatorki. Ogólnie rozmieszczenie elementów na płycie sprawia wrażenie przemyślanego, poza jednym - po włożeniu karty graficznej, tracimy dostęp do pamięci. Przy każdorazowej próbie wyjęcia pamięci, musimy zdemontować także grafikę.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Nowy chipset obsługuje dwukanałowo pamięci DDR2, z maksymalną przepustowością do 10,7 GB/s. Układ oficjalnie maksymalnie wspiera standard DDR2 667MHz, jednak na płycie można także ustawić 800MHz-owe taktowanie pamięci DDR2.

     
Info na płycie D750XBX (kliknij, aby powiększyć)

Nowością jest technologia Intel Memory Pipeline. Jest to udoskonalona metoda potokowania pamięci, która pozwala lepiej wykorzystywać każdy kanał pamięci, przyspiesza przesyłanie danych pomiędzy procesorem a pamięcią systemową, co przyczynia się do wzrostu wydajności systemu. Z kolei technologia Intel Flex Memory ułatwia i upraszcza rozbudowę, pozwalając na instalowanie pamięci o różnych rozmiarach w trybie dwukanałowym. Jeśli więc mamy 1GB pamięci w systemie, to po dołożeniu np. kolejnych dwóch modułów po 1GB, otrzymamy łącznie 3GB pamięci działające w szybkim trybie dwukanałowym.

Płyta Intel D750XBX wyposażona jest w aż 3 sloty PCI Express pełnej długości (dla kart graficznych). Możliwe są następujące konfiguracje PCI Express: 1 x 16 lub 2 x 8. Tylko pierwszy slot, najbliżej procesora, wykorzystuje pełne 16 ścieżek PCI Express. Pozostałe dwa sloty służą do podłączenia technologii wieloprocesorowych układów graficznych (multi-GPU) jak np. ATI Crossfire czy NVidia SLI. Jednak, jako że rozwiązanie nVidii nie będzie pracować z tym układem, to pozostaje nam tylko Crossfire.

Za dźwięk odpowiada wbudowana 8-kanałowa karta dźwiękowa w standardzie Intel High Definition Audio. Technologia Intel Matrix Storage umożliwia tworzenie macierzy RAID 0, 5 i 10. Dostępnych jest aż 8 portów (cztery bezpośrednio w mostku południowym ICH7R) SATA 3Gb/s, zapewniających szybki dostęp do pamięci masowej i szybsze przesyłanie i dostęp do danych.

     

  
Dźwięk na płycie D750XBX (kliknij, aby powiększyć)

Testowana przez nas płyta Intel D750XBX posiadała jeszcze BIOS w wersji Beta, mimo to podczas testów nie sprawiała żadnych problemów. Działała w pełni stabilnie, bez ani jednego niepożądanego zawieszenia. Sam BIOS oddaje do dyspozycji użytkownikowi spore pole manewru. Otrzymujemy m.in.: zmianę FSB (533, 800, 1067 i 1333 MHz), częstotliwości pamięci (333, 400, 533, 667, 800 MHz), wartość zasilania CPU (od 1,2750 do 1,6V).

  
Bios płyty D750XBX (kliknij, aby powiększyć)

  
Bios płyty D750XBX (kliknij, aby powiększyć)

  
Bios płyty D750XBX (kliknij, aby powiększyć)

  
Bios płyty D750XBX (kliknij, aby powiększyć)

  
Bios płyty D750XBX (kliknij, aby powiększyć)

Temperatura pracy procesora była bardzo wysoka - przynajmniej wedle pomiaru z monitoringu Biosu. Na standardowym wiatraku Intela temperatura pracy procesora, po godzinie intensywnej pracy, wynosiła około 75 stopni. Na wiatraku Pentagram NCX-100Cu było już trochę lepiej (70 stopni). Mimo, iż podczas testów procesor działał w pełni stabilnie, to temperatura powyżej 70 stopni nie sprawiała dobrego wrażenia. W Internecie znajdują się doniesienia, według których BIOS płyty niezbyt dokładnie podaje tą wartość i w systemie jest ona już nieco niższa. Jednak aplikacja do monitoringu płyty głównej pod Windows XP 64bit nie dawała się zainstalować na płycie D750XBX, więc osobiście nie mogłem tego sprawdzić. Metoda pomiaru "na palec" także pozwalała stwierdzić, że dwurdzeniowiec 955 wydaje z siebie sporo ciepła... Wedle specyfikacji Intela, przy maksymalnym poborze mocy 130W, temperatura procesora wynosi 68,6 stopni C. Wciąż więc dość dużo.


Cooler Intela (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Tyle opisu, pora przejść do testów.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Pentium Extreme Edition 955 i chipset 975X
 
 » Nowy procesor: 955
 » Ciąg dalszy o 955
 » Chipset: 975X
 » Platforma testowa
 » Testy aplikacji i gier
 » Testy multi-aplikacji
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »