Test skanera Plustek OpticPro S6 Autor: Grosz | Data: 27/09/02
|
|
NAGA PRAWDA
A teraz opiszę to co tygryski lubią najbardziej.
Ponieważ nie lubię pisać po próżnicy, postanowiłem porównać Plusteka OpticPro S6 z innym podobnym skanerem. Trafiło na Agfę SnapScan 1236U - zdobywcę nagród w testach: CHIP-a (Chip Power 6 '99 i Chip Econo 5 '00) oraz ENTER-a (Wybór Redakcji 11 '00). Jak widać jest to konstrukcja z przed paru lat (AGFA zaprzestała produkcji skanerów na rynek masowy).
Wszystkie materiały w niniejszej recenzji zostały zeskanowane Plustekiem S6, chyba że wskazano inaczej na zdjęciu.
Co mogę powiedzieć po 10 dniach spędzonych z S6? Skaner w czasie pracy zachowuje się dość cicho (do Canona CanoScan D660U mu daleko - pracuje prawie bezgłośnie), niestety od rozdzielczości 400dpi wydaje z siebie pełen głębi terkot. W biurze może to nie przeszkadzać, ale w ciszy domowego ogniska może denerwować (zwłaszcza po 24.00).
Przy skanowaniu materiałów korzystałem z możliwości sterownika TWAIN. Prace zapisywałem głównie w Photoshopie. Przy skanowaniu plików powyżej 26 MB sterownik TWAIN wyświetla poniższe okno z powiadomieniem.
(kliknij, aby powiększyć)
Jeżeli już jesteśmy przy oknie sterownika TWAIN wer.2.0, to zapoznajmy się z 4 oknami do których docieramy po kliknięciu klawisza Zaawansowane. Mi najczęściej przydały się opcje: Odrastrowanie oraz Automatyczne ustawienie gęstości z zakładki Ustawienia i zakładka Histogram, ale o tym za chwilę.
(kliknij, aby powiększyć)
GEOMETRIA I ROZDZIELCZOŚĆ SKANERA
Geometrię sprawdziłem za pomocą ... no czego ... tak - papieru milimetrowego formatu A4. Wyciąłem ze środka arkusza kwadracik 10*10 mm (oczywiście nie nożyczkami tylko w Photoshopie) i przyłożyłem go w 4 rogach kartki, bez zauważalnych zniekształceń, przesunięć. A jak jest z rozpoznawaniem cienkich linii i drobnych wzorów (wykorzystałem mikrodruk ma banknocie o nominale 10 PLN i 100 PLN - tego nie publikuje).
(kliknij, aby powiększyć)
O ile cienkie linie pionowe i poziome w 600 dpi nie sprawiają Plustekowi S6 żadnych problemów (trochę grubsze linie), o tyle mikrodruk w rozdzielczości 1200 dpi to już inna bajka. Zwróćcie uwagę na napis: "RZECZPOSPOLITA POLSKA" i litery "RP" na całej powierzchni zeskanowanego banknotu. Zdjęcia były poddane identycznej obróbce w Photoshopie (oceniałem je wcześniej w TIF-ie). Wnioskuję, że albo Plustek nie obsługuje sprzętowo 1200 dpi (właściwie 600*1200 - raczej niemożliwe), albo posiada jakiś błąd/niedopracowanie w programie optymalizującym obraz (sterownikach) w tej rozdzielczości. Czy i Wy zauważyliście, że kolorystycznie Plustek odbiega trochę od AGFY. Zaraz to sprawdzę.
CZY ZIELONY TO ZIELONY?
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
W Photoshopie znalazłem taki teścik i wydrukowałem go w 300 dpi. Skan był w 150 dpi. Masakra. O ile skala szarości i Cyan są OK. to Magenta i Yellow są za mało wysycone (ten żółty jajeczny kolor na AGFIE - trochę go za dużo). Odbija się to oczywiście na zieleni i granacie (taki kolor). Jak to spróbować poprawić, nie mając wprawnej ręki: może tak; Zaawansowane / Ustawienia i Automatyczne ustawienie gęstości (na zdjęciach dopisek +His).
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Jest lepiej, ale zdjęcia są dalej jakieś takie płaskie (mało nasycone kolory, delikatny szary filtr???). Dodałem jeszcze fotkę w odcieniach szarości. Co o tym myślicie? Jak to poprawić w prosty sposób? (Bo bez grzebania w zakładkach Mapa Tonalna i Gamma chyba się nie obędzie!!!). Wszystkie ustawienia (standardowe) sprawdziłem po parę razy. Wynik cały czas ten sam. Czekam na Wasze propozycje.
Na deser jeszcze parę baloników Wam puszczę, a co!
(kliknij, aby powiększyć)
A dla chętnych wygrzebałem stary test ENTER-a z CMYK-iem i RGB.
(kliknij, aby powiększyć)
OCENA: 3/6
|