Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Intela (r)ewolucja czerwcowa
    

 

Intela (r)ewolucja czerwcowa


 Autor: Lancer | Data: 14/07/04
     

Intel High Definition Audio

Wraz z nową platformą Intel wprowadza nową specyfikację zintegrowanych kontrolerów audio. Dotychczas panujące AC97 ma być zastąpione rozwiązaniem kryjącym się pod skrótem IHDA, znanym też jako Azalia Audio. Ulepszony standard ma pozwolić na odgrywanie lepszej jakości dźwięku. Standard powstał m.in. we współpracy z organizacją Dolby Laboratories i zapewnia wsparcie dla przestrzennego, wielokanałowego dźwięku w standardzie 7.1 dając tym samym zgodność z rozwiązaniem prosto od Lukasfilm, czyli THX Surround EX, jak również z dekoderem zgodnym z Dolby Pro Logic IIx. Co ciekawe, możliwy do uzyskania jest dźwięk przestrzenny także na zwykłych odbiornikach dwukanałowych.
Wysoką jakość ma zapewnić 24-bitowa rozdzielczość odgrywana z częstotliwością 192kHz. To znakomity postęp w stosunku do AC97 oferującego jedynie parametry odpowiednio 20bit i 96kHz. Co ważne dla graczy dodano także wsparcie dla efektów dźwiękowych rodem z SB Live! - EAX2.0 obok już istniejących DirestSound3D i Aureal3D 1.0. Z niewielkich usprawnień warto napomnieć o zapisanym tym razem w standardzie mechanizmie detekcji podłączanych urządzeń audio pomysł - znany z choćby z kodeków AC97 Realteka.

Specyfikacja Azalii pozwala na jednoczesną obsługę kilku strumieni audio, wysyłanych na dwa różne urządzenia. Sam sterownik pozwala określić strefy, na które dany strumień ma być przesłany. Pozwala to np. jednocześnie słuchać muzyki mp3 na jednej parze głośników i odtwarzać ścieżki dźwiękowej z filmu DVD na drugiej, bez wzajemnego przeszkadzania sobie. Sumarycznie IHDA daje możliwość jednoczesnego odtwarzania do 15 ścieżek audio i to przy różnych częstotliwościach próbkowania.

Wspomniane cechy nowego standardu doskonale wpisują się w wymagania płyt DVD-Audio, pod które m.in. specyfikacja IHDA powstała. Do obsługi nowego standardu stworzona została nowa paleta kodeków audio. Z samą logiką chipy komunikują się one używając magistrali o przepustowości do 48Mbit/s. Na dostarczonych do naszego laboratorium płytach znalazły się dwa rozwiązania Realteka - ALC880 na płycie Intela i ALC861 u MSI. Co ciekawe specyfikacji tego drugiego próżno szukać na stronach samego producenta, więc różnic w stosunku do teoretycznie wyższego modelu nie udało mi się znaleźć.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Intela (r)ewolucja czerwcowa
 
 » Wstęp, czyli słowo przed treścią
 » Nowe chipsety
 » Zdjęcia testowanych płyt
 » Testy płyt i925X vs i915P vs i875P
 » Nowe procesory, nowe gniazdo
 » Testy procesora Pentium4 3.2 GHz LGA775
 » Testy procesora Pentium4 3.6 GHz LGA775
 » Nowy standard pamięci - DDR2
 » Testy pamięci DDR2
 » PCI Express
 » Testy PCI Express kontra AGPx8
 » Intel High Definition Audio
 » Intel Matrix Storage
 » Intel Wireless Connect Technology
 » Podkręcanie
 » Zakończenie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »