Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Intela (r)ewolucja czerwcowa
    

 

Intela (r)ewolucja czerwcowa


 Autor: Lancer | Data: 14/07/04

Intel Matrix Storage

Nowe intelowskie mostki południowe ICH6 jako pierwsze wprowadzają obsługę 4 portów SATA 150. Wcześniejszy ICH5 oferował tylko 2 gniazdka. Najnowsza wersja wspiera tryb tzw. SATA II będącego rozszerzeniem dotychczasowej specyfikacji SATA 1.0 o funkcje HotPlug SATA i kolejkowania poleceń (NCQ). ICH6R(W) umożliwia budowanie macierzy dyskowych typów RAID 0, 1 i dodatkowo 0+1 dzięki obecności 4 kanałów SATA.


4 złącza SATA150 osadzone na płycie Intela.
(kliknij, aby powiększyć)

Użycie aż 4 kanałów SATA pozwoli też rozszerzyć ofertę rynkową o optyczne napędy SATA. Do tej pory dominowały dyski twarde. Optycznych napędów korzystających z magistrali SATA niemal nie było. Natywne wsparcie dla 4 kanałów pozwoli zmienić tą sytuację.

Wyjątkową cechą jest tryb MATRIX RAID. Pozwala on na tworzenie wydajnych macierzy typu RAID 0 i nastawionych na bezpieczeństwo typu RAID 1 tylko na dwóch dyskach. Do tej pory by wykorzystać tę opcję należało użyć 4 napędów. Teraz możliwe jest to tylko na dwóch. Co ważniejsze w przypadku awarii jednego dysku część danych przechowywanych na woluminie RAID 1 odzyskamy. Niestety jak to już bywa z RAID 0 - na nim wszystko stracimy.

Elastyczność kontrolera ICH6 pozwala także na prostą migrację z konfiguracji jednonapędowej na wielonapędową. Możemy najpierw zainstalować system używając tylko jednego napędu, by z czasem po dodaniu kolejnego, bez utraty danych w prosty sposób zbudować macierz RAID. Niestety tego typu rozwiązanie możliwe jest tylko w ramach mostka południowego ICH6R i przy użyciu aplikacji Intel Application Accelerator 4.

Ważne z wydajnościowego punktu widzenia jest wprowadzane wraz z nową linią rozszerzenia standardu SATA o rdzenne kolejkowanie poleceń (Native Command Queuing) i zastąpienie dotychczas stosowanego znacznikowego kolejkowania komend. NCQ do tej pory było znane z urządzeń SCSI. Wprowadzenie do konsumenckiej linii napędów ATA może w pozwolić nieco ruszyć do przodu zaspany rynek napędów magnetycznych. Ciągle bowiem obserwujemy rosnącą pojemność dysków twardych, lecz ich wydajność nie rośnie w tak szybkim tempie jak kolejne gigabajty dodawane do nalepek znamionowych.

Technologia NCQ w prostym stwierdzeniu pozwala na jednoczesne wykonywanie przez napęd do 32 poleceń w trybie wielowątkowym pozwalając zoptymalizować czas dostępu do wymaganych kolejno porcji danych wg ustalonego schematu minimalizując opóźnienia i przyspieszając transfer dzięki optymalizacji pracy głowic. Podnosi to wydajność układu wejście-wyjście. Dzieje się to za sprawą mechanizmu dbającego o takie ułożenie kolejno wykonywanych poleceń, dostęp do danych odbywał się w sposób uszeregowany, a nie jak to było do tej pory - w sposób chaotyczny, gdy głowica skakała w coraz to inne zakątki dysku bez wyraźnego uszeregowani. Głowica potrafi teraz wykonać kolejne polecenia po kolei, minimalizując zbędny ruch, a pracując w sposób inteligentny i zaplanowany przed fazą czytania i zapisu danych. Dzięki temu zmniejszone zostają mechaniczne opóźnienia na poziomie talerz-głowica.

Testowy zestaw wzbogacony został o dwa 250GB dyski Maxtor serii MaxLine III. Niestety z uwagi na skromny zapas czasu nie dane mi było dokonać porównania z napędem bez tej technologii wobec tego pokażę jedynie różnice na poziomie wydajności samych kontrolerów ICH5 w stosunku do ICH6.

Niewielką przewagę posiada kontroler ICH6, ale nie jest ona ani zdecydowana, ani powszechnie obecna. Zdarza się, że to wcześniejszy ICH5 okazuje się wydajniejszy. Zauważalnie wyższe były jedynie odczyt i zapis do bufora w ICH6. Nieznacznie skrócił się też czas dostępu.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Intela (r)ewolucja czerwcowa
 
 » Wstęp, czyli słowo przed treścią
 » Nowe chipsety
 » Zdjęcia testowanych płyt
 » Testy płyt i925X vs i915P vs i875P
 » Nowe procesory, nowe gniazdo
 » Testy procesora Pentium4 3.2 GHz LGA775
 » Testy procesora Pentium4 3.6 GHz LGA775
 » Nowy standard pamięci - DDR2
 » Testy pamięci DDR2
 » PCI Express
 » Testy PCI Express kontra AGPx8
 » Intel High Definition Audio
 » Intel Matrix Storage
 » Intel Wireless Connect Technology
 » Podkręcanie
 » Zakończenie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »