Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Intela (r)ewolucja czerwcowa
    

 

Intela (r)ewolucja czerwcowa


 Autor: Lancer | Data: 14/07/04

Nowe chipsety

Wszystkie wymienione we wstępie cechy znalazły zastosowanie nowej linii chipsetów Intela - serii 9xx. To one są zaczątkiem całej reszty nowych rozwiązań. W skład dziewięćsetek wchodzą dwie rodziny, na swój kształt podobne do wcześniejszej serii 8xx. Podział ilustruje poniższa tabelka.

Wszystkie układy przeznaczone są do wyłącznej obsługi gniazda SocketT, pamięci DDR2 i złącz PCI Express. O ile obsługę pamięci DDR znaleźć można w wersji i915, to nie uświadczymy ich wspólnie z i925X. Za to portu AGP próżno szukać w którymkolwiek nowym chipsecie. Z dobrze znanych urządzeń zostało tylko stare PCI.

Zasadniczo do stacji roboczych, prostych serwerów i wysoko wydajnych komputerów biurkowych kierowany jest i925X, oferujący obsługę jedynie najnowszych rozwiązań, a wysoką wydajność gwarantujący, dzięki obecności funkcji PAT, minimalizującej opóźnienia na poziomie CPU<=>RAM. Oficjalnie chip wspiera tylko 800MHz FSB, ale w najbliższych tygodniach ma pojawić się jego nowa wersja z obsługą 1066MHz FSB dla przyszłej generacji procesorów Prescott LGA775.

Seria i915 to sprzęt masowy, oferujący obsługę najnowszych rozwiązań obecnych w i925X, ale z kontrolerem pamięci potrafiącym też pracować z układami DDR. Chipset jest dzięki temu uniwersalny, a możliwość pracy z 533MHz FSB pozwala pracować z procesorami Celeron D na taką właśnie szynę. Aby rodzina i915 nie była zbyt wydajna (brzmi makabrycznie) Intel "wyciął" jej PAT, tak by podzielić rynek - wydajnie tylko z i925X, tanio i nowocześnie z i925. Znana jednak chyba jest historia z uruchamianiem tej funkcji na układach jej nie posiadających, czyli i865 Springdale (często opisywana przy recenzjach w dziale SPRZĘT). Podobnie miało być i w tym przypadku. Układ i925 ma PAT, a 915 nie. Tym razem zabezpieczenia miały być o wiele skuteczniejsze i podobno PAT nie ma prawa działać na i915.

Kontynuując analogie - pośród chipów i915 jest podobne rozróżnienie jak wśród i865. Podstawowa wersja to i915P. Układ i915G posiada wszystkie cechy i915P, a dodatkowo integruje kartę VGA współdzielącą pamięć na zasadzie UMA. Na końcu pozostał i915GV - jest to po prostu i915G bez obsługi graficznego portu PCI Express 16x. Funkcje graficzne pełni jądro Intel Graphic Media Accelerator 900, którego ciekawą funkcją jest zgodność z DirectX 9.0b dzięki obecności jednostek PixelShadera w wersji 2.0. Funkcje VertexShadera realizowane są jednak programowo - przez procesor. Obsługa tej wersji DirectX ma zapewnić zgodność z nowym systemem operacyjnym Microsoftu - Longhornem wymagającego właśnie karty zgodnej z wersją 9.0 tegoż API.

Najsławniejszą chyba w ostatnich czasach operacją jest zabieg wycięcia portu AGP i przeszczepu nowego standardu dla układów graficznych, zewu przyszłości - PCI Express 16x. Chipsety 900 utraciły to popularne łącze, zastąpione nowym portem o przepustowości 8GB/s. AGP nie ma żaden z rodziny. Szczegóły poniżej.

Na krótko przed premierą nowej serii chipów pojawiła się plotka, jakoby wbrew wcześniejszym zapowiedziom, płyty główne z układami i915 będą jednak dysponowały portem AGP. Wobec informacji, że tego gniazda nie będzie, wydawało się to bardzo dobrą wiadomością. Użytkownicy chcący zastosować swój ulubiony adapter AGP na nowej płycie nie będą już musieli się pocić ze złości. Radość wygasła jednak szybko Wkrótce okazało się jednak o co chodzi. Port co prawda pojawi się, ale tak naprawdę cały mechanizm bierze podstawę działania z połączenia dwóch szyn PCI. AGP to w końcu krewny tej magistrali. W efekcie otrzymujemy coś na kształt AGP 1x, tyle tylko że realizowane przez mostek południowy za pośrednictwem PCI. O wydajności takiego rozwiązanie nie ma co się chyba rozwodzić i od razu widać, że jest to prowizorka. Co prawda bardzo pomysłowa, ale niewiele mająca do nadziei jakie dawała normalna implementacja AGP w tym chipsecie.

Zarówno i925 jak i i915 oficjalnie wspierają pamięci DDR2, ale tylko z zegarem 266MHz, a więc oznaczone jako PC4300. Obecność odpowiednich mnożników umożliwia jednak stosowanie także pamięci DDR2 PC3200 i PC5300 (333MHz).

Tyle na północy. A na południu bez zmian? Nie! Pojawiły się aż cztery nowe mostki południowe serii ICH6. Analogia jest podobna do ICH5. Mostek ICH6 to bowiem konstrukcja najprostsza, ale wspierająca aż cztery porty SATA. W ICH6R dodano obsługę funkcji SATA RAID w wersjach 0, 1 i 0+1. Z kolei ICH6W obsługuje bezprzewodową sieć WiFi. Najbogatszy ICH6RW jak nie trudno się domyślić łączy cechy ICH6R z ICH6W - w jednym scalaku mamy SATA RAID i WiFi.

Wyjątkową cechą nowego mostka, noszącego oznaczenie fabryczne FW82801FB (oraz kolejno FW82801R, FW82801W i FW82801RW) jest obecność tylko jednego kanału PATA100, pod który można podpiąć dwa urządzenia. Użytkownicy nowej platformy muszą więc liczyć się z koniecznością jednoczesnego nabycia dysków SATA. Jeśli chcemy bowiem mieć więcej niż jeden napęd optyczny, nie będzie pod co podpiąć starego napędu PATA.

Mostek południowy wzbogacony został o kontroler standardu PCI Express 1x. W przeciwieństwie do usytuowanego na północy PCIe 16x tu są 4 niezależne szyny o przepustowości 512MB/s każda. Przez to złącze komunikuje się też 1Gbit układ sieciowy, który zastąpił znane z i865/875 złącze CSA. ICH6 obsługuje do 6 starszych portów PCI w wersji 2.3.

W związku z gwałtownie zwiększonym zapotrzebowaniem na kolejne megabajty przepustowości, której to wymagają nowowprowadzone standardy, musiano poszerzyć dotychczasowe łącze komunikacyjne między mostkiem północny i południowym. Oba chipy komunikują się teraz magistralą DMI o wydajności zwiększonej z dotychczasowych 266MB/s, do 1GB/s w każdą ze stron. Wadą takiego rozwiązania jest wsteczna niekompatybilność. Mostki serii 9xx nie mogą już współpracować z ICH5 i starszymi. Takie przypadki miały miejsce w przeszłości, gdy niektórzy producenci płyt głównych na chipsetach i865 łączyli Springdale z ICH4.

Ponieważ w moje ręce wpadła zarówno płyta na układzie i925X jak i i915P, więc zaaranżowałem mały pojedynek. Intel dostarczył płytę Intel D925XCV (info), a 915P reprezentowało MSI 915P Neo2 (info). Tym sposobem może uda się nam zobaczyć, czym wyróżniają się w kwestii wydajności oba chipy także w stosunku do poprzednika - i875P. Niestety są to płyty różnych producentów, więc z uwagi na nieco inne podejście do tematu nie może być to porównanie obiektywne. Dzieje się tak choćby z tego względu, że procesor na płycie MSI i915P pracował z zegarem nieco wyższym od referencyjnego - FSB na płycie Intela miało dokładnie 200MHz, podczas gdy na tej pierwszej były to 202MHz. Do tego referencyjne wyroby Intela nigdy nie grzeszyły wydajnością. Produkt MSI oferuje do tego małe co nieco w kwestii overclockingu. FSB do 500MHz, taktowanie PCI na poziomie 33/36,3 i 40MHz, a PCI Express płynnie od 100 do 133MHz. Napięcie Vcore dla procesora na jądrze Prescott do 1,55V. Napięcie pamięci DDR2 można było podnieść do 2,4V. Co ciekawe i niespotykane na innych konstrukcjach opartych na chipach Intela, można zmieniać napięcie zasilające na mostku północnym - od 1,5 do 1,7V.

Przed częścią teoretyczną sesja zdjęciowa zawodników.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Intela (r)ewolucja czerwcowa
 
 » Wstęp, czyli słowo przed treścią
 » Nowe chipsety
 » Zdjęcia testowanych płyt
 » Testy płyt i925X vs i915P vs i875P
 » Nowe procesory, nowe gniazdo
 » Testy procesora Pentium4 3.2 GHz LGA775
 » Testy procesora Pentium4 3.6 GHz LGA775
 » Nowy standard pamięci - DDR2
 » Testy pamięci DDR2
 » PCI Express
 » Testy PCI Express kontra AGPx8
 » Intel High Definition Audio
 » Intel Matrix Storage
 » Intel Wireless Connect Technology
 » Podkręcanie
 » Zakończenie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »