Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test: Pentium 4 Prescott na tle innych
    

 

Test: Pentium 4 Prescott na tle innych


 Autor: Lancer | Data: 03/03/04

Test: Pentium 4 Prescott na tle innychPrzed niespełna miesiącem, Intel oficjalnie przedstawił zapowiadane od długiego czasu jądro, mające wnieść świeży powiew w starzejącą się linię procesorów Pentium 4 Northwood. Pojawił się Prescott. Chip nadal oficjalnie zaliczany do czwartej generacji procesorów Pentium. Na temat samego układu powstało wiele mitów i to na długo przed premierą. Część plotek wydawała się mało wiarygodna, zaskakując rozbudowaną historyjką, część mogła być bliska prawdy. Niewiele jednak było wiadomo oficjalnie. Dziś nasza znajomość tajników Prescotta wskazuje, że nie jest on prostu ulepszonym Northwoodem. Procesor wnosi nową jakość. To chip, który będzie głównym produktem handlowym Intela na najbliższe miesiące.

Niniejszy artykuł przybliżający tajniki Prescotta składa się z dwóch części. Część teoretyczną stanowi opis zmian poczynionych przez inżynierów w najnowszym jądrze w stosunku do układów starszych i dobrze znanych. Ponieważ teoria zawsze w jakiejś części zbiega się z praktyką, więc nie zabrakło testów wydajnościowych Prescotta, mających dać dowód skuteczności wprowadzonych ulepszeń. By oddać pełnię możliwości nowego rdzenia, testom poddał się nie tylko nowy Pentium, ale także jego poprzednicy ze stajni Intela, oraz bezpośredni rywale z obozu AMD. Zapraszam na bliskie spotkanie z procesorami Prescott.

Prescotta czas poznać

O nowym układzie było głośno już jakiś czas temu. Miał ukazać się nim śnieg spadnie, ale nie było go do teraz. W końcu jednak pojawił się..... i rozczarował. Wszyscy sądzili, że będzie szybszy od starszych układów. A tymczasem...

W nowym jądrze Intel zastosował najwięcej nowości od czasu debiutu innowacyjnego P4 Wilamette. Northwooda wyróżniał jedynie 0,13um proces wykonania, podwojona pojemność cache L2 oraz odblokowany z czasem HT i przyspieszona szyna FSB. Prescotta dotknęły ogólnie podobne, ale głębiej sięgające zmiany.

Najważniejszą nowinką, dającą podstawę do kolejnych ingerencji w konstrukcję jądra jest przeniesienie procesu produkcyjnego z wymiaru 0,13um na 0,09um. Przy tej okazji pojawiły się dwie nowości. Użyto technologii Strained Silicon - rozciągniętego krzemu i zastosowano nowy, 7 warstwowy materiał izolacyjny o obniżonej stałej dielektrycznej low-k CDO (Carbon Doped Oxide). Zasada funkcjonowania Strained Silicon opiera się na rozrzedzeniu atomów krzemu w celu ułatwienia przepływu elektronów w tranzystorach. Wraz ze spadkiem "oporu" rośnie bowiem szybkość przepływu elektronów - nawet rzędu 20%. To z kolei pozwala na sprawniejszą komunikację jednostek logicznych. Elektryczne połączenia wewnętrzne, podobnie jak przy wcześniejszym 0,13um procesie wykonano przy użyciu miedzianych ścieżek. Zastosowanie izolatora o niższej stałej dielektrycznej (CDO) w miejsce używanego do tej pory SIOF pozwala m.in. obniżyć poziom napięć zasilających.

Niższy proces technologiczny ma trzy podstawowe zalety. Im mniejszy wymiar, tym mniejsze jednostki jądra procesora w stosunku do tych, wykonanych we wcześniejszej technologii. Im mniejszy układ, tym więcej przyszłych procesorów można wytrawić na powierzchni jednego krążka wafla krzemowego. Intel korzystając z 30cm wafli zyskuje dodatkowo. Powierzchnia tradycyjnego 20cm krążka krzemowego jest ponad dwukrotnie mniejsza od nowego 30cm. Korzystający ze starszych technik ma do dyspozycji mniejszą powierzchnię użytkową. O ile na 30cm waflu jest to 2826cm^2, to 20cm ma powierzchnię już tylko 1250cm^2. Zysk ekonomiczny jest nie do przecenienia. No i co najważniejsze - niższy wymiar pozwala zwiększyć częstotliwość pracy tranzystora, czyli najmniejszej jednostki składowej procesora. Ostatecznie więc Prescott powinien bez problemów pracować z zegarami nieosiągalnymi dla wcześniejszych konstrukcji. Trzecią cechą, jest zmniejszona emisja cieplna. Cóż ta ostatnia, jak się przekonamy w dalszej części Prescotta raczej nie charakteryzuje...

Na poniższym zdjęciu widzimy rentgenowskie ujęcia Northwooda i Prescotta. Nasz główny bohater, mimo iż powinien być sporo mniejszy, to jednak znacząco nie stracił wymiarowo. O ile stary Northwood ma powierzchnię 127mm^2, to u Prescott jest to aż 112mm^2. Skąd taka "niewielka" różnica? Może inne dane nieco lepiej przemówią. O ile Northwood zbudowany jest z 55mln tranzystorów, to nowy układ już ze 125mln. Prawda że wygląda imponująco? Skąd się wzięły dodatkowe tranzystory?


Struktura Northwooda i Prescotta

Dużą część powierzchni nowego procesora pochłania powiększona pamięć podręczna. 1024KB całkowitej pojemności cache L2, jaką dysponuje Prescott to dwukrotność tego czym dysponuje Northwood i aż czterokrotnie więcej niż u Willamette. Wielkość to jednak nie wszystko. Co prawda nadal jest to pamięć typu skojarzeniowego z identyczną ośmiodrożną, 256bitową ścieżką dostępu, to jednak posiada ona dłuży czas dostępu i jest przez to wolniejsza. O ile u Northwooda opóźnienie cache L2 to około 18cykli, to u Prescotta dochodzi już do 30cykli. Wysoka latencja może mieć duży wpływ na wydajność.

Podobnie jak cache L2, tak też pamięć podręczna poziomu pierwszego zwiększyła swą pojemność. Dotychczasowe 8KB przeznaczone na instrukcje rozrosło się do 16KB. Niestety i w tym wypadku Inetel wydłużył czasu dostępu z 2 do 4 cykli. Niezmieniona pozostała charakterystyczna tylko dla architektury NetBurst pamięć Trace Cache L1. Ma ona nadal pojemność 12tys mikrooperacji.

0,09um proces technologiczny sprzyja powiększeniu rozmiarów pamięci. Jest możliwe dzięki spadkowi wymiarów pojedynczej komórka SRAM. O ile u 0,13um Northwooda były to 2u^ 2, w 0,09um są to tylko 1,15u^ 2.

Kolejna istotna różnica - wydłużony potok wykonawczy. Wyjątkowo długi, bo liczący 20 stopni potok wydłużył się do 31 etapów. To zupełnie niespotykane w rozwiązaniach konkurencji zagranie. Co prawda im dłuższy potok, tym każdy jego pojedynczy etap jest mniej obciążony, a jednostki nań się składające mogą być prostsze i sumarycznie układ taki może pracować z wyższym zegarem, to jednak taka konstrukcja nie pozostaje bez wad. W porównaniu zegar do zegara, układ z długim potokiem wykonawczym jest mniej wydajny, spada współczynnik IPC (Instructions Per Clock - ilość wykonywanych instrukcji przeliczona na jeden takt zegara). Niewątpliwą wadą takiej konstrukcji jest bardzo duża czułość na skoki instrukcji programu. W niektórych przypadkach może się bowiem zdarzyć, że pewna operacja, która jest praktycznie na ukończeniu (znajduje się na końcu potoku) musi skorzystać z danych wcześniej nie przetworzonych, a istotnych z punktu widzenia prawidłowego wykonania całego zadania. Układ musi przerwać pracę i zaczynać całą pracę od nowa z konieczności odwołania się czynności wcześniej nie przewidzianej. Na tym etapie pojawia się ogromna strata czasu, spowodowana potrzebą powtórnego zapełniania jednostek bardzo długiego potoku, a procesor musi od nowa wszystko zaczynać. Aby temu przeciwdziałać Pentium 4 od początku wyposażono w cały wachlarz przeciwśrodków, jak np. pamięć Trace Cache L1.


Pentium 4 E w całej okazałości (wersja inżynieryjna).
Procesor fizycznie niewiele się różni od Northwooda

Obecne od samego początku architektury NetBurst jednostki pobrań wyprzedzających i predykcji rozgałęzień programu (PreFetch & BranchPrediction) są bardzo ważne dla Prescotta. Uchodzące za wyjątkowo skuteczne, mechanizmy zostały jeszcze udoskonalone w stosunku do tej znanej z Northwooda. Zmiany objęły wprowadzenie poprawionych algorytmów odpowiedzialnych za pre-odczyt i poprawiające skuteczność trafień nadchodzących odgałęzień programu. Całość układu odpowiedzialna jest za przewidywanie skoków instrukcji programu i pobieranie zawczasu danych potrzebnych jednostkom wykonawczym w następnej kolejności. Właśnie działanie pre-odczytu jest jedną z przyczyn powiększenia pamięci podręcznej. Cache przechowuje dane uzyskane przez jednostkę pobrań wyprzedzających, a dużo wyższa od pamięci RAM przepustowość pamięci podręcznej pozwala na szybszy dostęp do danych, które w ekstremalnym przypadku mogą okazać się niezbędne dla zapełnienia jednostek bardzo długiego potoku wykonawczego.

Nowością jest rozszerzenie znanych jeszcze z Willamette listy 144 rozkazów SIMD SSE2 o 13 nowych instrukcji nazwanych początkowo PNI (Prescott New Instruction), a teraz znanych jako SSE3. Poszczególne rozszerzenia to:
  • fisttp: instrukcja odpowiedzialna za konwersję liczby zmiennoprzecinkowych na stałoprzecinkowe
  • addsubps, addsubpd, movsldup, movshdup, movddup: działania na liczbach złożonych
  • lddqu: procesy kompresji video
  • haddps, hsubps, haddpd, hsubpd: grafika przestrzenna
  • monitor, mwait: synchronizacja wątków w ramach HyperThreadingu
Promowana przez Intela technologia HyperThreading (współbieżności wielowątkowej) została poddana delikatnej modyfikacji. Oprócz dodania dwóch wspomnianych już instrukcji SSE3 odnoszących się do HT i kilku pomniejszych zmian, rozszerzono zakres operacji mogących być wykonywanych jednocześnie z 24 do 32. Zwiększono liczbę buforów śledzących wątki z 6 do 8. Na skuteczność pracy w środowisku wielowątkowym wpływa też uskutecznienie działań jednostki pobrań wyprzedzających i predykcji rozgałęzień programu.

Zupełną niespodzianką jest poszerzona szyna adresowa procesora. Ma ona aż 40 bitów. Dzięki temu rozwiązaniu ulepszony Pentium 4 jest w stanie adresować do 1024GB pamięci. Dotychczas stosowana 32-bitowa szyna zapewniała obsługę tylko do 4 GB pamięci. Jest to o tyle ciekawe, że identyczną przestrzeń oferuje 64-bitowy Athlon 64. Taka zmiana jest oczywistym ukłonem ku serwerowym odmianom Procesora, zapowiadanym na najbliższą przyszłość.

Prescott od samego początku jest przygotowany na kolejną rozbudowę. Inżynierowie wyposażyli jądro w szynę Back Side Bus (BSB) umożliwiającą proste przyłączenie pamięci cache L3. Rozwiązanie to pozwoli bardzo prosto stworzyć wydajne chipy serwerowe, jak i biurkowe demony wydajności w stylu P4 EE/Xeon Gallatin.

Ostatnią wartą wspomnienia zmianą jest umożliwienie mnożenia całkowitoliczbowego przez jednostki ALU. To może znacząco usprawnić działanie, biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory tego typu operacjami zajmowały się jednostki zmiennoprzecinkowe.

Zmodyfikowany procesor na chwilę obecną pracuje w gnieździe socket 478, jest pinowo zgodny z dotychczasowymi układami Northwood. Zadebiutowały do tej pory dwie rodziny Prescottów. Najsłabsze są układy oznaczone jako Pentium 4 2,4 A i 2,8GHz A. Pracują one z FSB 533MHz i mają wyłączony HyperThreading. Przeznaczone są do pracy ze starszymi płytami opartymi o chipsety bez wsparcia dla HT i FSB800MHz, bowiem kolejne, wydajniejsze układy pracują już na szybszej szynie - 800MHz. Mają także aktywny HyperThreading. Taktowane są zegarami 2,8GHz i 3GHz. Cała ta czwórka zasilana jest napięciem od 1,25 do 1,4V przy natężeniu 78A. Ich TDP (Thermal Design Power) wynosi 89W. Najsilniejszymi dostępnymi układami są Prescotty taktowane zegarami: 3,2GHz i 3,4GHz. Posiadają oczywiście aktywny HyperThreading i pracują z 800MHz FSB. Ich TDP to już 103W. Zasilane napięciem 1,25-1,4V przy natężeniu 91A. Pentium 4 E taktowany zegarem 3,4GHz, nie jest on jednak jeszcze dostępny w sprzedaży detalicznej. Prawdopodobnie z uwagi na kłopoty produkcyjne wprowadzenie na rynek przesunięto na marzec tego roku. Wszystkie Pentium 4 Prescott z FSB 800MHz i HT dla odróżnienia od poprzednich Pentium 4 C zbudowanych na jądrze Northwood oznaczane są literką E. Układy bez HT i FSB 533MHz dostały literkę A. Sumarycznie mamy więc na rynku 6 nowych procesorów - P4: 2,4GHz A, 2,8GHz A, 2,8GHz E, 3GHz E, 3,2GHz E i czekający w kolejce P4 3,4GHz E.

Na koniec przyjrzyjmy się tabelce. Ilustruje ona złożoność jądra z podziałem na "czysty" rdzeń i tranzystory składające się na pamięć podręczną. Ich ilość jednak zupełnie nie odpowiada zmianom poczynionym w jądrze układu. Prescott składa się ze 125mln tranzystorów. O ile w przypadku Northwoda pamięć podręczna stanowiła niemal połowę powierzchni układu, tu takiego podziału nie można dokonać. Wymiary samego jądra wzrosły ponad miarę. Wydłużony potok i kilka innych zmian zupełnie nie tłumaczy takiego zjawiska. Chip powiększył się dwu i półkrotnie!

Zupełnie niedawno Intel wyjawił część tajemnicy. Jądro Prescotta kryje w sobie technologię nazwaną Clackamas Technology. Pozwala ona na sprawne wykonywanie 32 i 64-bitowego kodu zgodnego z x86, a więc kompatybilnego z rozszerzeniem AMD64. Prescott na zdjęciach rentgenowskich wyraźnie pokazuje co ma w sobie. Okazuje się, że wspomniana wcześniej ulepszona jednostka ALU została rozbudowana, a dokładniej podwojona. Tak! Prescott ma dwie jednostki ALU, które po połączeniu zapewniają pracę w trybie 64-bitowym. Parkę tą nazwano Arithmetic Logic Links (w bardzo ładnym skrócie - ALUMINUM). Intel wspomina, że potrafi ona pracować w dwóch trybach: 32-bitowym z częstotliwością 7GHz (ALU w Pentium 4 zawsze pracowało z podwójnym zegarem procesora), zaś tryb 64-bitowy, kiedy taktowanie wynosi 4GHz potrafi zwiększyć wydajność o 20% przy jednoczesnej redukcji emisji ciepła.


Prescott z uwidoczniony ALUMINUM (kliknij, aby powiększyć)

Na tym jednak dobre wiadomości się kończą. Na razie CT zostało zarezerwowane dla pracujących w parach serwerowych chipów Nocona oraz jednoprocesorowych Prescottów przeznaczonych jednak nie do komputerów biurkowych, a serwerów/stacji roboczych. Pod strzechy CT zawita dopiero za rok, wraz z nadejściem Tejasa - procesora opartego o jądro Prescott, wykonanego w 0,065um procesie technologicznym z 2MB cache L2 i 24KB cache L1, i 16tys uOps, oraz rozszerzeniem SSE4, na razie znanym jako TNI. Intel każe więc "pospólstwu" czekać z 64-bitami do chwili rozpowszechnienia się stosownego oprogramowania. Wtedy dopiero domowy P4 popracuje w nowym środowisku.
Testy, benchmarki...

Platforma testowa, za sprzęt udostępniony do testów dziękuje firmom: Intel, AMD, Abit, Sirius.Pl.

By urozmaicić testy wydajnościowe, postarałem się zebrać do kupy całą gromadkę "podobnych" procesorów. Mamy więc zestawienie wszystkich "naj" i to zarówno ze stajni Intela jak i AMD. Zabrakło jedynie Athlona FX-51. Jego zdobycie jest niemal niemożliwe w naszym kraju, a i pozostali członkowie nie we wszystkich testach są obecni. Niestety nie posiadałem wyników wszystkich benchmarków użytych w tym artykule odnoszących się do procesora P4 EE. Od chwili, gdy przewinął się on przez moje ręce zmieniły się w kilku przypadkach metody pomiarowe, a wyników niektórych programów wcale nie zebrałem. Kilka razy pojawiające się dziury nie powinny jednak zasłonić ogólnej klasyfikacji wydajnościowej. W zestawieniu mamy więc całą gromadkę obecnych na rynku układów "3200". Od najstarszego AthlonaXP 3200+ (podziękowania dla Radka 'rapra'/'zgreda' za udostępnienie platformy procesor + płyta), po obiekt wielu westchnień - ultra drogi i egzotyczny P4 EE.

Przed samymi testami proponuje jeszcze zapoznać się z tabelką sumująca cechy biorących udział w porównaniu procesorów. Zapraszam do części praktyczno-tabelkowej.

A teraz już tabelki z wynikiami.

Na "dzień dobry" P4 EE lekką ręką pokonał rywali. Najnowsze dziecko Intela okazuje się nieco wolniejsze od starszego z rodu - 3,2GHz Northwooda. Bardzo dobry wynik Athlona 64. Procesor, mimo "tylko" 2GHz skutecznie rywalizuje z szybkimi Pentiumami i zdecydowanie przegania swego imiennika - 2,2GHz Athlona XP

Tym razem zabrakło Pentium4 ExtremeEdition. Nad wszystkimi procesorami góruje A64. Intele troszkę dalej. Pierwszy Northwood. Prescott znowu zostaje pokonany.

Wyraźna przewaga Pentium 4 na jądrze Gallatin. Z tyłu procesory AMD. Warto dodać, że benchmark jako jeden z nielicznych programów domowego użytku potrafi korzystać z HT.

Kolejna dziura i brak P4EE w pierwszym benchmarku spowodowana jest zmianą metodologii testów. Po prostu zrezygnowałem dla trybu niskich detali z pełnego użycia jednostki transformacji i oświetlenia karty graficznej, na rzecz rozwiązania programowego, teoretycznie bardziej obciążającego procesor. Tym razem Prescott delikatnie szybszy od Northwooda, ale i tak za pierwszym razem nie ma szans z Athlonem 64, który przy defaultowych ustawieniach tylko delikatnie dał się wyprzedzić kosztownemu P4 EE. W niższej rozdzielczości 64bitowy Athlon rozgromił konkurentów.

Nowsza edycja 3D Marka mocno obciąża kartę graficzną. W dobie dzisiejszych układów VGA procesor nie ma wiele do gadania, stąd różnice końcowe są w niewielkie. Wyraźnie pobity zostaje tylko AthlonXP. Nowa wersja programu ma jednak tą ciekawą cechę, że potrafi przetestować także procesor. Tym razem widzimy już wyraźniej rysujące się różnice. Prescott delikatnie wydajniejszy od Northwooda. A64 też nieźle sobie radzi. Wybija się tylko P4 EE.

Commanche 4 - jak by nie było kontrowersyjny benchmark potrafiący zadziwić wynikami, zależny w każdym wypadku bardziej od CPU niż karty graficznej. Program już kilka tygodni temu w nieoficjalnych benchmarkach wykazywał słabość Prescotta w zestawieniu z Northwoodem. Nie było w tym wcale przesady. W tym teście P4 E dostaje baty od brata.

Tym razem różnica wydajnościowa niewielka. Tylko AthlonXP, niestety niezbyt pozytywnie się wyróżnia.

Multiplayerowy Unreal przepada za Athlonem 64 i P4 EE. Northwood kolejny raz jest wydajniejszy od Prescotta.

Niskopoziomowe testy wypadają na niekorzyść Prescotta. Okazuje się on daleko słabszy od Northwooda. Jedynie w teście pamięci Prescott wypada całkiem dobrze. Warto zauważyć, że w teście jednostki FPU w A64 okazała się niższą wydajność od AthlonaXP. Czyżby implementacja SSE2 w Athlonie 64 nie była zbyt udana?

Najnowsza edycja PC Marka w wersji 1.1.0. Musze powiedzieć, że jestem pod wrażeniem możliwości programu, bowiem Futuremark zawarł w jednym niemal wszystko. Jest tu kompresja, kodowanie itp. W tabelkach niestety kolejny raz zabrakło P4 EE. Brak wyniku całkowitego dla P4 3,2GHz C jest spowodowany niemożnością ukończenia testu "Virus Scanning". Wszelkie sposoby uruchomienia go spaliły na panewce, bowiem PCMark nie potrafił zsynchronizować wątku dla tego testu i kończył go przedwcześnie. Co ciekawe po wymianie CPU na Prescotta wszystko już działało normalnie. W testach podstawowych trudno wyłonić zwycięzcę. Wydajność Prescotta i Northwooda przeplata się. AthlonXP został zupełnie z tyłu, a i A64 nie wypada rewelacyjnie. Ciekawa rzecz dzieje się jednak w teście pamięci. Wyraźnie widać tu bowiem działanie cache w obu procesorach Intela. Przy dużych blokach Prescott z uwagi na większą pojemność pamięci podręcznej uzyskuje lepsze rezultaty. Ale im mniejszy blok, tym na prowadzenie wychodzi Northwood z cache o krótszym czasie dostępu.

Super Pi jako jeden z nielicznych testów wychodzi na dobre Precottowi. Widać przewagę w przy obu paczkach danych. Najszybszy okazuje się P4 EE, ale i AthlonXP nieźle sobie radzi, wyprzedzając nawet Northwooda.

Test polegał na wklejeniu dużego tekstu (51tys. znaków) do programu English Translator i pomiarze czasu tłumaczenia go na język angielski. Troszkę to trwało. Zdecydowanym zwycięzcą jest nowy Athlon, a i Athlon XP przegonił Pentiumy, które z kolei wykonały pracę w niemal identycznym czasie.

Teraz kompresja danych. Prescott ponownie wyprzedza Northwooda, ale do najwydajniejszego w tym teście Athlona 64 dalej sporo brakuje.

Kompresja do formatu DivX znów uwidacznia przewagę nowego Pentium. Prescott z zadania wywiązał się najszybciej. Procesory AMD zamykają stawkę.

Lame nie przepada za odświeżoną architekturą NetBurst. Spadek wydajności w odniesieniu do Northwooda jest duży. Najsłabiej radzi sobie Athlon 64 dysponujący najniższy zegarem w całym teście.

Rendering sceny w programie 3D Studio przebiegał kolejny raz szybciej na Northwoodzie. Prescott w porównaniu zegar do zegara nie jest w stanie pracować równie wydajnie jak jego poprzednik.

Cinebench w zależności od testu inaczej reaguje na zmianę procesora. Prescott zupełnie dobrze radzi sobie w pierwszych testach, by dać się wyprzedzić Northwoodowi w ostatnich. Szybkość renderingu sceny w trybie jedno i wieloprocesorowym spadła.

SPECviewperf w przeciwieństwie do Cinebencha żywiołowo zareagował i najwyraźniej polubił P4 E bijąc Northwooda we wszystkich testach. Różnica na jego korzyść widoczna jest nawet w pierwszym benchmarku, który jak wiemy we wcześniejszym teście 3D Studio Max 6.0 wypadł niekorzystnie dla Prescotta. Wiele zależy bowiem od wersji programu i typu sceny.
Testy HyperThreading

Intel już od dawna zapowiadał, że Prescott będzie zawierać ulepszenia podnoszące wydajność w działaniach wielowątkowych, dzięki kolejnej generacji HyperThreadingu. HT jako pochodna SMP (Symmetrical MultiProcessing) daje tę przewagę nad układami tradycyjnymi, że różnicę w działaniu takiego systemu możemy odczuć uruchamiając jednocześnie dwie wymagające dużej mocy obliczeniowej aplikacje. W normalnych warunkach jednak nie zobaczymy różnicy, bo popularne programy domowego użytku nie są przygotowne do pracy na platformie wielowątkowej, a tym bardziej nie doczekaliśmy się większej ilości optymalizacji w kierunku samego HT.

By dowiedzieć się czy i o ile sprawniej działa HT w Prescottcie, test przeprowadziłem korzystając z pomocy dwóch programów. Jako "tło" służył WinRAR kompresujący 400MB plik. Dodatek stanowiły uruchamiane różnego typu aplikacje, które miały zbadać wydajność sprzętu w trybie wielowątkowym.

Na pierwszy ogień idzie Quake3. Widać, że Prescott lepiej sobie poradził od Northwooda. Mimo, że w testach wcześniejszych - jednowątkowych Prescott w Q3 był wolniejszy, to teraz przyspieszył. Potwierdza to dalsza część tabelki. Po wyłączeniu HT Northwood ponownie jest szybszy, a Prescott wydajniej działa w środowisku wielowątkowym.

PC Mark składa się z kilku typów testów. W zależność od rodzaju podtestu aktualnie działającego, procesory różnie reagują na tryb wielowątkowy. Kompresja audio sprawniej przebiega na Northwoodzie, a obliczenia matematyczne to domena nowej edycji procesora P4. Widać też wyraźnie jak spada wydajność systemu po wyłączeniu HT - gdy Prescott traci rozpęd.

Kolejny raz sytuacja się powtarza. HT w Prescottcie działa wydajniej, kiedy Northwood jest wyraźnie zajęty. Wyłączenie HT odwraca sytuację.

SuperPi nie przynosi rewelacji. Program lepiej zawsze działa na Prescottcie i tak już zostaje, nawet bez HyperThreadingu.

English Translator i WinRAR to niezbyt miła kombinacja dla procesora z HT. Mamy doskonały przykład tego, że HT nie zawsze przyspiesza działanie komputera. Co prawda bez współbieżności wielowątkowej komputer był wyraźnie "zmulony" i ociężale reagował na polecenia, ale tłumaczenie tekstu przebiegło dużo szybciej przy sprzęcie bez, niż z aktywnym HT. Może dziać się tak w ze względu na jednoczesną próbę użycia tych samych jednostek procesora przez dwa wątki, ich złą synchronizację, niewłaściwy przydział czasu procesora.

Widać wyraźnie, że HyperThreading zaimplementowany w Prescottcie działa sprawniej niż w procesorze na jądrze Northwood. Obecnie niemal żadne programy nie korzystają z rozkazów SSE3, gdzie znalazły się dwa rozszerzenia odpowiedzialne za sprawniejsze działanie trybu SMT. A jednak, niektóre programy które pojedynczo lepiej działają na Northwoodzie, w wymagającym wielowątkowym środowisku mniej tracą na szybkości działania, jeśli są uruchamiane na zmodernizowanym procesorze NetBurst. Odpowiednia implementacja SSE3 na pewno jeszcze poprawi wydajność.

HT z każdą chwilą zdobywać będzie coraz silniejszą pozycję. Ulepszone w Prescottcie mechanizmy na pewno dadzą powód do jego dalszego rozwoju technologii i coraz lepszych implementacji. Pozornie w niektórych przypadkach niewielka różnica wydajności programów działających bez i z HyperThreadingiem dała się odczuć w maszynie testowej. Bez HT komputer był bardzo ociężały (gdy w tle działał WinRAR) i okropnie długo reagował na polecenia. Z HT maszyna działała szybko i zachowywała się jak system bez działających jednocześnie, a wymagających mocy obliczeniowej programów. HT Prescotta to potężne narzędzie. Pozostaje kwestia umiejętnego wykorzystania potencjału.
Podkręcanie i... "grzanie"

Już kilka miesięcy przed premierą nowego układu w świat poszła plotka o bardzo wysokich temperaturach pracy nowego dziecka rodziny Pentium 4. Te rewelacje okazały się bardzo bliskie prawdy. Prescott mimo niższego procesu technologicznego wydziela znaczące ilości ciepła. Spójrzmy jak wyglądają warunki pracy Prescotta w stosunku do wcześniejszego procesora Pentium 4 na jądrze Northwood.

Widać wyraźnie, że Prescott mimo niższego napięcia zasilającego oddaje znacznie więcej ciepła. 2,8GHz układ grzeje się tak mocno jak 3,4GHz Northwood! W związku ze spadkiem napięcia zasilającego P4 E potrzebuje bardzo wysokich natężeń prądu zasilającego rdzeń. Zmniejszenie wymiaru technologicznego powoduje obniżenie sprawności układu i większe straty prądowe - tylko 25% dostarczanej mocy jest wykorzystywane przez sam układ. Pozostała część jest rozpraszana w postaci ciepła. Do tego dochodzi większa przewodność elektryczna rozciągniętego krzemu i zjawisko elektromigracji. Nie należy również zapomnieć, że Prescott składa się z ponad dwukrotnie większej ilości tranzystorów niż Northwood. To wszystko ma swe odbicie w termicznych warunkach pracy procesora.

Wysokie wymagania energetyczne mogą być przyczyną niemożności uruchomienia układów z nowym jądrem na niektórych płytach głównych. Wiąże się to z nie spełnianiem norm energetycznych FMB 1.5 przez niektóre płyty. Spełnienie wymogów tej specyfikacji gwarantuje pracę z procesorami Pentium 4 E do 3,4GHz (FMB 1.5 charakteryzuje TDP do 103W). Konstrukcje zgodne z wcześniejszą normą FMB 1.0 zapewniają natężenie prądu 78A, a tym samym dają pewność pracy z 2,8GHz Prescottem (DTP 89W).

Spełnianie norm to nie wszystko. Nie należy zapominać, o konieczności aktualizacji BIOSu płyty głównej. Oprogramowanie musi bowiem zawierać informacje na temat nowego mikrokodu Pentium 4 E.

Nie chcąc być gołosłownym przy okazji głoszenia rewelacji na temat pazerności energetycznej, postanowiłem sprawdzić w praktyce jak Prescott się grzeje. Test przeprowadziłem na płycie Intel D875PBZ. Procesor chłodził referencyjny cooler Intela C33218 z miedzianym rdzeniem. Dla urozmaicenia użyłem też innej konstrukcji - wiatraka Cool Tank1. Na koniec użyłem zestawu WC. Składał się on z bloku wodnego Nukleon1, bloku wodnego na kartę graficzną, zbiornika wyrównawczego (pojemność 0,75l) i pompki Eheim 1250. Wodę w układzie chłodziła nagrzewnica "kadetówka" owiewana 8 wentylatorami pracującymi na napięciu 5V. Dla podniesienia emisji ciepła procesor obciążałem dwoma programami Prime95 (po jednym na każdy procesor logiczny).

O ile w testach wydajności Prescott wypadł nienajlepiej, to teraz zdecydowanie wygrywa. Różnica w "grzaniu" jest spora i odczuwalna. P4 E osiąga wyraźnie wyższą temperaturę pracy nawet mimo użycia zestawu chłodzenia wodnego. Bez obciążenia Prescott na referencyjnym coolerze jest po prostu gorący, będąc o 13 stopni cieplejszym od Northwooda i to niezależnie od stopnia obciążenia. Horror! Sprawniej ciepło odprowadził Cool Tank1 nie pozwalając nagrzać się procesorowi powyżej 60 stopni. Dopiero zestaw chłodzenia wodnego daje nieco wytchnienia. Różnice między dwoma mikroprocesorami są już w sumie niewielkie. O ile w trybie "idle" różnica dochodzi do 6 stopni, to po obciążeniu spada do 3 stopni. Czyżby już niedługo do każdego Pentium Intel będzie dodawał zestaw WC?

Grzanie grzaniem, a procesor i tak trzeba było spróbować trochę podkręcić. Wbrew początkowym przewidywaniom, pierwsze testy overclockingu nie wypadają rewelacyjnie. Procesor z defaultowym napięciem zasilającym (1,35V) sprawnie pracował do 3,6GHz. Po podniesieniu do 1,45V udało się wycisnąć 3,75GHz. Dalej granica poprawnej pracy zacierała się. Podnoszenie napięcia niewiele dawało, a układ grzał się coraz mocniej. Użycie klasycznego chłodzenia powietrzem przy tak wykręconym procesorze jest szaleństwem!

Na chwilę obecną Prescott nie jest na pewno marzeniem overclockerów. Nie można jednak go przekreślać. Początki zawsze są trudne i z chwilą opanowania 0,09um procesu technologicznego, wprowadzaniu kolejnych "steppingów" na pewno wyniki znacząco się poprawią. Obecne w tej chwili na rynku procesory ze steppingiem C0 zostaną wkrótce wyparte przez przechodzący właśnie testy stepping D0. Dla przypomnienia dodam, że pierwsze Northwoody pracowały poprawnie ledwie do okolic 2,2 - 2,4GHz. Dziś najszybszy seryjny układ jest taktowany zegarem 3,4GHz, a overclockerzy bez trudu osiągają 3,5 - 3,6GHz. O tym, że to dopiero początek przekonują zapowiedzi inżynierów Intela - Prescott będzie się skalował do 5GHz... o ile Intel zrobi coś z tą temperaturą.
Podsumowanie

Prescott na dzień dzisiejszy nie jest takim procesorem jakim wielu się spodziewało. Nie jest spodziewanym ''Northwood killerem''. Poczynione w nim zmiany co prawda sięgają głęboko w rdzeń, a w zestawieniu z parą Wilamette/Northwood wypadają wręcz rewolucyjnie i aż dziw bierze, że dział marketingu nie kazał nazwać układu "Pentium 5". Z praktycznego jednak punktu widzenia, ciężko uznać modyfikacje za konieczne, a co ważniejsze efektywne. W klasycznych zadaniach, procesor okazuje się często wolniejszy od swego poprzednika. Mocniej się grzeje, sprawia nieraz problemy natury kompatybilnościowej, a Intel ma kłopoty z produkcją najszybszych wersji. Są też 64 bity... których nie ma, bowiem nie zdecydowano się na ich aktywację. Co jednak ciekawsze, z troski o popularność Itanium, wielcy Intela twierdzili z przekonaniem, że 64-bitowe procesory x86 są zupełnie zbyteczne. W końcu Prescott nie jest przyjazny overclockerom. Sumując te wszystkie cechy, wielu może uznać P4 E to wpadka Intela - szczególnie w porównaniu do nowych układów AMD. Ciągle świeży Athlon 64 w wielu wypadkach jest zdecydowanie szybszy od wcześniejszego Athlona XP i śmiało konkuruje z układami Intela, mimo niższej o jedną trzecią częstotliwości taktowania! Jednym słowem, na razie Prescott nie jest rewelacją w odniesieniu do Northwooda.

Myślę jednak, że nie należy wyciągać wniosków zbyt przedwcześnie. Z czasem sytuacja może się zmienić. Czy tego chcemy, czy nie, Northwood zniknie z rynku, a następcą jego będzie właśnie Prescott. Opanowanie procesu technologicznego pozwoli podnieść taktowanie Pentium 4 E. Uporanie się z problemami izolatora CDO powinno zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne, a użycie przez programistów odpowiednich kompilatorów pozwoli efektywnie wykorzystać zmiany poczynione w architekturze układu. Przypomnijmy sobie początki Pentium 4. Wielu wyśmiewało się ze świeżego ''pentaka''. Jednak z czasem to właśnie systemy oparte o procesory Intela określały najwyższą kategorię wydajności. Zdaje się, że czasy Prescotta dopiero nadchodzą.

Intel z nowym jądrem wiąże duże nadzieje. W obecnej formie procesor nie przetrwa długo. Już za kilka tygodni pojawią się wersje z wyższym zegarem i przeznaczone na nowe gniazdo SocketT. Już teraz szykowane są serwerowe wersje Prescotta, nowe Celerony z 256KB cache L2 i produkt flagowy - "prescotowy" Pentium 4 ExtremeEdition. Ostatecznie Prescott zmieni się w Tejasa. A kto wie, może wbrew niedawnym zapowiedziom zobaczymy Prescotta w domowym komputerze pracującego w środowisku 64-bitowym?

Na rynek nieśmiało wkracza wytykany z prawa i lewa nowy gracz. Na razie nieśmiało raczkuje i często się potyka. Wielu nazywa go bękartem. Czy wyrośnie z niego prężny procesor siejący gromami na wszystkie strony? Jak się potoczą losy nowego dziecka Intela? O tym przekonamy się wkrótce.