Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Nowe karty graficzne ATI i nVidia w cenie 600~1200 PLN
    

 

Nowe karty graficzne ATI i nVidia w cenie 600~1200 PLN


 Autor: Kris | Data: 04/10/03

Nowe karty graficzne ATI i nVidia w cenie 600~1200 PLNEmocje związanie z testami najsilniejszych układów na rynku mamy już za sobą. Czas zejść na ziemię. Tym razem przygotowałem porównanie nowych kart, które świat zalicza do klasy średniej. Niestety nasze możliwości finansowe są na tyle skromne, że dla wielu wydatek przekraczający 600 zł nie jest lekki dla kieszeni. Często długo musimy zbierać pieniądze na wymarzoną kartę, więc i ważniejsze jest prawidłowe sklasyfikowanie produktów z tej klasy cenowej. Tym bardziej, że nie zawsze to, co najdroższe potrafi spełnić nasze oczekiwania. Zapraszam. Dziękujemy firmom ABIT, MSI-Polska, Sirius.PL oraz Multimedia Vision za dostarczenie sprzętu i tym samym przyczynienie się do powstania tego artykułu.

Wprowadzenie

Walka producentów o prymat w głównym segmencie rynku przeniosła się na pole Dx9. Dotychczas konkurencją dla dobrze sprzedających się kart Radeon 9500 Pro były układy GF4Ti należące do generacji Dx8. Z marketingowego punktu widzenia nie mogło być to dobrze przyjmowane przez klientów, bo karty, których cena stanowi już istotną część kosztów całego peceta powinny chwalić się możliwościami do wykorzystania w przyszłych grach. Inaczej ujmując powinny po prostu nieco później zestarzeć się "moralnie" i dać użytkownikowi przynajmniej znamiona bezpieczeństwa "inwestycji". Cudzysłów w tym przypadku jest w zasadzie niezbędny, bo szybkość, z jaką kolejne generacje kart odchodzą do lamusa pokazuje, że komputer do gier przypomina raczej niszczarkę do pieniędzy niż dobro materialne, w którym można je lokować. Tak przynajmniej chcieliby producenci i jak na razie chyba idzie im to zupełnie nieźle. Wyposażeni w oręż marketingową i benchmarkową nie pozwalają nam na spokojny sen. Przyswajamy dziesiątki trudnych pojęć, przebijamy się przez gąszcz opracowań teoretycznych, otaczamy tabelkami i wykresami starając się wybrać dla siebie sprzęt pozwalający się cieszyć beztroskim zaangażowaniem w wirtualny świat gier z poczuciem dokonania najlepszego wyboru od strony sprzętowej. Nie mając możliwości samodzielnego wypróbowania różnych kart w warunkach "bojowych" zmuszeni jesteśmy do wyciągania wniosków na podstawie recenzji pisanych przez tych, którzy mieli szansę obcowania i bezpośredniego porównania.

Od kilku tygodni wnikliwie przyglądam się kartom będącym ofertą przeznaczoną dla średnio zamożnych miłośników gier komputerowych. Sytuacja zrobiła się dosyć ciekawa, bo ATI straciła siłę reklamową Dx9 w tym segmencie wraz z wejściem na rynek kart FX5600. W takim razie, skoro nie ma przeboju "papierowego" to niech przemówi framerate. Najbardziej zależało mi, aby wyciągnąć z testów jak najwięcej informacji mogących przybliżyć zachowanie kart w grach, które dopiero nadejdą. W tym celu niemal całkowicie zrezygnowałem z większości klasycznych programów testowych, stanowiących dotychczasowy trzon porównań sprzętu i skoncentrowałem się na nowościach a nawet grach, które jeszcze nie doszły do stadium finalnego. Spośród ogółu przeprowadzonych badań wybrałem takie testy, ustawienia i procedury, które opierają stabilny wynik porównawczy na wydajności samej karty i bezpośrednio są w stanie wskazać zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Przy okazji w ten sposób przynajmniej częściowo odciąłem się od przeróżnych manipulacji wynikami dokonywanych na poziomie sterowników przez producentów sprzętu, ponieważ dotyczą one głównie najczęściej wykorzystywanych w recenzjach programów i demek testowych. Niestety straciłem na tym walor porównawczy w stosunku do innych opracowań, ale sądzę, że w tym przypadku było warto.

GeForceFX 5600 jest pierwszym układem nVidia opartym na nowej architekturze, którego przeznaczeniem jest ten obszar rynku. W zamierzeniach producenta ma on zastąpić przebój handlowy, jakim niewątpliwie były karty GeForce4Ti. W zakresie cenowym nowych FX'ów od wielu miesięcy dostępne były karty Radeon 9500, których produkcja była do tego stopnia niewygodna dla ATI, że przygotowano jego następcę w postaci Radeona 9600 i to właśnie on staje dziś do walki z FX5600. W związku z tym, że w sklepach wciąż mamy duży wybór kart GF4Ti to nowy gracz nVidia będzie również musiał stawić czoła swojemu poprzednikowi. Nie zabraknie również R9500Pro, który choć występuje już w ilościach śladowych to wciąż jest możliwy do kupienia. Choć wśród konkretnych rodzajów kart można się spodziewać przeróżnych mutacji wydajnościowych oraz różnic w wyposażeniu to skoncentruję się na referencyjnie taktowanych przedstawicielach danego "gatunku".

GeForceFX 5600 występuje w kilku referencyjnych odmianach różniących się taktowaniem i oczywiście ceną choć oficjalnie ma dwóch przedstawicieli: FX5600 oraz FX5600 Ultra. W związku z tym, że nVidia już po rozpoczęciu sprzedaży postanowiła wzmocnić obie karty wypuszczając nowe, wyżej taktowane wersje to można się spodziewać w sklepach czterech różnych wersji kart FX5600. Modele starszej "generacji" oznaczyłem w tabelach i opisie znaczkiem "*". ATI również przygotowało dwie referencyjne karty: Radeon 9600 oraz 9600 Pro. Różnica i w tym przypadku sprowadza się do taktowania.


poprzednia strona (Wprowadzenie)    -   następna strona (Teoria)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Nowe karty graficzne ATI i nVidia w cenie 600~1200 PLN
 
 » Wprowadzenie
 » Teoria
 » Karty: część I - Sapphire i Gainward
 » Karty: część II - SuperGrace i MSI
 » Karty: część III - Hercules, Leadtek i FIC
 » Platforma testowa
 » Testy I: Code Creatures, Chameleon, RightMark
 » Testy II: Serious Sam, Gun Metal 2, UT 2003
 » Testy III: Splinter Cell, Moto GP2, X2
 » Testy IV: Tomb Raider, Halo, FF XI
 » Sterowniki. Aquamark 3. ShaderMark 2.0
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »