Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Nowe karty graficzne ATI i nVidia w cenie 600~1200 PLN
    

 

Nowe karty graficzne ATI i nVidia w cenie 600~1200 PLN


 Autor: Kris | Data: 04/10/03

Sterowniki. Aquamark 3. ShaderMark 2.0

Już w czasie trwania testów ukazały się nieoficjalne sterowniki v51.75 należące do grupy Detonator 50, które z przeróżnych przecieków i plotek miały być rozwiązaniem kłopotów z kulejącą wydajnością FX'ów. Oczywiście nie omieszkałem sprawdzić jak zachowują się w warunkach "bojowych". Jako, że nie są to oficjalne sterowniki to informacje na ich temat należy traktować jedynie orientacyjnie. Innym elementem, który doszedł już po przeprowadzeniu większości testów był od dawna zapowiadany benchmark o nazwie Aquamark3.

Aquamark3 wykorzystuje najnowszą wersję silnika 3D "napędzającego" grę Aquanox2. Oprócz sporej ilości shaderów Dx8 dodano również kilka efektów Dx9. Benchmark w założeniach chce stać się podstawowym wyznacznikiem wydajności kart graficznych wykorzystując m.in. fakt złego przyjęcia nowego produktu FutureMark oraz niedostatki w oprogramowaniu testowym opartym na nowym API. Według twórców, oprócz oczywistego odnośnika do zachowania kart w grze Aquamark ma on być uniwersalnym narzędziem testowym symulującym działanie nowych gier, które faktycznie jak dotąd są oparte na dostosowaniu do Dx9 starszych produkcji. Niestety tam gdzie skupia się zainteresowanie od strony zarówno testujących jak i zwykłych użytkowników mające znaczenie w kwestii decyzji o zakupie karty to od razu można spodziewać się całego szeregu działań "optymalizacyjnych" ze strony producentów sprzętu. Osobiście nie widzę możliwości, aby jakikolwiek pojedynczy test mógł przesądzać sprawę wydajności, ale niektórzy użytkownicy lubią zawody w prostej i zrozumiałej dla wszystkich konkurencji. Z 3DMarków świadomie zrezygnowałem. Przez kilka kolejnych testów przyjrzę się nowemu Aquamark'owi. Na razie to, co zobaczyłem nie nastraja pozytywnie.

W porównaniu do testów przeprowadzonych na grach Dx9 widać sporą rozbieżność. Nadal prowadzą mocniejsze karty ATI, ale różnica już nie jest tak spektakularna. Niestety już po krótkiej analizie obrazu generowanego przez testowane karty można zauważyć, że sterowniki v45.23 spowodowały wycięcie przez FX'y niektórych efektów 3D. Szczególnie łatwo dojrzeć można braki cieni przy obiektach. W związku z tym porównanie framerate mija się z celem. Przynajmniej dla mnie. Przebadałem również nieoficjalne sterowniki v51.75. Po przeprowadzeniu kilku testów okazało się, że w zasadzie mają one jedynie realny wpływ na same karty FX i tylko w połączeniu z programami Dx9. Dodatkowo przeprowadziłem również testy przy udziale poprzednich sterowników v44.03. Wyniki przedstawiają się następująco.

W tabeli wygląda to zachęcająco, ale niestety sterowniki te również wywołują niepożądane efekty wizualne, z których najbardziej widoczne są niedostatki w jasności oświetlanych zewnętrznie obiektów. Jest to chyba bug samego sterownika, bo wyłazi na każdej z gier Dx9. Pozostaje jedynie wierzyć, że w finalnej postaci Detonatory 50 nie będą wprowadzały takich niemiłych niespodzianek. Poprzednie sterowniki v44.03 wyraźnie wpływają na zmniejszenie fps ale mają jedną zasadniczą zaletę. Najlepszy obraz 3D. Mam wrażenie, że jest on przynajmniej niegorszy od Catalyst 3.7. Z resztą w Aquamark 3 i do ATI mógłbym się przyczepić w kwestii np. jakości przejść pomiędzy mipmap'ami (przypominam, że domyślnie, w czasie testu włączone jest filtrowanie anizotropowe). Tak to właśnie jest z miłymi dla oka i prostymi do przeprowadzenia testami. Programiści sterowników potrafią hipnotyzować punktację.


(kliknij, aby powiększyć) - TUTAJ (7 MB) pełne wersje zrzutów (BMP)

Przeprowadziłem również kilka testów wydajności PS2.0 przy pomocy nowego ShaderMark'a. Nic to jednak specjalnie nie zmieniło w ogólnych odczuciach. Po prostu kolejna masakra FX'ów plus informacja o braku możliwości uruchomienia około dziesięciu shaderów na kartach z układami nVidia.

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Nowe karty graficzne ATI i nVidia w cenie 600~1200 PLN
 
 » Wprowadzenie
 » Teoria
 » Karty: część I - Sapphire i Gainward
 » Karty: część II - SuperGrace i MSI
 » Karty: część III - Hercules, Leadtek i FIC
 » Platforma testowa
 » Testy I: Code Creatures, Chameleon, RightMark
 » Testy II: Serious Sam, Gun Metal 2, UT 2003
 » Testy III: Splinter Cell, Moto GP2, X2
 » Testy IV: Tomb Raider, Halo, FF XI
 » Sterowniki. Aquamark 3. ShaderMark 2.0
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »