Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Nowe karty graficzne ATI i nVidia w cenie 600~1200 PLN
    

 

Nowe karty graficzne ATI i nVidia w cenie 600~1200 PLN


 Autor: Kris | Data: 04/10/03

Karty: część I - Sapphire i Gainward

Zanim przejdę do testowania postaram się w skrócie opisać wszystkie karty, które brały udział w porównaniu. Głównym zadaniem artykułu miało być określenie wydajności nowych układów, więc nie koncentrowałem się na sprawdzaniu dodatkowego oprogramowania czy np. jakości wyjścia telewizyjnego badanych przedstawicieli "gatunków". Tym nie mniej, aby właściwie wyznaczyć walory użytkowe warto znać zarówno dodatkowe wyposażenie jak i jakość obrazu czy poziom dźwięku generowanego przez chłodzenie. Niezbędne są też ceny kart. Przynajmniej orientacyjne. Jak dla mnie jest to podstawowy kwalifikator do wyznaczenia bezpośrednich konkurentów.

Sapphire Radeon 9600 128MB TV/DVI.

  

  
Sapphire Radeon 9600 128MB TV/DVI (kliknij, aby powiększyć)

Karta otrzymałem w nieco zdekompletowanej postaci i w opakowaniu zastępczym. W worku foliowym dodatkowo znalazłem płytkę ze sterownikami Catalyst 3.6 oraz kabel S-Video. W takiej sytuacji trudno pisać o docelowym wyposażeniu.

Standardowych rozmiarów płytka w klasycznej zieleni Sapphire. Asymetryczny, aluminiowy radiator bez wentylatora o nietypowym kształcie. Niestety podparty dwoma bolcami, z których jeden jest dosyć daleko od brzegu, co powoduje, że przy lekkim ściśnięciu (np. w czasie wyjmowania) odlepia się od maleńkiego rdzenia RV350 opierając na laminacie. Osiem kości TSOP Samsung 3.6ns rozmieszczono po obu stronach płytki. Na awersie zworka PAL-NTSC. Śledź z typowymi dla Radeonów wyjściami: VGA, DVI oraz TV (miniDIN 7-pinów).

Taktowanie 325/200MHz. Bardzo dobra jakość obrazu. 100Hz przy 1280x1024 nie stanowi problemu. No, może po krótkiej asymilacji. 8.5 punktu w skali dziesięciopunktowej. Niestety karta została zabezpieczona przed przetaktowaniem na poziomie sterownika w sposób, którego nie udało mi się przełamać (próbowałem zarówno ze strony BIOSa jak i sterowników). Po trzydziestu sekundach karta wraca do ustawień domyślnych a przy większych manipulacjach odmawia instalacji sterownika. Zabezpieczenie wprowadzono w sterownikach 3.5 i nowszych więc w celu określenia jej możliwości musiałem użyć Catalyst 3.4. Zabezpieczenie wtedy nie działało i bez problemu osiągnąłem stabilne 425/265MHz. "Ruchomy" radiator nie stanowi jednak zagrożenia.

Kartę można kupić w sklepie Sirius za 639 zł wraz z 2-letnią gwarancją.

Gainward FX PowerPack! Ultra/760 TV/DVI.

  

  
Gainward FX PowerPack! Ultra/760 TV/DVI (kliknij, aby powiększyć)

Pod tą zagadkową nazwą kryje się nie Ultra jak sugeruje nazwa własna modelu Gainward'a ale GeForceFX 5600 w starszej wersji. Są to aktualnie najtańsze 600-tki nVidia na rynku. Jak na dzisiejsze standardy pudełko jest wręcz mikroskopijne choć przekazujące sporą ilość informacji.

Oprócz karty w pudełku znajdziemy:
 • Obszerna, kolorowa instrukcja w języku polskim (70 stron!). Jest to wizytówka kart Gainward sprzedawanych u nas. Mam nadzieję, że inni dystrybutorzy podążą kiedyś tym tropem.
 • Instrukcja instalacji i użytkowania w języku angielskim.
 • Przejściówka miniDIN-Cinch do wyprowadzenia zespolonego sygnału wizyjnego.
 • Płyta CD ze sterownikami (v44.03).
 • Znaczek firmowy do nalepienia na obudowę komputera.
Klasycznych rozmiarów laminat w kolorze czerwonym. 128MB DDR w ośmiu kostkach TSOP Samsung 4ns rozmieszczonych na awersie. Niewielki radiator wraz ze zintegrowanym wentylatorem mocowany na kołkach dosyć luźno. Na śledziu wyjścia VGA, DVI oraz TV-out.

Taktowanie 300/200MHz w 3D (270/200MHz w 2D). Odgłos wentylatora akceptowalny, choć na poziomie określanym przeze mnie jako średni. Jest wyraźnie wybijającym się dźwiękiem w moim pececie. Obraz 2D dobry, choć minimalnie słabszy od wersji Ultra II tego samego producenta. W 1280x1024, przy 85Hz odczuwałem pewien dyskomfort i trzeba było się przyzwyczaić. Przyznaję 7 punktów. Za pomocą sterownika kartę udało się przetaktować do 385/255MHz.

Kartę można kupić w sklepie Sirius za 691 zł z 3 letnią gwarancją typu "door-to-door" (serwis odbiera i dostarcza kartę).

Gainward FX PowerPack! Ultra/760 XP Golden Sample.

  

  
Gainward FX PowerPack! Ultra/760 XP Golden Sample (kliknij, aby powiększyć)

Choć nazwa zbliżona do najtańszego modelu to tym razem mamy do czynienia z nową wersją FX5600 Ultra (Rev.2). Jak na wyposażenie przystało pudełko wyraźnie urosło. Oprócz karty znajdziemy w nim:
 • Obszerna, kolorowa instrukcja w języku polskim (70 stron!). Warte uwagi.
 • Instrukcja instalacji i użytkowania w języku angielskim.
 • Rozgałęźnik VIVO (2x Cinch + 2x miniDIN: wejście i wyjście wizyjne).
 • Płyta CD ze sterownikami (v44.03).
 • Płyta CD z pakietem InterVideo WinCinema: WinDVD4, WinRip2, WinProducer3.
 • 2x płyta CD z pełną wersją gry Chrome.
 • Karta PCI FireWire na układzie VIA (trzy porty zewnętrzne i jeden wewnętrzny) wraz z ulotką instalacyjną.
 • Kabel FireWire.
 • Rozgałęźnik zasilania.
 • Przejściówka DVI->VGA umożliwiająca podłączenie drugiego monitora analogowego.
Laminat w kolorze czerwonym jest już nieco większy niż w tańszej wersji. Spory radiator doposażono w ciekawie wyglądające promienie. Montowanie na dwóch kołkach. 128MB pamięci BGA Hynix 2.5ns w ośmiu kostkach rozmieszczonych po obu stronach płytki. Dodatkowe chłodzenie pamięci zapewniają radiatorki. Te na rewersie mają znacznie mniejszą powierzchnię. Również montowane na kołkach. Kartę zaopatrzono w gniazdo zasilania w standardzie HDD. Na śledziu wyjścia VGA, DVI oraz zintegrowane gniazdo miniDIN VIVO. Port VIVO zasila układ Philips SAA7114H.

Karta domyślnie taktowana jest 450/440MHz (w 2D 235/440MHz), czyli wyżej niż standard 400/400MHz. Wentylator należy do głośniejszych a dźwięk ma sporo wysokich, nieprzyjemnych tonów. Wciąż nie jest to jednak poziom, który może odrzucać. Szczególnie miłośnika mocniejszych "wrażeń" od strony peceta. Obraz na pulpicie bardzo dobry, ale choć nieco lepszy od tańszego modelu Gainward'a to nie jest to wszystko, na co stać FX'y nie wspominając o Radeonach. Oceniam go na 7.5. Kartę udało się przetaktować do wartości 485/460MHz. Nie jest to duży przyrost, ale należy pamiętać, że o podkręcanie zatroszczył się już sam producent a częstotliwości budzą respekt.

Kartę można spotkać w cennikach w cenie ok. 1200 zł wraz z 3-letnią gwarancją typu "door-to-door".

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Nowe karty graficzne ATI i nVidia w cenie 600~1200 PLN
 
 » Wprowadzenie
 » Teoria
 » Karty: część I - Sapphire i Gainward
 » Karty: część II - SuperGrace i MSI
 » Karty: część III - Hercules, Leadtek i FIC
 » Platforma testowa
 » Testy I: Code Creatures, Chameleon, RightMark
 » Testy II: Serious Sam, Gun Metal 2, UT 2003
 » Testy III: Splinter Cell, Moto GP2, X2
 » Testy IV: Tomb Raider, Halo, FF XI
 » Sterowniki. Aquamark 3. ShaderMark 2.0
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »