Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd Windows 8: co w wersji Consumer Preview?
    

 

Przegląd Windows 8: co w wersji Consumer Preview?


 Autor: Przemysław Rel | Data: 30/03/12

Usprawnienia na pulpicie

Dobrze znanego i lubianego pulpitu nie dotknęły większe zmiany... poza brakiem przycisku start. Ekran startowy wywołujemy poprzez umieszczenie kursora myszy w lewym dolnym rogu ekranu. Pojawia się wtedy miniaturka naszego ekranu, a kliknięcie natychmiast do niego przenosi. Przyznam szczerze, że nie jest to wcale głupie rozwiązanie, choć początkowo było trochę dziwnie. Osobiście, przycisk Start w Windows 7 nie wyróżniał się zbytnio od pozostałych przypiętych do paska programów. Odczucia z tym związane każdy użytkownik będzie miał zapewne odmienne. Kiedy zamiast kliknąć lewym przyciskiem myszy użyjemy prawego, naszym oczom ukaże się menu dla zaawansowanych użytkowników:

Dodatkową drobnostką jest prawa strona paska zadań, czyli przycisk "pokaż pulpit" - w Windows 8 przycisk uwidacznia się dopiero po kliknięciu. Najważniejsze, że jest na swoim miejscu.

Sam interfejs Aero nie uległ zmianom i wciąż różni się od Windows 7 tylko kanciastymi okienkami. Zdaje się, że delikatnie zmniejszono grubość ramki wokół okien. Zaokrąglone pozostały standardowe przyciski (np. OK, Anuluj itp.) i nie pasują trochę do reszty - być może i one staną się zwykłymi prostokątami.

Eksplorator nie zmienił się zbytnio od wersji Developer - poza tym, że domyślnie wstążka jest zminimalizowana. Dzięki temu okienka eksploratora nie różnią się na pierwszy rzut oka od tych znanych z Visty i 7. Każdy, kto używał wstążki w pakiecie Office 2007 lub 2010, nie będzie zaskoczony jej działaniem. Ostatnie badania Microsoftu wykazały, że 22,5% użytkowników zostawia wstążkę w stanie zmaksymalizowanym - nie wiadomo, czy taka ilość wpłynie na kolejną zmianę, czy też w wersji finalnej będzie tak samo, jak obecnie. Wstążka daje szybki dostęp do pewnych opcji, które do tej pory schowane były pod przyciskiem "Organizuj" - np. możliwość ukrycia rozszerzeń znanych typów plików to teraz jeden "ptaszek" na karcie Widok.


(kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd Windows 8: co w wersji Consumer Preview?
 
 » Wstęp
 » Instalacja
 » Pierwsze użycie
 » Nowe gesty
 » Wielozadaniowość, czyli kilka programów na ekranie
 » Usprawnienia na pulpicie
 » Przydatne skróty klawiaturowe
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »