Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd Windows 8: co w wersji Consumer Preview?
    

 

Przegląd Windows 8: co w wersji Consumer Preview?


 Autor: Przemysław Rel | Data: 30/03/12

Przegląd Windows 8: co w wersji Consumer Preview?Kilka tygodni temu pisaliśmy o nowościach, które znajdziemy w Windows 8 na podstawie wersji Developer Preview. Już w chwili publikacji artykułu miała ona już kilka miesięcy – sporo rzeczy należałoby więc zaktualizować. Jakie zmiany względem poprzedniej edycji znajdziemy w Consumer Preview? Na pierwszy rzut oka nie jest ich dużo, ale są one dość istotne. Interfejs Metro został znacznie usprawniony, zaś sam system działa szybciej. W dalszej części artykułu przyjrzymy się tym zmianom bliżej.

Wstęp

O tym, że Windows 8 powstanie, nie było żadnych wątpliwości. Powrót Microsoftu do dawnego planu wydawniczego, zaburzonego przez przedłużające się prace nad Vistą, pozwalał przypuszczać, że nowy system pojawi się w ciągu okooło 3 lat od premiery "siódemki". Obecnie mówi się, że finalna wersja Windows 8 powinna pojawić się jesienią bieżącego roku, prawdopodobnie w rocznicę wydania Windows 7.

Po raz pierwszy o Windows 8 usłyszeliśmy w styczniu 2011 roku, kiedy to Microsoft ogłosił, że nowa wersja będzie działać nie tylko na komputerach z procesorami x86, ale także na urządzeniach z układami ARM. 1 czerwca 2011 pokazano wczesną wersję interfejsu graficznego Metro, demonstrowano obsługę dotykowych ekranów wykorzystywanych w tabletach oraz powiedziano nieco więcej o „technikaliach”, zaś od 15 sierpnia aktywny jest blog „Building Windows 8”, na którym publikowane są artykuły opisujące zastosowane nowe rozwiązania.

W trakcie prac nad Windows 7 udostępniona została publiczna beta systemu. Każdy zainteresowany mógł ściągnąć ją za darmo i przetestować na własnym sprzęcie. Z Windows 8 jest podobnie, ale tym razem, ze względu na dużo poważniejsze zmiany, wcześniej udostępniono wersję przygotowaną dla twórców oprogramowania. Windows 8 Developer Preview ujrzał światło dzienne 13 września 2011 roku podczas specjalnie zorganizowanej konferencji Build, na której przekazano kolejne informacje i pokazano trochę sprzętu – głównymi bohaterami ponownie były tablety. Developer Preview został pobrany ponad pół miliona razy w ciągu pierwszych 12 godzin od publikacji. Wersja ta zawierała kilka programów napisanych z myślą o Metro oraz pakiet dla twórców oprogramowania: Windows SDK, Visual Studio 11 oraz Expression Blend 5. To wydanie systemu zakończy działanie 15 stycznia 2013 roku.

Od 29 lutego 2012 roku dostępna jest wersja dla szerszego grona użytkowników. Windows Consumer Preview zawiera wiele ulepszeń, poprawek błędów i rozmaitych optymalizacji. Według Stevena Sinofskiego między Developer a Consumer Preview wprowadzono ponad 100000 zmian. Ta wersja również zakończy swój żywot 15 stycznia 2013.

W tym artykule przyjrzymy się tym najistotniejszym zmianom, ale zanim przejdziemy dalej, słów kilka na temat wymagań sprzętowych. Microsoft zapewnia, że te nie wzrosły względem Windows 7. Consumer Preview wymaga, aby sprzęt posiadał procesor x86 o prędkości 1GHz, 1GB (x86) lub 2GB (x86-64) pamięci RAM, układ graficzny ze sterownikiem zgodnym z WDDM 1.0 oraz od 16 do 20GB wolnej przestrzeni dyskowej. Minimalna rozdzielczość obsługiwana przez aplikacje Metro to 1024x768. Aby móc uruchomić dwie aplikacje obok siebie, konieczna jest już wyższa: 1366x768.

poprzednia strona (Wstęp)    -   następna strona (Instalacja)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd Windows 8: co w wersji Consumer Preview?
 
 » Wstęp
 » Instalacja
 » Pierwsze użycie
 » Nowe gesty
 » Wielozadaniowość, czyli kilka programów na ekranie
 » Usprawnienia na pulpicie
 » Przydatne skróty klawiaturowe
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »