Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Conroe razy dwa: test Intel Core 2 Extreme QX6700
    

 

Conroe razy dwa: test Intel Core 2 Extreme QX6700


 Autor: Lancer | Data: 03/11/06

Wydajność

Testowa konfiguracja nie zmieniła się od czasów ostatniego testu procesora Core 2 Duo. Podobnie jak zestaw aplikacji testowych. Praktycznie jedyną różnicą jest dodanie kolumny z wynikami Core 2 Extreme QX6700 do naszych wcześniejszych wykresów.

Quake mimo iż od wersji 1.2 potrafi obsłużyć dwa rdzenie, to w rzeczywistości nie czerpie korzyści z jednoczesnej pracy na 4 wątkach. Użyte w teście timedemo trybu dla wielu graczy z 6 przeciwnikami praktycznie nie pozwala zauważyć różnic.

Minimalny wzrost wydajności obserwowany w trybie niskich detali.

FEAR zachowuje się podobnie na dwu jak i czterordzeniowym procesorze Conroe 2,66GHz.

Half-Life 2 notuje pierwszy wzrost. Najwyraźniejszy jest w trybie 1024x768.

Powrót do normy. LockOn nie potrafi wykorzystać dodatkowego jądra.

Ghost Recon leniwie przyspieszył. Delikatna różnica w dwu testowych trybach graficznych.

Oblivion wymaga wiele od karty graficznej i z pewnością by się ucieszył, gdyby tylko zobaczył czterowątkowy układ VGA. Do naszego CPU jest jednak nastawiony neutralnie.

X3 nie zauważa dodatkowych mocy tkwiących w podwojonym jądrze Conroe.

Z czterordzeniowym procesorem system notuje 2,6% wzrost wydajności względem tak samo taktowanego modelu dwurdzeniowego. Większa różnica występuje tylko w teście samego CPU.

Najnowsza wersja benchmarku Futuremark notuje o 8% wyższy wynik całkowity na systemie wyposażonym w procesor Core 2 Quadro. Główną przyczyną takiego zachowania jest wliczenie w wynik końcowy pomiaru zebranego w teście procesora. Ten bowiem potrafi znacząco przyspieszyć dzięki umiejętności korzystania z czterech rdzeni. Czy to przedsmak wymagań gier jutra?

Sandra pokazuje co mogą dać cztery rdzenie. Szkoda tylko, że raczej od strony teoretycznej. Brak różnic w teście pamięci względem procesora dwurdzeniowego raczej nie dziwi. Za to znaczny przyrost zanotowany w teście komunikacji z cache wynika z raczej błędnego jednoczesnego odwołania do dwóch jąder Conroe procesora Kensfield.


PCMark szczegóły (kliknij, aby powiększyć)

W PC Marku widać raczej niewielki przyrost mocy procesora czterordzeniowego względem Core 2 Duo przy porównaniu wyniku ogólnego. Większość użytych w benchmarku pojedynczych aplikacji nie potrafi pracować wielowątkowo. Dopiero włączenie testów wielowątkowych pozwala zauważyć różnicę. Prawdziwie duże dysproporcje warte są uwagi w drugim teście Multithreaded benchmarku procesora. Tu różnice sięgają 100%!

Science Mark czerpie moc z dwóch rdzeni... ale z czterech jeszcze nie... czekamy na nową wersję.

SuperPi to stara aplikacja powstała mniej więcej w czasach świetności pierwszych generacji jądra P6 i od tamtej pory zmieniona niewiele. Nic dziwnego, że nie czerpie mocy z możliwości równoległego przetwarzania wątków.

...nie inaczej zachowuje się AiBench. Widać tu moc tylko jednego z czterech rdzeni Kensfielda.

Cinebench przyspiesza tylko w jednym teście. Rendering na czterech rdzeniach przebiegał niemal o 70% sprawniej niż na 2,66GHz Core 2 Duo.

Kolejny przykład, który pokazuje ile warte są cztery rdzenie. Różnica w stosunku do pozostałych procesorów jest porażająca!

Ta sama wersja programu, tyle że w nowszej wersji. Renderowana scena nie zmieniła się, ale najwyraźniej program zawiera jakiegoś nowego rodzaju optymalizacje. Widać wyraźnie kilkudziesięciosekundowe przyspieszenie. Mimo to, proporcje między badanymi układami zostały zachowane. Core 2 Duo jest prawie dwukrotnie wolniejszy od Quad Core.

3D Studio niemal „od zawsze” potrafiło działać wielowątkowo i po równo rozdzielać swój czas na rdzenie. Wyraźne przyspieszenie względem Core 2 Duo.

Wracamy do normy... niestety cztery rdzenie w tym, jak i wielu innych wypadkach na nic się nie zdają.

WinRAR potrafi pracować wielowątkowo. Niemniej jednak różnice między badanym Core 2 Duo, a Quadro nie są powalające. Jeszcze mniejsza jest różnica praktyczna. Jest ona jednak limitowana wydajnością samego dysku. Jest on zbyt wolny, by pozwolić się rozpędzić naszemu bohaterowi.

7zip sprawnie sobie daje radę na układach dwurdzeniowych. Dołożenie kolejnych dwóch dało już jednak niewiele.

Kolejna aplikacja która zasłużyła na znaczek – gotowa na 4 rdzenie. Wzrost nie jest oszałamiający, jakkolwiek wart odnotowania.

Ten popularny program graficzny cieszy się umiarkowanie na widok czterordzeniowego procesora. Przyrost nie powala na kolana. Przydatność czterordzeniowego procesora docenić będą mogli jednak raczej tylko korzystający ze złożonych filtrów nakładanych na obrazy wysokiej rozdzielczości, czy też dokonujący konwersji wyjątkowo pamięciożernych grafik.

Darmowa aplikacja graficzna. Test przeprowadzony za jej pomocą o tyle dobry, że potrafi pokazać ile są warte dwa jądra - każde z dwoma rdzeniami.

Translator firmy Techland w użytej do testu wersji nie widzi dodatkowych rdzeni. Zadowala się jednym.

Wielokrotnie nagradzany program ABBYY do rozpoznawania tekstu. Znakomicie wkomponował się w środowisko czterordzeniowe. Wynik końcowy - niesamowity!

Korzyść z obecności czterordzeniowego procesora jest raczej niewielka. Prawdopodobnie tylko minimalna przewaga zdobyta względem dwurdzeniowego E6700 jest spowodowana prędkością odczytu danych z testowego dysku.

Pierwsza z badanych aplikacji służąca do konwersji video. Program Microsoftu wyraźnie ucieszył się na możliwość rozłożenia się po dodatkowych rdzeniach.

Auto Gordian przy wykorzystaniu kodeka DivX w wersji 6.2.2 działa o 15% sprawniej w stosunku do identycznie taktowanego E6700.

Przy konwersji filmu DVD notujemy kolejny przypadek, gdy dodatkowe rdzenie pozwalają oszczędniej spożytkować czas. 70% skrócenie czasu konwersji to dobry wynik.

Również TMPGEnc zauważalnie przyspiesza.

Popularny kodek Lame w użytej wersji beta 2 nie potrafił wykazać przewagi Kensfielda nad tradycyjnym dwurdzeniowcem.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Conroe razy dwa: test Intel Core 2 Extreme QX6700
 
 » Uwaga na wstępie
 » Jak rosną rdzenie ?
 » Bohater
 » Wydajność
 » Czy Kensfield lubi drogę szybkiego ruchu?
 » Podgrzewamy, podkręcamy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »