Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Karty Radeon 9500, 9500Pro i 9700
    

 

Karty Radeon 9500, 9500Pro i 9700


 Autor: Kris | Data: 06/01/03

ATI Radeon 9500 64MB

Zacznę od najsłabszej z serii kart. Dzięki uprzejmości firm Sirius oraz MiNt Radeon 9500 przybył w trzech postaciach. Pudełka sygnowali: HIS, Mint oraz PowerColor. Wszystkie różnokolorowe opakowania zawierały ten sam hardware i okablowanie a różnice oprócz samych opakowań dotyczyły jedynie oprogramowania i instrukcji. Jak można się łatwo domyśleć pod nazwami własnymi kryły się karty produkcji ATI. Również okablowanie i przejściówki były identyczne, co jednoznacznie wskazuje, że i one należą do standardowego wyposażenia OEM dostarczanego wraz z kartą przez ATI.

     
Zestawy HIS, PowerColor i MiNt (aby powiększyć fotkę, kliknij)

Różnice w wyposażeniu przedstawia tabelka:

Zestaw oprogramowania sugeruje, że zawartość pudełka Minta dostarczył HIS. Od oryginalnego zestawu HIS'a różni się tylko nowszymi sterownikami. Ogólnie oprogramowanie tych dwóch kart prezentuje się dobrze. PowerDVD XP 4.0 nie budzi zastrzeżeń natomiast dodanie uproszczonej wersji PowerDirector'a do edycji filmowej przy karcie niemającej wejścia wizyjnego może już trochę dziwić. Nieco bardziej ubogie jest pudełko PowerColor, choć WinDVD 4.0 oraz bardziej treściwa instrukcja również robią niezłe wrażenie. Ocenę szaty graficznej poszczególnych opakowań pozostawiam czytelnikowi.

Żadnych obiekcji nie budzą okablowanie i przejściówki. Standardowy zestaw ATI, który można było już poznać przy kartach ATI Radeon 9700 Pro OEM. Przejściówka S-Video -> Composite, przejściówka DVI -> CRT, kabel Composite oraz kabel S-Video. Wszystko bardzo dobrej jakości i przyzwoicie ekranowane, choć wiem, że kable wydają się niektórym użytkownikom nieco za sztywne. Całości dopełnia przelotka zasilająca, która przydaje się, jeśli nie mamy wolnej odpowiedniej wtyczki z zasilacza. Przyjrzyjmy się samym kartom.

  

  

  
(aby powiększyć wybraną fotkę, kliknij)

Do wyprodukowania Radeona 9500 ATI użyło tej samej, drogiej, 8-warstwowej płytki, w którą obudowano najmocniejszy układ 9700 Pro. W zasadzie jedyna różnica, jaka rzuca się w oczy dotyczy kości pamięci. Zamiast ośmiu, 32-bitowych układów Samsunga 2.8ns zastosowano cztery 32-bitowe Hynixy 3.6ns o tej samej pojemności. Na zdjęciu widać puste miejsca po pozostałych czterech kościach. Zmniejszyło to ilość dostępnej pamięci o połowę, ale i pociągnęło za sobą dwie kolejne, poważne zmiany. Po pierwsze uzyskano w ten sposób "siłowe", sprzętowe ograniczenie szerokości szyny pamięci. Wprawdzie płytka ma fizycznie 256 linii, ale połowa z nich trafia w pustkę po nieobecnych pamięciach. Z drugiej strony magistrali spowodowało to konieczność wyłączenia dwóch z czterech krzyżowych kontrolerów po 64-bity każdy. Tak więc mamy dwa razy mniej pamięci o dwukrotnie mniejszej przepustowości oraz dodatkowe ograniczenie optymalizacji dostępu już na poziomie kontrolera. Biorąc pod uwagę użytą technologię laminatu oraz koszt pełnego układu R300 jest to działanie obliczone głównie na szybkość wprowadzenia nowej karty na rynek a nie przygotowanie taniej konstrukcji do obsługi Dx9. Zamiast odchudzonego układu RL300 wyłączono połowę strumieni renderowania wraz z TMU w wielgachnym kawałku krzemu. Zero finezji. Jak dla mnie: marnotrawstwo.

Wszystkie pozostałe elementy sprzętowe zostały wraz z płytką zaimportowane wprost od Radeona 9700 Pro. Wyjścia: VGA, DVI oraz TV. Spory wentylator zintegrowany z jeszcze większym radiatorem. Dodatkowa energia wprost z zasilacza ATX. Płytka chłodzenia stabilizatora napięcia. Nic nowego.

W sklepie Siriusa karty PowerColor oraz HIS można kupić za 949 zł. Gwarancja 2 lata. Mint natomiast jest dostępny w sklepie detalicznym za 910 zł wraz z roczną gwarancją. W niektórych sklepach widziałem już oferty za 800 zł, ale wciąż trudno określić jak się będzie kształtowała cena w przeciągu najbliższych tygodni.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Karty Radeon 9500, 9500Pro i 9700
 
 » Wstęp
 » Teoria
 » ATI Radeon 9500 64MB
 » ATI Radeon 9500 Pro 128MB
 » ATI Radeon 9700 128MB
 » Rozruch
 » Wydajność
 » Nadtaktowanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »