Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Karty Radeon 9500, 9500Pro i 9700
    

 

Karty Radeon 9500, 9500Pro i 9700


 Autor: Kris | Data: 06/01/03

Rozruch

W zasadzie cały ten rozdział w założeniach jest tylko uzupełnieniem tego, co można przeczytać w teście R9700Pro. Wszystkie nowe karty w zakresie instalacji nie różnią się od najmocniejszego Radeona. Wkładamy kartę w AGP. Wpinamy wtyczkę podającą napięcie bezpośrednio z zasilacza. Uruchamiany system. Instalujemy sterowniki. Bez podłączenia dodatkowego zasilania na ekranie pojawia się komunikat, który wstrzymuje dalsze działanie komputera informując nas o zaistniałej sytuacji.

  

Wszystkie karty prawidłowo wykorzystywały możliwości mojej płyty (AGP x4, FastWrites) i nie odnotowałem problemów związanych z kompatybilnością. Jedynie bezpośrednio po instalacji sterowników R9500Pro zaliczył niespodziewany restart, który już więcej się nie powtórzył. Prawdopodobnie u potencjalnych instalatorów mogą objawić się problemy związane ze zbyt słabej klasy zasilaniem lub ew. możliwość wystąpienia niekompatybilności z niektórymi płytami SiS AGP x8 (podobnie jak przy R9700Pro). Również może się okazać, że ekstremalni podkręcacze będą musieli ograniczyć nadtaktowanie AGP powyżej wartości 77-80MHz. Jako, że problemy dotyczyły głównie najstarszego revision 8-warstwowej płytki R300 to oczywiście może się okazać, że nowe karty lepiej sobie z tym radzą. Trudno też na razie powiedzieć czy podobnie zachowuje się nowa płytka R9500Pro, bo jak na razie niewielu jest użytkowników tej karty. Jeśli u kogoś wystąpi problem detekcji możliwości AGP to proponuję wykonać dodatkowy test (polecenie Start->Uruchom: "smartgart"->"Test całości"). Warto również pamiętać, że niektóre testy wykonywane są dopiero przy drugim odpaleniu sterownika i dla pewności, po jakichkolwiek reinstalacjach czy zmianach parametrów sprzętowych należy najpierw dwukrotnie zrestartować peceta.

  
(aby powiększyć fotkę, kliknij)

Wszystkie testowane karty zasilał BIOS 8.004 a taktowania zostały ustalone na zalecanych przez ATI wartościach (275/270MHz rdzeń/pamięć). W związku z zastosowaniem tego samego układu chłodzenia nie ma również różnic w zakresie generowanego przez wentylator szumu. Jest tak samo jak w przypadku R9700Pro. Umiarkowany hałas o dosyć niskiej częstotliwości bez nieprzyjemnego efektu "piły". Oczywiście przy najcichszych pecetach dźwięk karty będzie dominował, ale biorąc pod uwagę wielkość i apetyt energetyczny rdzenia jest lepiej niż dobrze. Zdecydowana większość konkurencyjnych kart GF4Ti działa głośniej.

Niespodzianek nie było też w kwestii jakości obrazu 2D. Generalnie obraz jest oczywiście bliźniaczy do tego, który serwował R9700Pro. Do 1600x1200x32@85Hz jest bardzo przyzwoicie. Są oczywiście minimalne różnice pomiędzy egzemplarzami. Jeśli ktoś jest dociekliwy to minimalnie lepiej prezentowały się SuperGrace R9500Pro, Mint i PowerColor R9500 a SuperGrace R9700 i HIS R9500 trochę słabiej. Jak dla mnie jest to typowa loteria tym nie mniej posiadacz topowego monitora (np. 23" z możliwością pracy 2048x1536x32 @ 75-85Hz) powinien przynajmniej spróbować zastrzec sobie możliwość wymiany w sklepie egzemplarza jeśli nie spełni oczekiwań. W zakresie klasy wyjścia telewizyjnego nie odnotowałem żadnych różnic. Ten sam poziom. Kosi konkurencję w bezpośrednim porównaniu.

Pod względem obrazu 3D również nie należy spodziewać się różnic do testowanego wcześniej R9700Pro, co oczywiście wynika z zastosowania tego samego rdzenia. Jakość antyaliasingu, filtrowania, kompresji tekstur czy dokładności renderingu pozostała niezmienna. Jedyny przypadek różnicy, jaki udało mi się namierzyć to nieprawidłowe wyświetlanie rantów obiektów w demie ATI Dx9 NPR Hatching przez R9500Pro. Moim zdaniem kwestia sterownika.

Zanim rozpocząłem typowe testy wydajności musiałem przerobić "lekturę obowiązkową" posiadaczy kart z układem ATI R300, czyli dema technologii Dx9. Oczywiście trzeba było najpierw zainstalować samo API a następnie odpowiednie sterowniki. Całość można ściągnąć ze stron ATI. Nie należy za ich pomocą przesądzać ani o wydajności przyszłych gier Dx9 ani o przyszłych realnych różnicach w stosunku do kart Dx8. Dema w przeważającej części są tak dobre jak umiejętności ich twórców a użytkownik może, co najwyżej podziwiać ich kunszt. Mnie najbardziej podobał się "motyw" w samochodem.









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Karty Radeon 9500, 9500Pro i 9700
 
 » Wstęp
 » Teoria
 » ATI Radeon 9500 64MB
 » ATI Radeon 9500 Pro 128MB
 » ATI Radeon 9700 128MB
 » Rozruch
 » Wydajność
 » Nadtaktowanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »