Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Karty Radeon 9500, 9500Pro i 9700
    

 

Karty Radeon 9500, 9500Pro i 9700


 Autor: Kris | Data: 06/01/03

Podsumowanie

W związku z wykorzystaniem kart ATI OEM nie miałem żadnych obiekcji, co do jakości wszystkich testowanych modeli.

TwojePC - Jakość! Mint Radeon 9500 64MB
HIS Radeon 9500 64MB
PowerColor Radeon 9500 64MB

Świetny obraz (2D/3D/TV), kompletne i dobrej jakości okablowanie, wysoka podkręcalność, wsparcie sprzętowe Dx9, wydajne algorytmy Fsaa i Anizo. Niestety cena zbyt wysoka, aby przekroczyć barierę opłacalności zakupu w stosunku do mocy. Spośród trzech przedstawicieli "gatunku" niewielką przewagę uzyskuje zestaw sygnowany przez Mint'a ze względu najniższą cenę a jednocześnie niezłe oprogramowanie dodatkowe.


TwojePC - Jakość i dobra cena! SuperGrace Radeon 9500 Pro 128MB

Świetny obraz (2D/3D/TV), duża wydajność (wręcz rewelacyjna z Fsaa i Anizo), kompletne i dobrej jakości okablowanie, wysoka podkręcalność, wsparcie sprzętowe Dx9. Za ok. 1000 zł karta zdecydowanie przoduje w swojej klasie cenowej nad produktami konkurencji. Do minusów należy zaliczyć słabe oprogramowanie dodatkowe.


TwojePC - Jakość! SuperGrace Radeon 9700 128MB

Świetny obraz (2D/3D/TV), doskonała wydajność w każdym zastosowaniu, kompletne i dobrej jakości okablowanie, wysoka podkręcalność, wsparcie sprzętowe Dx9. To wszystko niestety za pokaźną kwotę pieniędzy, ale jeśli ktoś chce ją wyłożyć na kartę graficzną to w tej cenie nie widzę na rynku lepszej "lokaty". Do minusów należy zaliczyć słabe oprogramowanie dodatkowe.


W tym momencie chciałbym podkreślić, że opinia na temat jakości konkretnych kart związana jest z wykorzystaniem produktów ATI OEM. Trudno wyrokować, kiedy (i czy w ogóle) w tych samych pudełkach znajdziemy modele wyprodukowane przez firmy, których logo na nich widnieje. Warto jednak zwracać na to uwagę i w przypadku przejścia na produkcję własną trzeba będzie przetestować karty ponownie.

Na koniec spróbuję w kilku zdaniach podsumować oddzielnie każdą z nowych kart.
  • Radeon 9500 64MB: Zdecydowanie najmniej ciekawa propozycja. Osobiście nie widzę sensu wydawania pieniędzy za samą obietnicę wsparcia gier Dx9. Rozumiem, że jest to ważny plus, ale kupując kartę powinniśmy myśleć kategoriami aktualnych gier oraz cenami sprzętu, które je obsługują a nie mglistą obietnicą przyszłości. Równie dobrze może okazać się, że te karty są po prostu za słabe, aby sprawdzić się w przyszłych grach Dx9 i stracimy podwójnie. Za tą cenę możemy bez problemu kupić lepsze egzemplarze wydajniejszych karty GF4Ti4200 64MB i zostanie nam jeszcze na np. bezgłośne chłodzenie Zalmana. Jeszcze taniej można kupić wciąż dostępne Radeony 8500 (9100) 64MB dysponujące zbliżoną do R9500 jakością obrazu, choć oczywiście słabsze w stosunku do GF4Ti 4200 (szczególnie biorąc pod uwagę podkręcanie). Najpoważniejszym jednak konkurentem tych kart jest moim zdaniem R9500Pro. Dopłacając niewiele uzyskujemy znacznie wyższą wydajność (i 128MB) a nie tracimy żadnej z zalet R9500.

  • Radeon 9500 Pro 128MB: Jak dla mnie przebój sezonu. Wydajność zbliżona do GF4Ti4600 (szczególnie jak porównamy po podkręceniu) za niższą cenę. Do tego wsparcie Dx9, świetna jakość obrazu i znacznie wydajniejsze procedury Fsaa/Anizo (wręcz miażdżąca przewaga nad GF4Ti). W tym przedziale cenowym trudna do pokonania. Moim zdaniem najciekawszy produkt na rdzeniu ATI R300 biorąc pod uwagę stosunek ceny do możliwości. Wysoka opłacalność. Zdecydowanie polecam.

  • Radeon 9700 128MB: Jeśli ktoś chciałby produkt z najwyższej klasy wydajnościowej to jest to propozycja dla niego. Moim zdaniem (również dzięki możliwościom nadtaktowania) wraz z pojawieniem się tej karty na rynku traci sens kupowanie najdroższej karty ATI, czyli R9700Pro. W zasadzie dostajemy to samo oszczędzając kilkaset złotych. Jeśli kogoś stać na tą kartę lub nawet droższą to nie ma się co zastanawiać. Najlepsza propozycja wśród najmocniejszych kart na świecie.
Pozostaje mieć nadzieję, że ATI dysponuje odpowiednią ilości układów, aby możliwe było zrealizowanie zamówień producentów, jeśli nowe karty okażą się sukcesem rynkowym. W przypadku R9500Pro oraz w mniejszym stopniu również R9700 przyznaję, że sukces jest wysoce prawdopodobny. Co dalej? Wszystko wskazuje na to, że następne karty ATI będą już odpowiedzią na wiosenny wysyp nowej generacji kart spod znaku nVidia. Tak jak moim zdaniem, zimowa bitwa wygrana została przez Radeony, tak mam również nadzieję, że wiosna należeć będzie do nowych GeForce'ów (NV3x). Na wzajemnych potyczkach producentów ostatecznie zwyciężają w końcu klienci a nowe karty ATI właśnie to udowodniły.

poprzednia strona (Nadtaktowanie)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Karty Radeon 9500, 9500Pro i 9700
 
 » Wstęp
 » Teoria
 » ATI Radeon 9500 64MB
 » ATI Radeon 9500 Pro 128MB
 » ATI Radeon 9700 128MB
 » Rozruch
 » Wydajność
 » Nadtaktowanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Sklep Internetowy Sirius Computers      Sklep Internetowy Sirius Computers

ABC Data Actebis      ABC Data Actebis

MINT      MINT