TwojePC.pl © 2001 - 2024
|
|
RECENZJE | ATI Radeon 9700 Pro |
|
|
|
ATI Radeon 9700 Pro Autor: Kris | Data: 01/10/02
|
|
Czas na podsumowanie
Jeśli ktoś ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, co do wydajności ATI Radeon 9700 Pro to mogę z czystym sumieniem potwierdzić pierwotną tezę. To aktualnie najwydajniejsza karta graficzna przeznaczona na domowy rynek. Mamy do czynienia z produktem nowej generacji, wnoszącym "kolejny istotny krok na drodze rozwoju grafiki 3D". W związku z tym, że układ niejako przekracza bariery dzisiejszych gier to mogłoby się komuś wydawać na podstawie wyników testów, że przepaść pomiędzy nim a resztą świata jest niewielka. Testy przeprowadzane w trybach większych od standardowo praktykowanych przez graczy czy dopalenie jakości obrazu filtrowaniem anizotropowym i pełnoekranowym antyaliasingiem nie służą po to, aby pokazać jak powinny być ustawiane gry, ale miały za zadanie zmuszenie kart do większego wysiłku, aby uwidocznić potencjał, który w nich tkwi. Potencjał, do wyzwolenia którego jak na razie po prostu brakuje odpowiednich gier. W zasadzie wszystkie testowane programy z UT2003 na czele nie wymagają zastosowania tej mocy, aby przekazać nam wszystko to, co programiści w nich zawarli. Za ponad połowę ceny Radeona 9700 można kupić kartę, która da nam niemal tą samą frajdę obrazu wirtualnego świata. Tym nie mniej nic nie zatrzyma dalszego rozwoju gier. Możemy narzekać na opieszałość programistów, ubogą ofertę rynkową, słabe wykorzystanie możliwości sprzętu, ale postęp następuję i przyjdzie czas, kiedy możliwości oferowane przez dzisiejszą generację kart będą niewystarczające. ATI Radeon 9700 Pro jest pierwszym przedstawicielem nowej generacji układów, ale za nim pójdą inni i ceny w takich wypadkach muszą ulec spadkowi. Mam nadzieję, że nastąpi to zanim brak mocy czy możliwości odpalenia nowych efektów zacznie nam poważnie doskwierać. Jedną z podstaw funkcjonalnych nowej karty jest możliwość wsparcia sprzętowego specyfikacji przyszłego standardu DirectX 9.0. Niestety jak na razie nie ma ani nowego API ani tym bardziej gry, która go wykorzysta. Pozostaje cieszyć się tym, co możemy uzyskać natychmiast. Wprawdzie jest to tylko część tego, za co zapłacimy, ale i to jest nie do pogardzenia.
ATI Radeon 9700 Pro ma wejście niemal gwarantujące sukces w najwyższej kategorii. Miażdży wydajnością, cieszy oko jakością obrazu, nie pozostawia wiele do zarzucenia sterownikom. Ustalenie ceny na poziomie zarezerwowanym dla najmocniejszych kart nVidia przy tej przewadze technologicznej mogło i dokonało natychmiastowej ich redukcji. Niezależnie jak mały jest odsetek klientów kupujących sprzęt z najwyższej półki to pojawienie się nowej generacji zawsze przewartościowuje ceny i po jej zaadoptowaniu na pozostałe kategorie cenowe odbija się w możliwościach kart, na które zapoluje tym razem większość użytkowników. Ktoś musi ustawić poprzeczkę, wymusić rozwój oprogramowania, pogonić konkurencję do działania i rozgrzać atmosferę. Tym razem po raz pierwszy od dłuższego czasu nie jest to nVidia. I dobrze. Mam nadzieję, że przygotują odpowiedź na miarę swojego potencjału.
Jest grupa klientów, która raz na pół roku kupuję nową kartę, dbając o to, aby był to zawsze aktualny mistrz wydajności i porównań wszelakich. Na pewno ich badawczy wzrok spoczywa już na nowym dziecku ATI. Jako, że część (prawdopodobnie niemal wszyscy) z nich nigdy nie miało w pececie karty graficznej opartej na układzie innym niż ten, który dostarczyła nVidia to może niektórzy z nich są wysoko zaniepokojeni tym, co może ich czekać. Posiadacz starszego Radeona po prostu wymieni karty i nawet nie będzie musiał ruszać sterowników. Dla niego to bułka z masłem. Inne kombinacje z driverami, tweakerami, ustawieniami wyjść mogą się wydawać dziwne, ale głównie dla tych, co "wychowali się" wprawdzie na różnych produktach, ale pochodzących od tej samej, konkurencyjnej firmy. Nie twierdzę, że przejście do innego "baru" będzie bezproblemowe. Ciągle ktoś nie może zrozumieć, że skoro wymieniał już 5 GeForce'ów bez potrzeby reinstalacji systemu to na pewno jest to jakiś problem ATI skoro wszyscy go do tego nakłaniają, gdy pomstuje na jakieś zakłócenia działania oprogramowania. Dlaczego gra przestała działać? Po co mam ją przeinstalowywać? Jaki patch do licha? Dlaczego gadzina padła po upgrade bios'a skoro żaden GF tak nie zareagował? Już gęsią skórkę wywołuje konieczność zmiany tweakera czy softu do ominięcia 60Hz w WinXP. Dlaczego drivery z ATI skoro mam Herculesa? Dlaczego jak przycisnę zaawansowane właściwości ekranu to mi monitor mignie? Dlaczego mi się zwęża lub znika ekran jak odpalam peceta podłączonego również do telewizora? Gdzie te śliczne zakładki ustawień sterownika? Dlaczego utknąłem na 85Hz? Długo tak mógłbym pisać. Klasycznie zapraszam na listę dyskusyjną pl.rec.gry.komputerowe.sprzet. Wbrew pozorom Radeon już zdobył przyczółek wśród rodzimej klienteli i znajdą się chętni do pomocy. Karta nie pogryzie. Po latach jeżdżenia benzyniakiem diesel wydaje się może nieco ekscentryczny, ale też dowiezie nas do celu. Z resztą może za pół roku wrócicie pod opiekuńcze skrzydła nVidia atakującej własnym produktem z nowej, rozpoczętej przez Radeona 9700 generacji.
Wróćmy do testowanych kart. Jest SuperGrace. Jest i HIS. W zasadzie jedni z najtańszych producentów kart z układami ATI. W przeszłości były i pewnie będą do nich jakieś zastrzeżenia związane z jakością czy funkcjonalnością. Tym razem jednak w pudełku siedzą "oryginały". Nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń, co do ich klasy. Dostajemy słynną jakość ATI choć opakowaną przez firmy, których nazwy mogą wydawać się niektórym zupełnie obce. Jedynie, na co warto zwrócić uwagę to fakt możliwości zastąpienia zawartości pudełka własną produkcją. Nie twierdzę bynajmniej, że odbije się to jakimś znaczącym pogorszeniem klasy produktu. Chodzi o to, że opis dotyczy nieco innych kart i najpierw trzeba delikwenta ponownie przetestować zanim będzie można coś konkretnego wyrokować. Dopóki dostępne będą w pudełkach firm trzecich produkty ATI OEM może teoretycznie dojść do dziwnej sytuacji, w której HIS czy SuperGrace będą wyżej oceniane niż np. Hercules czy Gigabyte, bo zaoferują własne (może i nawet dzięki temu tańsze) produkty które jednak w porównaniu do ATI okażą się słabsze. Wszystko jest możliwe. Jedynie, co mogę robić to sprawdzać karty kolejnych dostawców i dzielić się z czytelnikami opiniami na ich temat.
SuperGrace Super TwisTron 300
Oczywiście świetna, bo pochodząca od ATI, jakość hardware wraz z kompletnym osprzętem. W kwestii oprogramowania dodatkowego niestety w zasadzie "golizna".
|
HIS Radeon 9700Pro
Również brak najmniejszych zastrzeżeń jakościowych. Klasa ATI wraz ze wszystkimi dodatkami. Dodatkowy punkcik za dołożone oprogramowanie.
|
Nie mam żadnych skrupułów, aby polecić wszystkim skłonnym do wydania kwoty sięgającej 2000 zł obydwie karty. Prawdopodobnie zadecyduje kwestia ceny. W sumie nie mam nic przeciw temu, aby ATI wypełniało również i inne pudełka, choć obawiam się, że może to trochę przymrozić i ujednolicić ceny.
Co dalej? Do końca roku prawdopodobnie ATI wypuści szereg tańszych kart (R9700, R9500Pro i R9500) opartych na nowym rdzeniu. Niedługo później powinien pojawić się zapowiadany killer ze stajni nVidia (NV30). Mam nadzieję, że wprowadzi kolejną obniżkę cen. Może po latach posuchy zabłyśnie nam Trident? W przyszłym roku zapewne Radeon 9700 doczeka się 0.13um oraz pamięci DDR-II a NV30 dorobi się tańszego rodzeństwa. Najważniejsze, aby nic nie zakłóciło cyklu, bo pozostawienie na placu boju tylko jednej firmy nie wróży nic dobrego. Przynajmniej dla mnie. Sam Radeon 9700 Pro oczywiście nie jest w stanie pogrążyć tajwańskiego giganta rynku. W wywiadzie, który udzielił niedawno szef ATI na pytanie o to, co teraz (po premierze R9700) stanie się z konkurencją odpowiedział: "nVidia jest i pozostanie największą firmą w branży", po czym dodał: "I jedyną, która została do "przeskoczenia". Tym nie mniej gratulujemy wypuszczenia nowego "króla". Salut.
Sprzęt do testów dostarczyły firmy:
|
| | Sklep Internetowy Sirius Computers |
| | ABC Data Actebis |
| | Multimedia Vision | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|