Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | ATI Radeon 9700 Pro
    

 

ATI Radeon 9700 Pro


 Autor: Kris | Data: 01/10/02

"To niemożliwe!"

A jednak. Firma ATI wprowadziła na rynek układ, którego zarówno zaawansowanie technologiczne jak i osiągnięta wydajność znacząco przewyższa wszystko to, co dotychczas mogliśmy kupić. Nie ma żadnych wątpliwości, że aktualny, niekwestionowany król, czyli układ GeForce4 Ti4600 nie jest w stanie mu sprostać. Co ważniejsze nVidia nie ma gotowego do natychmiastowej akcji kontrkandydata i wszystko wskazuje na to, że przynajmniej na parę miesięcy traci koronę na rzecz ATI. Trzeba przyznać, że "Kanadyjczycy" przemyślnie wykorzystali swoją szansę.

Na sukces złożyło się kilka czynników. Dwa lata temu ATI kupiło firmę ArtX odpowiedzialną m.in. za dostarczenie układu graficznego do nowej konsoli Nintendo Gamecube. Dodatkowy zastrzyk ludzi oraz technologii umożliwił stworzenie dwóch równoległych grup przygotowujących układy 3D. East Team zajął się R200 (Radeon 8500) natomiast West Team, którego trzon stanowili ludzie ArtX podjął się prac nad układem o nazwie kodowej R300. Jednocześnie ATI zmieniło swoją dotychczasową politykę dostarczając innym wytwórcom same układy graficzne zamiast, jak dotychczas, zatrzymywać w swoich rękach również produkcję i dystrybucję kart. Powstał w ten sposób szeroki kanał dotarcia do klienta oraz umożliwiło to dodatkowe obniżki cen.

Z drugiej strony również nVidia trochę spowolniła tempo wydawania nowości kierując przez pół roku część zasobów na przygotowanie klocków dla konsoli Microsoft X-Box. Podjęto również decyzję, że nowy układ będzie już wytwarzany w technologii 0.13um, która w świecie grafiki w zasadzie jeszcze nie wystartowała. Prawdopodobnie pierwowzór układu ATI R300 wyszedł z fazy projektowania niedługo po wprowadzeniu na rynek kart Radeon 8500 i wobec braku sensowności ekonomicznej natychmiastowego uruchamiania jego produkcji można było dopieścić architekturę strukturalną. Pierwsze skonkretyzowane informacje na jego temat pojawiły się na tajwańskich targach Computex na początku czerwca b.r. Szeptało się o 107 mln tranzystorów upchniętych w 0.15um, zabójcy GF4Ti4600, zgodności z Dx9.0 i wejściu na rynek pod koniec lata. Reakcja na takie rewelacje była delikatnie mówiąc nieco sceptyczna, bo trudno było sobie wtedy wyobrazić inną. Tym nie mniej po upływie kwartału, wbrew pesymistycznym analizom karty Radeon 9700 pojawiły się na rynku, a dziś mogę przedstawić własny opis tej bestii.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: ATI Radeon 9700 Pro
 
 » Rozgrzewka
 » "To niemożliwe!"
 » Co w trawie piszczy?
 » Oglądamy zabawki
 » ATI Radeon 9700 Pro OEM
 » SuperGrace Super TwisTron 300
 » HIS Excalibur Radeon 9700 Pro
 » Rozruch
 » Klasyczne testy wydajności
 » Wgryzamy się głębiej
 » Może nadtaktowanko?
 » Dywagacje szaraczka
 » Czas na podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »