Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | ATI Radeon 9700 Pro
    

 

ATI Radeon 9700 Pro


 Autor: Kris | Data: 01/10/02

Oglądamy zabawki

Dzięki pomocy firm ABCData oraz Sirius.PL trafiły do mnie dwie pierwsze karty Radeon 9700 Pro. SuperGrace Twistron300 oraz HIS Excalibur.

  

Krótkie spojrzenie pozwala mi na uzyskanie 100% pewności, że obie karty zostały wyprodukowane na zlecenie ATI i w postaci kompletnych OEM (łącznie z układem chłodzenia i dodatkowym osprzętem) przekazane producentom. Różnice pomiędzy nimi sprowadzić można do opakowania, zestawu płyt CD, instrukcji i kilku nalepek na płytkach. Sytuacja przypomina wejście na rynek klonów Radeon 8500. Wtedy również ATI łatało dziurę spowodowaną potrzebą wdrożenia produkcji u swoich partnerów a jednocześnie pomogło im uzyskać odpowiedni status rynkowy. Jak wspominałem wyprodukowanie Radeona 9700 nie jest procesem prostym technologicznie i mam wrażenie, że niektórzy partnerzy ATI długo jeszcze będą ograniczać produkcję własną do prostszych konstrukcji zawierających układy z niższej półki cenowej. Z punktu widzenia klienta ma to zaletę możliwości zakupu jakości ATI za cenę "klona", ale z drugiej strony ogranicza to dostępność na rynku różnych odmian i modyfikacji zwiększających walory użytkowe kart oraz co ważniejsze powodujących możliwość zróżnicowania cen. Jeśli ATI nie wyprodukuje np. wersji VIVO to i nie znajdziemy takowej wśród partnerów. Wstępnie wydaje się, że produkcję własną pierwszy rozpocząć powinien Hercules, Gigabyte oraz może PowerColor. Jak będzie w rzeczywistości to się niedługo przekonamy. Pamiętać też trzeba o tym, że podobnie jak było z Radeonem 8500, w pewnym momencie karty ATI mogą zostać "cicho" zamienione na własne produkcje wraz z ewentualną utratą jakości. Jeśli ktoś będzie czytał ten artykuł za kilka tygodni lub miesięcy to zawartość takiego samego pudełka, jakie trafiło na moje biurko może się różnić od tej, która będzie osiągalna w sklepie.

W związku z tym, że mam do czynienia ze sprzętem pochodzącym od tego samego producenta to opis będzie podzielony na trzy części. W pierwszej opiszę kartę ATI OEM wraz z osprzętem jako element wspólny wyposażenia natomiast dwie pozostałe odniosą się do konkretnych pudełek firmowanych przez producentów.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: ATI Radeon 9700 Pro
 
 » Rozgrzewka
 » "To niemożliwe!"
 » Co w trawie piszczy?
 » Oglądamy zabawki
 » ATI Radeon 9700 Pro OEM
 » SuperGrace Super TwisTron 300
 » HIS Excalibur Radeon 9700 Pro
 » Rozruch
 » Klasyczne testy wydajności
 » Wgryzamy się głębiej
 » Może nadtaktowanko?
 » Dywagacje szaraczka
 » Czas na podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »