Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI
    

 

Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI


 Autor: Kris | Data: 17/01/06

Przekodowanie filmów

W związku z tym, że miałem dostęp do oprogramowania ATI wykorzystującego funkcjonalność AVIVO w zakresie przekodowywania plików video to oczywiście musiałem go wypróbować. ATI Avivo Video Converter jest banalny w obsłudze. Podajemy ścieżkę do pliku źródłowego oraz format wyjściowy i przyciskamy przycisk "Convert". Jedynym możliwym do ustawienia parametrem jest wielkość strumienia mająca bezpośredni wpływ na balans pomiędzy objętością i jakością pliku wyjściowego.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Jak widać na powyższych zrzutach udało mi się uzyskać przykładowy plik wynikowy w formacie DVD w czasie 1 min. Aby ten czas miał jakiekolwiek znaczenie zrobiłem porównanie z Xpress'em, który oczywiście wykorzystuje tylko CPU (w tym przypadku Athlon 64 @ 2.4GHz). Ustawiłem go tak, aby wykonał transkodowanie jednoprzebiegowe na stałym strumieniu co umożliwi bezpośrednią ocenę wydajności kodeka sprzętowego ATI. Procesor poradził sobie z zadaniem w czasie ok. 3 min. czyli zajęło mu to 3x więcej czasu (!) i do tego w czasie konwersji komputer był praktycznie bezużyteczny. W przypadku kodowania filmów różnice rzędu 30% można uznać za duży sukces, a jak skomentować te 300%? Analiza plików wynikowych nie przyniosła nic nadzwyczajnego. Jakość obrazu była bardzo zbliżona. Oczywiście mógłbym na CPU uzyskać wyższą jakość (np. wprowadzić dwa przebiegi kodowania), ale chciałem mieć wspólny mianownik do porównań.

Wygląda na to, że pomysł wykorzystania silnego GPU w procesie przekodowania plików multimedialnych jest strzałem w dziesiątkę. Wprawdzie to co zaprezentowało oprogramowanie ATI w zasadzie jeszcze nie nadaje się do celów profesjonalnych z uwagi na brak parametryzacji samego procesu, ale zdecydowanie powinno zainteresować programistów. Oczywiście sam programik oprócz faktycznego waloru demonstracji możliwości nowych układów może być z powodzeniem stosowany przez użytkownika, ale wszystko wskazuje na to, że jest to tylko wierzchołek góry lodowej.

Muszę przyznać, że próbowałem również przyjrzeć się procesowi wsparcia dekodowania obrazu 1080p (H.264 i WMV9/AC-1), ale z uwagi na brak precyzyjnych procedur testowych temat przeniosę na inne recenzje. Sądzę, że będzie jeszcze wiele okazji aby o tym napisać.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI
 
 » Rys historyczny
 » Co w krzemie piszczy?
 » Kontroler pamięci
 » Przetwarzanie obrazu
 » Bajery technologiczne
 » AVIVO
 » Zawodnicy
 » Sapphire Radeon X1800 XT
 » Asus Extreme N7800GTX TOP
 » Pojedynek
 » Uczta numerologa
 » Podkręcanie
 » Przekodowanie filmów
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »