Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI
    

 

Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI


 Autor: Kris | Data: 17/01/06

AVIVO

Pod marketingową nazwą AVIVO kryje się cały szereg technologii związanych z obróbką obrazu, obsługą ekranów, kompresją plików multimedialnych i wieloma innymi aspektami przetwarzania i wyświetlania multimediów, zaimplementowanymi w nowej generacji kart ATI. O konkretnych usprawnieniach związanych z modyfikacją hardware już wcześniej wspominałem. Teraz chciałbym zwrócić uwagę na technologie które się na nich opierają oraz spróbować ogarnąć zakres, który nazwa AVIVO obejmuje. Sprawa jest na tyle interesująca, że w zasadzie od R9700Pro niewiele się zmieniało wraz z kolejnymi produktami ATI. Dopiero R520 wprowadza cały szereg zmian, z których przynajmniej niektóre wydają się mieć wymierne znaczenie dla użytkownika.

Capture: W zasadzie kwestii przetworzenia analogowego sygnału na postać cyfrową nie można od strony sprzętowej bezpośrednio łączyć z samym układem graficznym, bo ATI wykorzystuje w tym procesie oddzielny hardware. Występuje natomiast powiązanie z samą nazwą handlową AVIVO. Możliwości najnowszych, dedykowanych układów ATI są faktycznie niezłe (12-bitowe przetworniki, automatyczna korekta mocy sygnału, filtry grzebieniowe 3D, redukcja szumów itd.) natomiast w przypadku konkretnych kart graficznych wyposażonych w wejście wizyjne (VIVO) możemy spotkać starsze układy ATI Theater, których możliwości w tym zakresie są znacznie skromniejsze. ATI najczęściej stosuje najlepsze układy w kartach tunerów lub ewentualnie w niektórych produktach All-In-Wonder (połączenie karty graficznej z tunerem TV).

Kodowanie: W najnowszej generacji układów ATI umożliwiło zaprzęgnięcie do dodatkowej pracy jednostek arytmetyczno-logicznych rdzenia architektury 3D. Korzystając bezpośrednio z ich mocy obliczeniowej możemy kodować i przekodowywać formaty kompresji obrazu. Wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie, które ATI postanowiło bez dodatkowych opłat udostępnić użytkownikom nowych kart. Sprawa jest na tyle interesująca, że teoretyczna moc przetwarzania konkretnych zestawów instrukcji jest wielokrotnie wyższa niż możliwości, jakie oferują procesory stosowanie w domowych pecetach. Kwestia dotyczy kodowania formatów mpeg1/2/4, wmv9 i H.264 wykorzystywanych m.in. w zapisie nośników DVD, VCD, Sony PSP, iPod czy nowych standardów HDTV (Blu-ray i HD-DVD). Jako, że jestem tym osobiście zainteresowany, to postaram się sprawdzić czy i jak to działa, bo brzmi zachęcająco.

Dekodowanie: Poprzednie generacje produktów ATI wspierały dekodowanie formatów mpeg-1/2, natomiast w nowych produktach doszły formaty związane z HDTV (H.264 i WMV9/VC-1). Jest to o tyle ważne, że formaty te nie dosyć, że wymagają większej mocy obliczeniowej do procesu dekompresji tych samych trybów, ale mają w założeniach przenosić znacznie wyższe rozdzielczości. Dekodowanie filmu 1080p (1920x1080 progressive scan) zapisanego w H.264 potrafi "zajechać" najmocniejsze aktualnie procesory. Aby łatwiej zrozumieć problem wystarczy zdać sobie sprawę, że klasyczne filmy DVD mają 720x480 i do tego 2-3 razy mniejszy stopień kompresji. Rewolucja w zakresie jakości przenoszenia obrazu video czai się już za rogiem więc zainteresowanie tematem będzie rosło.

Przetwarzanie: Chodzi mi konkretnie o tzw. "post processing" obrazu, który następuje po jego rozkodowaniu i ma niebanalny wpływ na końcową jakość wyświetlanego filmu. Najczęściej dotyczy to kwestii de-interlace (potrzebne w sytuacji gdy próbujemy wyświetlić film zapisany z przeplotem na wyświetlaczu progressive scan) oraz skalowania (zmiana trybu pomiędzy źródłem o wyświetlaczem), redukcji zakłóceń, korekcji koloru itp. Większość funkcji działa automatycznie, a niektóre (jak na przykład nowy, bardziej zaawansowany algorytm de-interlace) możemy włączyć z poziomu sterownika. Oprócz zmiany algorytmów przypominam, że w kwestii jakości obrazu trzeba również brać pod uwagę to, że R520 ma nowe silniki przetwarzania obrazu, działające z 10-bitową rozdzielczością.

Wyświetlanie: Chodzi o różnice jakości obrazu związane ze zmianą od strony sprzętowej interfejsów wyjściowych. Tak jak wcześniej pisałem mamy dwa nowe układy dual-link TMDS i nowy kodek TV Xilleon wbudowane bezpośrednio w rdzeń układu graficznego. 10-bitowe układy RAMDAC (współpraca z analogowymi monitorami) występowały już we wcześniejszych konstrukcjach. Szczerze mówiąc, w kwestii RAMDAC mam coraz mniej do powiedzenia. Od lat jakość obrazu na wyjściach VGA jest lepsza niż monitory, które podłączam do kart.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI
 
 » Rys historyczny
 » Co w krzemie piszczy?
 » Kontroler pamięci
 » Przetwarzanie obrazu
 » Bajery technologiczne
 » AVIVO
 » Zawodnicy
 » Sapphire Radeon X1800 XT
 » Asus Extreme N7800GTX TOP
 » Pojedynek
 » Uczta numerologa
 » Podkręcanie
 » Przekodowanie filmów
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »