Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI
    

 

Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI


 Autor: Kris | Data: 17/01/06

Sapphire Radeon X1800 XT

Flagowy produkt Sapphire zapakowano w średniej wielkości pudełko. Na białym tle wyrysowano, znanego z aktualnej stylistyki tego producenta "obcego", który jak dla mnie leniwie przeciąga się zamiast stawać do walki z konkurencją. Widać specjalnie się nie przejmuje zbliżającą się konfrontacją.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Radeon X1800XT oparty jest na czerwonym laminacie o długości niemal identycznej jak 7800GTX. W odróżnieniu od konkurenta, wszystkie osiem modułów pamięci Samsung GDDR3 1.26ns o łącznej pojemności 512MB umieszczono na awersie. Na śledziu dwa gniazda DVI oraz port VIVO (miniDIN 9pin). Wejście wizyjne realizuje układ ATI Theater. Po drugiej stronie płytki znajdziemy gniazdo zasilania. GPU oraz pamięci przykrywa monstrualny układ chłodzenia, który na pierwszy rzut oka wygląda jak podpompowana wersja tego, który zastosowano w X850XTPE. Karta jest duża, ciężka i szeroka na dwa sloty. Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z wyczynowcem.

w czasie testów nie rozkręcił się do poziomu Wentylator zaraz po włączeniu peceta rusza ochoczo na pełnych obrotach waląc po uszach huraganem. Na szczęście po chwili cichnie tak, że jedynie w niemal bezgłośnych pecetach da się go usłyszeć. Jako, że w czasie testów nie rozkręcił się do poziomu, który przekraczałby moją granicę akceptowalności, to wygląda na to, że ma jeszcze spory zapas mocy. Dodatkową zaletą jest to, że wyciąga on ciepłe powietrze z obudowy stając się dodatkowym elementem cyrkulacji wnętrza peceta. Generalnie oceniam go zdecydowanie pozytywnie pomimo jego gabarytów.

Zestaw okablowania jest typowy dla Sapphire. Mamy przejściówki zasilania, DVI-VGA, VIVO (Composite i S-Video) oraz wyjście Component (3x Cinch). Podobnie jak w poprzednio testowanych zestawach nie zabrakło przyzwoitej jakości kabli Cinch i S-Video (miniDIN 4piny). Minusem jest brak drugiej przelotki DVI-VGA. Moim zdaniem pewnym mankamentem jest również oddzielenie wyjścia Component od pozostałych sygnałów VIVO, bo wolałbym zminimalizować ilość rozłączeń niewielkiego gniazda wizyjnego na śledziu.

Na oprogramowanie składają się (oprócz sterowników) odtwarzacz DVD, edytor obsługujący wejście wizyjne, oraz jedna gra w pełnej wersji. Innowacją jest wprowadzenie możliwości wyboru gry przez użytkownika. Mamy do dyspozycji cztery uznane gry, które możemy najpierw wypróbować, a następnie jedną z nich aktywować, korzystając z połączenia internetowego. Takie rozwiązanie wydaje się interesujące, bo znacznie zwiększa możliwość realnego wykorzystania gry, którą zakupiliśmy wraz z kartą. Przy zakupie sprzętu bardzo często okazuje się, że dodana w zestawie gra jest już w naszym posiadaniu, albo po prostu nam się nie podoba. W przypadku Sapphire mamy szansę dostać coś, co nas faktycznie zainteresuje. Tym samym mogę napisać, że choć w kwestii ilościowej wyposażenie jest kompletne, to jednak jakościowo stanowi pewne odejście od standardu.

TwojePC - WYRÓŻNIENIE!
Kartę Sapphire Radeon X1800XT oceniam bardzo dobrze. Wyposażenie jest kompletne, jakość bez zarzutu, pełny asortyment wejść i wyjść zewnętrznych oraz chłodzenie, które nie zdominuje peceta hałasem. Konkretnym plusem jest również fakt, że jest to na rynku jedna z najtańszych kart opartych na topowym układzie graficznym ATI. Moim zdaniem zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie.

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI
 
 » Rys historyczny
 » Co w krzemie piszczy?
 » Kontroler pamięci
 » Przetwarzanie obrazu
 » Bajery technologiczne
 » AVIVO
 » Zawodnicy
 » Sapphire Radeon X1800 XT
 » Asus Extreme N7800GTX TOP
 » Pojedynek
 » Uczta numerologa
 » Podkręcanie
 » Przekodowanie filmów
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »