Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Razer Copperhead - szuranie bez trzymanki?
    

 

Test Razer Copperhead - szuranie bez trzymanki?


 Autor: Spieq | Data: 20/12/05

Gabaryty myszki

Copperhead jest myszką "palczastą", przeznaczoną dla graczy, którzy nie czują potrzeby panowania nad myszką całą dłonią. Jednak jak na standardy takich myszek, Copperhead do małych wcale nie należy (jest długi, jak wynika z tabelki - prawie 13cm). Pozostałe parametry, tzn. szerokość wynosząca 6,35cm i wysokość 3,91cm są już na normalnym, "kompromisowym" poziomie. W porównaniu do Vipera Copperhead przeszedł z wieku niemowlęcego do młodzieńczego - urósł dość pokaźnie, mam jednak nadzieję, że proces ten został już definitywnie zamknięty. 13 centymetrów długości to wymiary zarezerwowane w zasadzie dla myszek "kanapowych".


(kliknij, aby powiększyć)

Aby mieć jakiekolwiek kryterium odniesienia, trzeba określić dokładnie wymiary dłoni, wtedy będziemy wiedzieć, czy myszka pasuje, czy lepiej spasować z jej zakupem. Obliczyłem wymiary własnej dłoni od nadgarstka do zakończenia palca środkowego - wyszło ponad 16cm. Dla uzmysłowienia dodam, że dłoń jest raczej niewielkich rozmiarów. Wydawałoby się, że długości te (16cm do 13cm) wystarczają do całkowicie komfortowej obsługi Copperheada. Otóż okazuje się, niestety, że tak nie jest. Nie jest to jednak zmartwieniem rozdziału "Gabaryty myszki", zatem tę sprawę zostawiamy na później. Inaczej sprawa natomiast przedstawia się z szerokością i wysokością. Jak już powyżej wspomniałem - wymiary te są standardowe, choć zyskały nieco w porównaniu z poprzednim modelem, czyli Diamondbackiem. Proporcje długości do szerokości sprawiają, że mysz sprawia wrażenie bardzo smukłej (G1 zdaje się być przy niej wybrzuszonym kurduplem), sprawę potęguje ponadto fakt, iż Copperhead jest ostro zwężany ku dołowi. Punkt krytyczny w podstawie myszki wynosi niecałe 4 centymetry! Mysz optycznie zyskuje na gabarytach w momencie, gdy ją podłączymy do portu USB - rozświetli nam się pełnią kolorów, a niewidoczna dotąd guma antypoślizgowa (także oświetlona ostrym czerwonym światłem) spotęguje wrażenie "rozmiarowości".


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Copperhead to mysz symetryczna, tak więc szczególnie osoby leworęczne mogą odetchnąć z ulgą - będą mogły również czerpać przyjemność z obcowania z tym produktem. W życiu często okazuje się, że rozwiązania kompromisowe szkodzą niektórym grupom odbiorców - jako gracz praworęczny mimo wszystko wolę rozwiązania kompromisowe (w tym wypadku cenię szczególnie symetrię myszek), okazuje się jednak, że w przypadku Copperheada zawarta między producentem a graczami ugoda nie wygląda wcale tak różowo. Ktoś tu jednak został pokrzywdzony i to przez pewne konkretne czynniki. Kto i jakie - bądźcie cierpliwi, wszystko znajdzie się w "Wygodzie użytkowania".


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Dochodzi nam jeszcze waga myszki. Po doświadczeniach z Logitechem G1 stwierdzam bluźnierczo, że Copperhead jest za... ciężki! Powyższe zdjęcia wskazują na gabarytowe różnice. Oczywiście jest to opinia czysto subiektywna, myszka jest bardzo dobrze wyważona, tył korpusu nie wydaje się cięższy od przedniego. Co do faktycznej wagi Copperheada mamy sprzeczne informacje w sieci - waga myszki "waha" się (w zależności od odwiedzanego serwisu) od 90g do 100g. Nie mam niestety odpowiedniej wagi, by zweryfikować tę dziwną niezgodność. Jednak nawet waga 100g to jeszcze dopuszczalna waga myszek palczastych, stawy z pewnością wyjdą bez szwanku podczas podnoszenia Copperheada. Przydatna szczególnie jest tutaj zastosowana guma antypoślizgowa, która ma przede wszystkim pomóc w zachowaniu całkowitej kontroli nad myszką (myszka nie wyślizguje się), ale przy okazji może posłużyć nam jako "podnośnik" (podczas gry myszka może być podnoszona i przenoszona na wybrane miejsce; dotyczy to szczególnie podkładek o małej i średniej powierzchni). Mysz jest wyczuwalnie cięższa od Logitecha G1 (jest to różnica przynajmniej 10g), ale o dziwo na standardowych ślizgaczach i podkładce szmacianej porusza się z mniejszym tarciem od swojego lżejszego konkurenta.

Myszka ma kontakt z podkładką tylko poprzez ślizgacze, zatem trudno mówić tutaj o tym, że zwężona podstawa Copperheada ma jakieś dodatnie znaczenie. Z pewnością nie ma, choć może wpływać na wrażenie komfortu podczas szurania po podkładce. Wychodzi na to, że zastosowanie tylko 3 ślizgaczy (dwa małe przednie i jeden szeroki z tyłu) to dobre rozwiązanie. Oczywiście teflon, czyli materiał, z jakiego zostały wykonany ślizgacze też ma tu istotny wpływ. Reszta tego typu wrażeń zostanie opisana w rozdziale "Wygoda użytkowania".


(kliknij, aby powiększyć)

Gabaryty myszki - osobiście nie mam praktycznie zastrzeżeń co do budowy i kształtu Copperheada. Jedyną wadą jest dla mnie długość myszki, po prostu mogłaby być jednak nieco krótsza. Lekkie jej ścięcie poskutkowałoby lepszą kontrolą nad myszką (nie musiałbym wracać dłonią na grzbiet myszki; w czasie gry po prostu Copperhead mi "ucieka"). Długość myszki jednak to sprawa indywidualnego podejścia - ktoś o większej dłoni doceni go i będzie chwalił takie rozwiązanie. Podobnie rzecz ma się z wagą, spotkałem się z opiniami w polskiej sieci, że Copperhead sprawia wrażenie jednak za lekkiego, a jego właściciele woleliby go jakoś obciążyć. Okazuje się, że Razer wychodzi tutaj naprzeciw potrzebom graczy i wypuszcza na rynek zestaw Pro Tools, który będzie między innym składał się z ciężarków (?) i, uwaga!, najprawdopodobniej z zaślepek, które będzie można wykorzystać w celu zlikwidowania np. klawiszy bocznych znajdujących się po stronie palca małego i serdecznego. Niestety nie mam większej wiedzy w tym zakresie, zestaw ten jeszcze nie został wprowadzony na polski rynek. Najprawdopodobniej nie będzie on dołączany do pudełka z myszką, będzie to samodzielny produkt o nieznanej jeszcze cenie.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Razer Copperhead - szuranie bez trzymanki?
 
 » Wstępniak
 » Gabaryty myszki
 » Estetyka wykonania
 » Wygoda użytkowania
 » Sterowniki
 » Copperhead a podkładki
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »