Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja myszki Razer Diamondback - kolejny atak!
    

 

Recenzja myszki Razer Diamondback - kolejny atak!


 Autor: DYD | Data: 22/10/04

A co kryje w środku nowy Razer ?

Słowo wstępu. Oprócz odpowiedniego kształtu myszki, a więc aby nasza dłoń przez te kilka lub kilkanaście godzin dziennie bardziej odpoczywała, niż męczyła się przy gryzoniu, także wielce istotną rolę odgrywa precyzja działania układu w myszce. Kiedyś rolę przekaźnika ruchów myszki pełniła kulka, teraz są to już zaawansowane układy optyczne. Dostępne są już także myszki bezprzewodowe, które często przyrównuje się precyzją do myszek z kabelkiem. Jednak z tą precyzją nie zawsze bywa tak samo. Nadal duża grupa użytkowników nie przesiada się na myszki bezprzewodowe, z uwagi właśnie na precyzję działania (także istotną różnicą jest większa waga myszki bezprzewodowej, która też często zniechęca). Nie rozwodząc się zbytnio, bardzo istotne cechy w myszce to jej dokładność, precyzja ruchów, szybkość i płynność poruszania się. Oprócz oczywistej poprawy jakości pracy z precyzyjną myszka, łatwiej nam jest poruszać się po pulpicie, trafiać kursorem w wybrane miejsca, obsługiwać programy graficzne oraz ... pokonywać przeciwników w grach FPP, RTS i innych.

Dlatego też producenci myszek, dla których powyższa grupa odbiorców jest ważna, prześcigają się w wypuszczaniu coraz to bardziej precyzyjnych gryzoni. W naszym poprzednim teście opisaliśmy porównanie dwóch myszek Razer Viper kontra Logitech MX 510. Nowy Razer, opisywany w tym artykule, ma zmazać wady poprzednika i dzięki temu zdobyć przychylność nowych odbiorców.

Na początku artykułu wspomniałem o kilku hasłach jakie biją do nas z opakowania nowego Razera. Pora się zająć tymi ciekawymi sloganami. Oprócz zmian w budowie także i we wnętrzu myszy mamy nowości. Lecimy.

Za układ optyczny odpowiedzialna jest ta sama firma jak u poprzednika - Kärna Precision. Jak pamiętamy z poprzedniej recenzji, czujnik myszy optycznej określa się przede wszystkim dwoma podstawowymi parametrami: szybkością odświeżania oraz rozdzielczością (dpi). Szybkość to ilość pomiarów, jaką jest w stanie wykonać czujnik, w czasie 1 sekundy. Przez rozdzielczość (dpi) natomiast powinniśmy rozumieć ilość różnych punktów powierzchni, które jest w stanie "zobaczyć" czujnik, podczas przesunięcia myszy o 1 cal.

W kwestii szybkości odświeżania myszki, Razer Diamondback zrównał się wielkością z dotychczasowym liderem - MX510. Wynosi ona teraz ponad 6400 pomiarów (klatek) na sekundę, a więc w przeliczeniu na popularne megapiskele - 5,8 Mpix/s. Tak więc przy wielkości 2300 klatek/s jaką posiadał Viper różnica jest "wyraźna". Także rozdzielczość w modelu Diamnodback powiększyła się do poziomu 1600 dpi (Viper mógł pochwalić się 1000 dpi, zaś MX510 - 800 dpi). W przypadku rozdzielczości nowy Razer wysuwa się na prowadzenie.

Należy dodać wspomnieć o zwiększonym poziomie przyspieszenia myszki. Obecnie ten parametr wynosi do 15g.

Precyzyjniejszy jest także układ dostarczający informacje o ruchu myszy do komputera. W zastosowanym układzie informacje te wysyłane są w postaci 16 bitowych pakietów. Starsze układy przesyłają dane w pakietach 8 lub 12 bitowych. Także i w tym względzie nastąpił postęp technologiczny mający na celu zwiększenie szybkości i precyzji układu optycznego.

Teorię już mamy za sobą, czas sprawdzić jak to się ma do rzeczywistości, a więc układ jezdny w testach. Sterowniki Przed testami jeszcze warto wspomnieć o sterownikach, które dołączone są do zestawu. W stosunku do oprogramowania z modelu Viper, w tym przypadku zmienił się tylko wygląd a opcję w większości pozostały te same. Po instalacji sterowników otrzymujemy dostęp do panelu, w którym dokonać będziemy mogli mniej, lub bardziej zaawansowanych ustawień, takich jak: czułość (sensivity, w tym możliwość ustawienia indywidualnej dla każdej osi (x i y), szybkość podwójnego kliknięcia (i testowe pole), włączenie opcji zmiany czułości w czasie rzeczywistym "sensivity on the fly", ilość linijek przewijanych scrollem (plus testowe pole), programowanie wszystkich 7 przycisków dla osób prawo lub leworęcznych.

     
Sterowniki (kliknij, aby powiększyć)

Można także pobrać z sieci najnowsze sterowniki w wersji w wersji 4.0.0.3. We wcześniejszej wersji były kłopoty przy płytach z nForce2 a także poważny błąd, który objawiał się przy odłączeniu myszki z portu USB - po operacji odłączenia i ponownego podłączeniu myszka nie była poprawnie odnaleziona w systemie. Po zainstalowaniu najnowszego pakietu sterowników problem zniknął.

Funkcja zmiany czułości w czasie rzeczywistym "sensivity on the fly" znana z modelu Viper, także i w najnowszym Razerze jest zaimplementowana. Dzięki niej możemy w każdej chwili zmienić czułość tej mysz w zakresie od 0 do 10. Pogląd jak i samą opcje można włączyć lub wyłączyć.


sensivity on the fly

Należy dodać, iż sterowniki są koniecznie do instalacji, gdyż inaczej myszka jest ciężka w opanowaniu - kursor tak szybko śmiga po ekranie, że ciężko gdziekolwiek nim trafić.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja myszki Razer Diamondback - kolejny atak!
 
 » Pierwszy kontakt
 » Prezencja myszki
 » A co kryje w środku nowy Razer ?
 » Podczas pracy i grania - testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »