Recenzja routera Fritz! 4060 i czujnika Fritz!Dect 350 Autor: Adam | Data: 06/12/24
|
|
Czujnik okienno-drzwiowy Fritz!DECT 350
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Fritz!DECT 350 to wszechstronny czujnik okienno-drzwiowy dedykowany do systemu Fritz! Smart Home. Urządzenie zapewnia efektywne sterowanie termostatami, oświetleniem LED i gniazdkami elektrycznymi oraz umożliwia tworzenie scenariuszy automatyzacji. Jest kompatybilne z routerami Fritz!Box z systemem Fritz!OS 7.50 lub nowszym. Czujnik komunikuje się z routerami Fritz! poprzez protokół DECT ULE, oferując stabilną i energooszczędną komunikację. Zasięg sieci bezprzewodowej wynosi nawet do 40 m wewnątrz budynku. Także gniazdka, telefonia IP, lampki i inne urządzenia Smart Home od Fritz! komunikują się poprzez protokół DECT ULE. Urządzenia tego typu szybko są wykrywane przez router Fritz! wystarczy wprowadzić dane urządzenia w tryb parowania oraz uaktywnić przycisk Connect na routerze.
(kliknij, aby powiększyć)
Specyfikacja techniczna:
· Magnetyczny czujnik otwarcia drzwi/okna
· Czujnik oparty na DECT ULE, do zalogowania w stacji bazowej DECT routera Fritz!Box
· Wykrywa otwarcie drzwi oraz otwarcie lub uchylenie okna
· Pomaga oszczędzać zużycia energii bezpośrednio w połączeniu z termostatami Fritz!DECT 302 i 301
· Sterowanie wszystkimi przełączalnymi urządzeniami Fritz! i kompatybilnymi urządzeniami Smart Home Zigbee
· 2x baterie AAA
· Wymiary (szer. x wys. x gł.): Czujnik 91 x 24 x 12 mm; Magnes 28,5 x 15 x 6,5 mm
· Gwarancja producenta: 2 lata.
· Dostępny w Polsce w cenie 179 PLN (sugerowana cena detaliczna).
W celu konfiguracji czujnika Fritz!Dect 350 należy uruchomić diodę w czujniku - miga ona po pierwszym włożeniu baterii lub po wciśnięciu przycisku reset w środku obudowy czujnik. Następnie na routerze Fritz! 4060 wciskamy przycisk Connect. Wówczas urządzenie w ciągu kilku sekund powinno zostać wykryte przez router i dostępne będzie na liście urządzeń w sekcji Smart Home.
Następnie musimy znaleźć odpowiednie miejsce dla naszego czujnika oraz mieć pomysł, jaką może on spełniać funkcję. Jednym z głównych zadań czujnika po jego umieszczeniu do drzwi lub okna jest natychmiastowe powiadomienie czy jest ono otwarte, czy zamknięte (otrzymamy takie powiadomienie na smartfon w aplikacji Fritz!App Smart Home). Oprócz tego może on współpracować z inteligentnymi termostatami Fritz!DECT 302/301 i może pomóc w oszczędzaniu energii potrzebnej do ogrzewania. W oprogramowaniu na routerze można np. skonfigurować scenariusze typu: „Jeśli okno jest otwarte, zmniejsz temperaturę ogrzewania”. Dla dodatkowego bezpieczeństwa stan czujnika, np. otwarte/zamknięte okna, można sprawdzić w aplikacji Fritz!App Smart Home, w aparacie Fritz!Fon i interfejsie WWW Fritz!OS. Czujnik jest na tyle mały, że można go zamontować za pomocą dołączonej do zestawu samoprzylepnej taśmy, dzięki czemu w wielu oknach z zaczepem typu eurofalz będzie ukryty pomiędzy ramą okna a skrzydłem.
Urządzenie może poniekąd także służyć zabezpieczeniem przed kradzieżą auta (lub otwarciem bramy garażowej), jednak przeszkodą może być temperatura w jakich producent zaleca użytkowanie czujnika - jest przystosowany do użytku przy temperaturze otoczenia od 0°C do 50°C (za wyjątkiem mokrych i wilgotnych pomieszczeń). Jeśli czujnik będzie w zasięgu routera, można takowy zamontować w aucie i mieć w domu wyzwalacz otwarcia drzwi, o ile spełnione będą warunki dla pracy czujnika wspomniane wcześniej.
Można też skonfigurować czujnik, aby wyzwalać inne urządzenie, np. gniazdko Fritz!a. W tym celu w zakładce Smart Home - Automatyzacja tworzymy odpowiedni szablon oraz rutynę. Szablony mogą obejmować urządzenia oraz grupy lub funkcje komfortowe. Umożliwiają zapisywanie indywidualnych ustawień, z których w razie potrzeby można skorzystać - na przykład wyłączyć na jakiś czas automatyczne przełączania czasowe - klikając na przynależne urządzenia i/lub grupy. Rutyny umożliwiają zautomatyzowanie scenariuszy, szablonów i urządzeń poprzez powiązanie "jeśli-to". Jeśli np. zmierzona przez Fritz!DECT 440 wilgotność powietrza osiągnie określoną wartość (warunek), to zostanie zastosowany scenariusz "Wietrzenie" z pomocą gniazdka Fritz!DECT 200 z podłączonym nawilżaczem powietrza (działanie). Tak więc mając dodane gniazdko i czujnik, tworzymy rutynę, że każdorazowe wyzwolenie czujnika włączy i następne wyłączy gniazdko. Można w ten sposób zamontować czujnik przy drzwiach i otwarcie drzwi spowoduje włączenie gniazdka a zamknięcie z kolei wyłączy gniazdko. Oczywiście zamiast gniazdka może być inne urządzenie od Fritza, typu inteligenta żarówka.
Za pomocą Fritz!DECT 350 można sterować urządzeniami Smart Home nie tylko marki Fritz!, ale i kompatybilnymi urządzeniami ZigBee, co daje użytkownikom możliwość konfigurowania znacznie większej ilości scenariuszy i rutyn.
Fritz!DECT 350 to inteligentny czujnik okienno-drzwiowy, który integruje się z ekosystemem urządzeń AVM Fritz!Box, oferując funkcjonalność i prostotę obsługi. Dzięki łączności DECT ULE, urządzenie działa stabilnie, bez potrzeby korzystania z dodatkowych mostków czy bramek, co upraszcza instalację i konfigurację.
Czujnik wykrywa otwarcie i zamknięcie okien oraz drzwi, a jego kluczową funkcją jest możliwość współpracy z systemem grzewczym Fritz! (np. termostatami Fritz!DECT), co pozwala na automatyczne oszczędzanie energii – grzejniki mogą być automatycznie wyłączane podczas wietrzenia. Powiadomienia na smartfony lub komputery oraz łatwy wgląd w historię zdarzeń w aplikacji Fritz! zapewniają wygodę użytkowania.
Urządzenie wyróżnia się minimalistycznym i kompaktowym designem, który dobrze wpasowuje się w domowe otoczenie. Jednak brak integracji z popularnymi platformami smart home (np. Apple HomeKit czy Google Home) może ograniczać jego atrakcyjność dla użytkowników, którzy preferują bardziej uniwersalne rozwiązania.
Fritz!DECT 350 to solidny wybór dla osób korzystających z routerów Fritz!Box, które chcą rozszerzyć funkcjonalność swojego systemu o monitorowanie otwierania okien i drzwi, a także zoptymalizować zużycie energii w domu. To urządzenie najlepiej sprawdzi się w domach, gdzie priorytetem jest prostota i bezproblemowa integracja w ramach jednego ekosystemu.
|