Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Recenzja kart Radeon HD 6900 - część 1 [teoria]
    

 

Recenzja kart Radeon HD 6900 - część 1 [teoria]


 Autor: Zbyszek | Data: 15/12/10

Poprawione skalowanie CrossFire i Dual BIOS

Kolejną ze zmian wprowadzonych w nowych Radeonach HD 6900 jest również poprawione skalowanie wydajności kart połączonych w tryb CrossFire. Dotychczas był to drugi z najsłabszych punktów serii HD 5000 - przeciętny wzrost wydajności po dodaniu drugiego Radeona HD 5700 lub 5800 wynosił zalewie około 70-75%, co mogło być efektem niewystarczającej przepustowości interfejsu łączącego karty.

Skalowanie CrossFire poprawiono już w kartach Radeon HD 6800, osiągając przeciętny wzrost wydajności po zastosowaniu drugiej karty na poziomie około 85%. W przypadku najnowszych Radeonów HD 6900 ma być jeszcze lepiej, a przeciętny wzrost wydajności po dołożeniu drugiej karty powinien sięgać 90-95%, co obrazuje poniższy wykres:

Ponadto nowe Radeony zostały wyposażone w dwie kości BIOSu, z których jedna jest na stałe zabezpieczona przed zapisem, natomiast zawartość drugiej można dowolnie modyfikować. Do wyboru która z nich ma być właśnie używana służy mały przełącznik umieszczony w pobliżu złącz CrossFire. Takie rozwiązanie chroni karty przed ewentualnym uszkodzeniem podczas aktualizacji BIOSu - w przypadku niepowodzenia podczas aktualizacji wystarczy jedynie przestawić przełącznik w drugą pozycję, a kraty uruchomią się korzystając z fabrycznego BIOSu.

Warto dodać że podwójny BIOS był dotychczas spotykany jedynie w niektórych niereferencyjnych wersjach kart - nowe Radeony HD 6950 i 6970 to pierwsze akceleratory w historii, które mają taki „rarytas” w standardzie, co z pewnością ucieszy entuzjastów i overclokerów.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja kart Radeon HD 6900 - część 1 [teoria]
 
 » Wstęp
 » Nowa architektura układów i procesorów strumieniowych
 » Wydajność teselacji
 » Bardziej wydajne jednostki RBE i przetwarzanie GPGPU
 » Poprawione skalowanie CrossFire i Dual BIOS
 » Nowinki znane z serii HD 6800
 » PowerTune - nowy sposób zarządzania energią elektryczną
 » Karty Radeon HD 6950 i 6970
 » Nowe Catalysty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »