Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Recenzja kart Radeon HD 6900 - część 1 [teoria]
    

 

Recenzja kart Radeon HD 6900 - część 1 [teoria]


 Autor: Zbyszek | Data: 15/12/10

PowerTune - nowy sposób zarządzania energią elektryczną

Nie będziemy owijać w bawełnę - pod względem zarządzania poborem energii karty Radeon HD 6900 stanowią prawdziwy przełom, udostępniając możliwości raczej niespotykane nie tylko w dotychczasowych układach graficznych, ale również i procesorach x86 (niezależnie od ich producenta).

Wszystko dzięki rozwiązaniu o nazwie PowerTune, które polega na pomiarze i regulacji poboru energii elektrycznej w czasie rzeczywistym w każdym takcie zegara oraz możliwości dostosowywania go do wcześniej ustalonej wartości. Tak! - mając kartę Radeon HD 6900 możemy po prostu zdecydować ile energii elektrycznej ma ona pobierać.

Układy Cayman zostały podzielone na wiele bloków, których taktowanie jest dynamicznie regulowane w zależności od bieżącego zapotrzebowania na wydajność, oraz określonego limitu zużycia energii. Regulacja poboru energii przez układ następuje w każdym cyklu jego zegara. Rozwiązanie jest oczywiście w pełni sprzętowe, a w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem daje bezpośredni wpływ na ilość konsumowanych Watów.

Fabryczne wartości określone przez AMD to 140W dla kart Radeon HD 6950 oraz 190W dla flagowych Radoenów HD 6970. Wraz z nowymi kartami w sterownikach AMD pojawią się opcje, pozwalające zmieniać te wartości za pomocą klasycznego suwaka +/-. Dla bardziej zaawansowanych udostępniona zostanie nowa wersja aplikacji OverDrive, dająca dostęp do wszystkich opcji PowerTune, w tym zwiększenia limitów do maksymalnych wartości (200W dla HD 6950 i 250W dla HD 6970).

Efektem ubocznym PowerTune może być spadek wydajności - nowe karty "trzymają się" określonego limitu zużycia energii regulując płynnie zegar, co doskonale obrazuje poniższy wykres:

Właśnie tutaj należy upatrywać dodatkowej wydajności nowych kart. Przy fabrycznych limitach zużycia energii zegar taktujący układ graficzny może często spadać poniżej wartości nominalnych - 800 MHz dla kart Radeon HD 6950 oraz 880 MHz dla Radeonów HD 6970. Na ten fakt należy zwracać szczególną uwagę zarówno podczas czytania jak i sporządzania testów - aby poznać maksymalną rzeczywistą wydajność nowych kart należy odpowiednio skonfigurować PowerTune.

Pomimo opisanych wad PowerTune jest dużym krokiem naprzód, dającym posiadaczom kart Radeon HD 6900 możliwości jakich tylko pozazdrościć mogą im posiadacze starszych Radeonów oraz konkurencyjnych GeForce z architekturą Fermi. Z niecierpliwością czekamy na implementację podobnego rozwiązania również w nowych procesorach firmy AMD.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja kart Radeon HD 6900 - część 1 [teoria]
 
 » Wstęp
 » Nowa architektura układów i procesorów strumieniowych
 » Wydajność teselacji
 » Bardziej wydajne jednostki RBE i przetwarzanie GPGPU
 » Poprawione skalowanie CrossFire i Dual BIOS
 » Nowinki znane z serii HD 6800
 » PowerTune - nowy sposób zarządzania energią elektryczną
 » Karty Radeon HD 6950 i 6970
 » Nowe Catalysty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »