RECENZJE | Recenzja Patriot Box Office Player: HD w małej skrzynce
Recenzja Patriot Box Office Player: HD w małej skrzynce
Autor: DYD | Data: 19/02/10
Uruchomienie i video-przegląd funkcji
Box Office posiada 180-centymetrowy kabel zasilania zakończony zasilaczem. Po podłączeniu zasilacza do gniazdka trzeba jeszcze przełączyć ręcznie przycisk znajdujący się z tyłu urządzenia - po tym działaniu dalsze zarządzanie playerem odbywać się może poprzez pilota. Zestaw diod z przodu odtwarzacza informuje o trybie działania urządzenia, łącznie jest ich cztery.
pierwsza dioda: kolor czerwony tryb stand by
pierwsza dioda: kolor zielony oznaczona tryb pracy urządzenia
druga dioda: kolor zielony informuje o pracy sieci LAN
trzecia dioda: kolor zielony informuje o pracy wewnętrznego dysku 2.5-cala
czwarta dioda: kolor zielony informuje o pracy urządzenia typu USB (np. dysk, pendrive)
Player jest gotowy do działania po około 5 sekundach od włączenia go z pilota. Na ekranie głównym znajduje się podział na trzy grupy: FileCopy, Browser i Setup. Oprócz odtwarzania video/audio/foto pozostałe funkcje Patriota to udostępnianie plików poprzez serwer SAMBA i BitTorrent (wymaga instalacji oprogramowania Transcode Server z płyty CD) oraz odtwarzanie streamingu przez urządzenia UPnP (jak np. Playstation czy Xbox).
Przejdźmy do ustawień playera (Setup) i przeglądu Menu. Na razie nie ma wersji polskiej oprogramowania, więc trzeba sobie radzić w innym, mniej lub bardziej nam znanym języku. System jaki znajduje się w urządzeniu oparty jest na Linuksie, funkcje ustawień oraz eksplorator plików (tutaj nazwany Browser) wyglądają podobnie jak w urządzeniu Asusa, czy innych tego typu media playerach - sam wygląd Menu jednak jest inny. Do urządzenia wgrany został aktualnie najnowszy firmware - to jest jedna z ważniejszych czynności, jakie należy wykonywać przy tego typu urządzeniach. Świeże oprogramowanie wprowadza liczne usprawnienia, eliminuje błędy i dodaje więcej funkcjonalności danemu urządzeniu. Ważne jest, aby producent wsłuchiwał się w uwagi użytkowników i systematycznie wprowadzał nowe, ulepszone oprogramowanie do swoich urządzeń. Na forum Patriota znajdziemy właśnie taki dział z 'listą życzeń' od użytkowników, czego oczekują w kolejnych odsłonach nowego oprogramowania.
Poniższe filmy video przedstawiają funkcje Menu playera, a także kopiowanie danych oraz ustawienia LAN i WiFi
Przeglądanie zdjęć i odtwarzanie audio
Patriot Box Office Media Player posiada proste możliwości odtwarzania plików audio oraz przeglądania zdjęć. Jeśli chodzi o muzykę, to player potrafi obsłużyć pliki zapisane w formatach WMA, MP3, Real Audio (RA), WAV, OGG, AAC oraz bezstratne pliki FLAC. Oprócz typowej nawigacji po plikach z funkcji dodatkowych posiada jedynie opcje shuflle. Można w tle puścić wybrany utwór i przejść do przeglądania zdjęć. Pokaz slajdów plików graficznych (JPG, BMP, PNG, TIFF, GIF) można ustawić w zakresie od 2, 5, 10 sekund, etc, a także zdefiniować rodzaj przejścia podczas pokazu zdjęć czy też ustawić tryb płynnego Zoomu. Możliwości audio/foto zaprezentowane zostały w poniższym pliku video.
Odtwarzanie DVD
Na początku kilka informacji ogólnych dotyczących Video. Płynne przewijanie odbywa się przy ustawieniach 1.5X, 2X, 4X, 8X, 16X oraz 32X. Przybliżenie obrazu, a więc Zoom oferowany jest z wartościami: 1X (standard), 2X, 3X, 4X, 8X oraz 0.9X - przy korzystaniu z opcji Zoom obraz powiększa się razem z napisami (DVD). Przejdźmy teraz do DVD - jeśli płyta z DVD zapisana jest w .iso wszystko działa poprawnie, jest dostęp do struktury Menu, można dowolnie zmieniać rozdziały, ustawiać napisy i wybierać dostępne ścieżki audio. Jeśli jednak mamy do czynienia ze zgrana płytą DVD (Video_TS), a więc dostęp do katalogu, wówczas pozostaje odtwarzanie pojedynczych plików .vob. Player także nie rozpoznaje rozszerzenia .img - obrazu płyty zapisanego z taką końcówką, aby go rozpoznał można ręcznie zmienić na .iso. Te dwie ostatnie kwestie przydałoby się usprawnić w kolejnych wersjach firmware.
Odtwarzanie MKV/DivX
Wszystkie testowane pliki zapisane w kontenerze MKV (kodek H264, 720p i 1080p, różne wersje MKV) były poprawnie odtwarzane przez player Patriota - płynność i jakość obrazu bez zarzutu. Jest możliwość zmiany ścieżki audio, widoczne są sceny filmu zapisane w plikach MKV (przycisk GoTo na pilocie umożliwia szybkie dotarcie do konkretnej sceny). Jeśli dany film posiada napisy wbudowane w plik MKV i dodatkowo posiada zewnętrzne napisy, można swobodnie wybierać te, które nas interesują. Nie było także problemu z odtwarzaniem starszych DivXów, plików rmvbm, mp4, mpg, WMV, mov Apple'a czy FLV (pliki z YouTube). Player czyta więc praktycznie wszystkie najpopularniejsze rodzaje plików video.
Było słodko, teraz łyżka dziegciu. Player nie rozpoznaje napisów w formie .txt, który jest popularny praktycznie tylko w naszym kraju. Producent powinien szybciutko zadbać o poprawne rozpoznawanie napisów z końcówką .txt (konkurencja np. Asus wypuścił już odpowiednie poprawki do swojego modelu, jednak i w playerze tego producenta obsługa .txt szwankuje). Jeśli więc mamy film z napisami w .txt, należy przekonwertować napisy do formatu srt, sub, smi, ssa lub zmienić końcówkę na rozpoznawalną przez player. Wielkość napisów, ich położenie i kolor możemy dowolnie definiować.
Odtwarzanie Blu-ray
Na koniec pozostawiłem materiał najwyższej jakości - czyli zrzucony obraz płyty Blu-ray do pliku .iso. Patriot Box Office Media Player potrafi odtworzyć zapisany obraz Blu-ray w .iso, a także pojedyncze pliki video .ts i .m2ts (także z kamer cyfrowych FullHD). W przypadku .iso rozpoznawane są napisy oraz ścieżki audio. Czasem jednak przy filmie mamy podaną informację o kilku ścieżkach audio i napisach, lecz brakuje informacji o rodzaju wersji językowej (są tylko oznaczenia liczbowe, nie ma słownych opisów: english, polski, etc). Nie działa jeszcze nawigacja po rozdziałach/scenach, każdy film posiada jedną ścieżkę - można oczywiście przewijać/cofać materiał video. Kwestie te powinny być szybko rozwiązane w kolejnym firmware.
Poniższy film przedstawia możliwości video odtwarzacza Patriot.
Jeszcze parę słów na koniec, ile odtwarzacz potrzebuje mocy do pracy. Rzeczywisty pobór mocy pobierany przez Box Office zmierzony odpowiednim miernikiem:
0W - przełącznik tylny wyłączony
0.1W - przełącznik tylny włączony, tryb stand by
6.3W - gotowe do pracy urządzenie, włączone, widok Menu, bez żadnych podłączonych dodatkowych urządzeń
8.1W - tak jak powyżej, z tym że włożony adapter Patriot WiFi do portu USB
10.3W - tak jak powyżej, z tym że dodatkowo podłączony zewnętrzny dysk 2.5-cala 500GB USB
11.1W - jak wyżej, tryb odtwarzania audio i przeglądanie zdjęć z dysku USB
~10W - jak wyżej, tryb odtwarzania video DivX po LANie
~12W - jak wyżej, odtwarzanie z dysku USB filmu Blu-ray (.iso) - przy przewijaniu może skoczyć do ~14W