Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Przegląd monitorów Philips Gioco 278G4 3D i 237E4 MHL
    

 

Przegląd monitorów Philips Gioco 278G4 3D i 237E4 MHL


 Autor: DYD | Data: 28/06/13

Philips 237E4 IPS z technologią MHLOpis i specyfikacja techniczna

Drugim bohaterem przeglądu monitorów jest dwa razy tańszy od poprzednika model Philips 237E4 o pełnym oznaczeniu handlowym Philips 237E4QHAD/00. Model ten oferowany jest na polskim rynku również od bieżącego roku i także należy do serii monitorów przeznaczonych do użytkowania w domu, rozrywki w postaci gier, filmów oraz współpracy z urządzeniami zgodnymi z MHL. Philips 237E4 posiada matową matrycę o przekątnej wynoszącej 23 cale, typu IPS, podświetlaną diodami LED, co jak pisaliśmy już przy okazji wcześniejszego monitora, przedkłada się (w przeciwieństwie do standardowych paneli TN) na mniejszy stopień wahań współczynnika gamma, w związku z czym umożliwiają stałe wyświetlanie koloru nawet przy kącie 178 stopni zarówno w pionie jak i w poziomie.

Model Philips 237E4 nie posiada tak jak jego poprzednik wsparcia 3D i podświetlenia Ambiglow, jest za to coś innego, mianowicie obsługa ciekawej technologii MHL, która może zadowolić posiadaczy smartfonów, choć nie wszystkich. Kilka słów na początek o technologii MHL, bo nie każdy zapewne się z nią już spotkał. MHL (czyli Mobile High Definition Link) to specjalny interfejs audio/wideo do bezpośredniego podłączania smartfonów, czy też niektórych tabletów do wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości zgodnych z MHL. W smartfonie do połączenia wykorzystujemy gniazdo micro-USB, którym łączymy się z wyświetlaczem złączem HDMI w ten sposób mamy prezentację na dużym ekranie treści ze smartfona. Konieczne jest jednak dodatkowe zasilanie z micro-USB, o czym szerzej napiszemy w dalszej części artykułu.
 • Typ panelu LCD: LCD IPS
 • Typ wyświetlacza: System W-LED
 • Wsparcie dla technologii MHL (1080p przy 30Hz)
 • Rozmiar panelu: 58,4 cm / 23 cali
 • Format obrazu: 16:9
 • Optymalna rozdzielczość: 1920 x 1080 przy 60 Hz
 • Czas reakcji (GtG): 5 ms
 • Jasność: 250 cd/m2
 • Współczynnik kontrastu (typowy): 1000:1
 • SmartContrast: 20 000 000:1
 • Rozmiar plamki: 0,265 x 0,265 mm
 • Kąt widzenia: 178° (poz.) / 178° (pion.)
 • HUB USB: brak
 • Wejście sygnału: HDMI, HDMI+MHL, VGA D-Sub (analogowe)
 • Wejście/wyjście audio: Wejście PC audio, Wyjście na słuchawki
 • Wbudowane głośniki: 2 x 2W
 • Obudowa: Kolor ciemna wiśnia; wykończenie obudowy błyszczące
 • Cena (VI 2013): 630 zł


Konstrukcja i obudowa

Monitor podobnie jak jakiego wcześniej opisywany większy brat, posiada wychodzący z tyłu pałąk, do którego bez problemu szybko przykręcimy podstawkę, tym razem w formie koła. Podstawa posiada lekko chropowatą fakturę, o błyszczącym wykończeniu. W porównaniu do podstawy w formie ramki, zastosowanie pełnej (wypełnionej) podstawy powoduje większe osadzanie się kurzu na tym elemencie. Pomysł w poprzednio opisywanym monitorze Philipsa z ramką i pustym miejscem wewnątrz okazał się więc całkiem trafiony. Kwestia regulacji monitora jest taka sama jak w poprzednim modelu. Zmiana położenia panelu z użyciem mechanizmu podstawy jest możliwa tylko w górę i w dół (-5 / +20 stopni). Jeśli chcemy zmienić położenie monitora w poziomie, wówczas przesuwamy całość konstrukcji wraz z podstawą. Konstrukcja monitora uniemożliwia jego zawieszenie na ścianie. Funkcja pivotu również nie jest możliwa.


Philips 237E4 (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Obudowa w całości wykonana została w jednym kolorze, określonym przez producenta jako "ciemna wiśnia", czyli coś w okolicy czerni. Na dolnej listwie umieszczono z prawej strony dotykowe przyciski sterujące. Matryca jest matowa, a pozostała konstrukcja wykończona została na wysoki połysk, czyli błyszczy się i widać odbicia. Sama matryca nie powoduje żadnych niepożądanych odbić, jedyne refleksy mogą pojawiać się na ramce monitora. Grubość wewnętrznej ramki monitora jest wąska po bokach i u góry (tylko 16 mmm, tyle samo co w modelu 27" Gioco 3D) - rozszerza się ona jednak w kierunku centralnym z tyłu monitora. Design modelu Philips 237E4 można uznać za poprawny, jednak niczym specjalnym się nie wyróżnia.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Na tylnej ściance znajdziemy wszelkie oferowane złącza przez monitor. W kwestii złącz wizyjnych do dyspozycji mamy jedno cyfrowe wejścia HDMI zgodne z MHL, jedno "zwykłe" HDMI (które jak się okaże również przyjmuje sygnał z MHL-a) oraz analogowe VGA D-Sub. Zabrakło także jak w przypadku poprzednika, cyfrowego złącza DVI. Monitor posiada wbudowane głośniki o bardzo mizernej mocy 2x2W i słabej jakości. Jest także wejście audio oraz wyjście słuchawkowe. Nie zabrakło także wejścia dla kabla od zasilacza.

Do monitora dołączany jest zewnętrzny zasilacz, krótka instrukcja obsługi, płyta CD ze sterownikami i oprogramowaniem SmartControl, kabel HDMI+MHL, kabel audio, oraz przewód analogowy D-SUB.

Monitor podczas pracy

Ramka między powierzchnią matrycy a ramą obudowy nie jest już tak cienka jak u poprzednika. Odległości ta wynosi 17 w górnej części oraz po bokach (przypomnę, że w modelu 27" było 13 mm). Dolna listwa posiada grubość około 28 mm, jednak ma ona załamanie do wewnątrz. Jakość obrazu i odwzorowanie kolorów w natywnej rozdzielczości 1080p (1920 x 1080) jest dobre, choć kolory nie są tak nasycone i wyraziste jak przy modelu 27 cali, gdzie matryca była błyszcząca. Podświetlenie diodami LED również nie jest w pełni równomierne, podobnie jak u poprzednika lewa część matrycy z kawałkiem dołu święci jaśniej niż pozostały obszar ekranu. Zastosowanie matowej matrycy eliminuje wszelkie dolegliwości z odbiciami jakie napotkamy przy matrycy typu "Glare". Z kątami widzenia nie ma żądnego problemu, są szerokie jak na matrycę typu IPS przystało. Obojętnie czy patrzymy z góry, z dołu czy z boku, obraz będzie wyrazisty i nie straci na kontraście. Straty na kontraście widoczne są przy spoglądaniu na monitor pod kątem (po przekątnej) - wówczas widać pogarszające się właściwości odwzorowania kolorów i czerni. Czas reakcji przy matrycach IPS jest bardziej wydłużony niż przy gorszych jakościowo, lecz szybszych TN. W przypadku tego Philipsa producent podał jedynie wartość 5 ms przy pikselach szarości GtG (i SmartResponse), czyli zapewne standardowo jest 14 ms. Przy dynamicznych scenach filmowych, sportowych czy też grach można się liczyć z pewnym dyskomfortem.


(kliknij, aby powiększyć)


Kąty widzenia (kliknij, aby powiększyć)

Menu sterujące monitorem Philips 237E4 jest wielojęzykowe, w tym mamy już polską wersję OSD. Do ustawienia właściwości monitora służy pięć dotykowych przycisków umieszczonym z prawej strony na dolnej krawędzi listwy. Licząc od prawej. Pierwszy przycisk służy do włączenia/wyłączenia monitora. Drugi to przycisk "MENU/OK" - a w nim ustawienia wejścia wizyjnego (HDMI, HDMI+MHL, VGA), ustawienia parametrów obrazu (proporcje obrazu 4/3;16/9, jasność, kontrast, SmartResponse, SmartContrast, PixelOrbiting, Over Scan), ustawienia audio (włączenie głośników lub mute), ustawienia kolorów (tryby 6500K / 9300K, sRGB i zdefiniowane przez użytkownika), ustawienia OSD i Setup. Trzeci przycisk do "Volume/W bok" z ustawieniami poziomu głośności. Czwarty przycisk to "Input/W górę" szybkie przejście wejścia wizyjnego (HDMI, HDMI+MHL, VGA). Ostatni, piąty przycisk to "SmarImage/W dół" z trzeba trybami pracy: standard, internet i gry. W zależności od wybranego scenariusza, SmartImage ma poprawić w sposób dynamiczny kontrast, nasycenie kolorów oraz ostrość obrazów i filmów. Oprogramowanie SmartControl umożliwia nam dokonanie zmiany parametrów pracy monitora z poziomu Windowsa, podobnie jak we wcześniej opisywanym modelu. Pobór mocy podczas pracy w systemie Windows wynosił około 30W przy standardowych ustawieniach monitora. Podczas uśpienia monitor pobiera poniżej 0.5W.

Tryb MHL

Główną funkcją i cechą specjalną monitora Philips 237E4 jest obsługa technologii MHL. Co nieco już pisaliśmy we wstępie na czym polega MHL, czas sprawdzić to rozwiązanie w praktyce. Mimo iż technologia opiera się na złączu micro-USB, nie każdy smartfon wyposażony w to złącze będzie współpracował z MHL. Urządzenie musi być przez producenta wsparte tą technologią, a listę smartfonów i pozostałych urządzeń współpracujących z MHL można znaleźć na oficjalnej stronie organizacji MHL. Na liście tej widnieje Samsung Galaxy Note 5.3 i jego właśnie wykorzystaliśmy do połączenia z monitorem. Współpraca powiodła się, smartfon poprawnie pracował z Philipsem 237E4.Poniżej zamieszczamy zdjęcie kabla HDMI+MHL.


Kabel HDMI+MHL


Posiada on z jednej strony złącze HDMI, a z drugiej męskie i żeńskie micro-USB

Aby skorzystać z MHL trzeba posiadać odpowiedni kabel z jednej strony zakończony złączem HDMI, a z drugiej posiadający dwa gniazda męskie i żeńskie micro-USB. W ten sposób podłączamy monitor, smartfona oraz ładowanie przez micro-USB (z gniazdka lub komputera). Pewną niedogodnością jest właśnie konieczność dodatkowego zasilania przy działaniu z MHL. Jednak na pocieszenie, podczas takiego podłączenia bateria w smartfonie jest także ładowana. Po podłączeniu kabla do smartfona, po 2-3 sekundach będzie on dostępny na ekranie monitora. Rozdzielczość poprzez MHL wynosi 1080p30Hz, a więc inaczej 1080i60, w takiej też rozdzielczości można oglądać filmy, które działają wraz z napisami. Co ciekawe, smartfon również współpracował po podłączeniu kabla "HDMI+MHL" do zwykłego portu HDMI w monitorze Philipsa. Współpracę z technologią MHL prezentujemy poniżej na krótkim filmie video i kilku zdjęciach.


Odtwarzanie filmu zapisanego w 1080p, na monitorze "idzie" w 1080i, napisy w zależności od aplikacji działają poprawnie (kliknij, aby powiększyć)


Menu z Andorida prezentuje się na monitorze w niezbyt wysokiej jakości/rozdzielczości; być może lepiej by było na smartfonie z ekranem Full-HD (kliknij, aby powiększyć)


GoogleMaps poprzez MHL (kliknij, aby powiększyć)
Podsumowanie

Model Philips 237E4 to całkiem przystępna cenowo propozycja monitora w rozmiarze 23 cale i rozdzielczości 1080p. Dzięki matowej matrycy typu IPS monitor oferuje całkiem dobrej jakości obraz z szerokimi kątami widzenia. Podświetlenie nie jest zbyt równomierne, jednak w tej cenie pewne mankamenty można mu wybaczyć. Na uwagę zasługuje wsparcie dla technologii MHL, którą głównie w artykule chcieliśmy zaprezentować. Dzięki niej posiadacz smartfona może łatwo podłączyć go do tego modelu monitora i korzystać głównie przy filmach, grach, a także po podłączeniu klawiatury i myszki Bluetooth używać go jako małego desktopa do innych działań z pomocą dużego ekranu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie smartfony posiadają wsparcie MHL i nie wystarczy tu samo gniazdo micro-USB.


poprzednia strona (Philips Gioco 278G4 IPS z pasywnym 3D)    -   następna strona (Philips 237E4 IPS z technologią MHL)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd monitorów Philips Gioco 278G4 3D i 237E4 MHL
 
 » Philips Gioco 278G4 IPS z pasywnym 3D
 » Philips 237E4 IPS z technologią MHL
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »