Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Recenzja dwóch pilotów Elmak: do sterowania PC i uniwersalny
    

 

Recenzja dwóch pilotów Elmak: do sterowania PC i uniwersalny


 Autor: DYD | Data: 22/12/10

Recenzja dwóch pilotów Elmak: do sterowania PC i uniwersalnyW artykule przyjrzymy się bliżej dwóm pilotom polskiej firmy ELMAK, specjalizującej się w niedrogich pilotach różnej maści. Pierwszym będzie Maxter PLUS, którym sterować możemy naszym pecetem lub laptopem nie wstając z łóżka, np. w programach typu XBMC/Media Center, co zwłaszcza przyda się amatorom zestawów HTPC czy Media PC. Drugi pilot o sympatycznej nazwie Oskar Pro 10 in 1 to uniwersalny sprzęt, który potrafi sterować nawet dziesięcioma różnymi urządzeniami i może stać się pomocny, kiedy ilość pilotów w domu zaczyna działać nam na nerwy.

Maxter PLUS - pilot do komputera

Maxter PLUS to pilot do sterowania komputerem oraz podstawowymi funkcjami telewizora. Z jego starszym bratem już mieliśmy okazję się poznać w 2007 roku. Zasadniczo model PLUS różni się od swojego poprzednika głównie designem oraz możliwością sterowania telewizorem. Design pilota już nie posiada tak obłych kształtów jak jego poprzednik, choć w dłoni leży nadal w miarę wygodnie, jest jednak na pewno od niego ładniejszy. Jakość wykonania - można rzec poprawna, bez większych zastrzeżeń. Sekcja górna przycisków oraz spód obudowy stworzono z matowego, czarnego plastiku, zaś sekcję przycisków u dołu wraz z obramowaniem pokryto srebrną farbą. Materiał jest dość podatny na zadrapania, więc jak zdarzy się nam uderzenie pilotem na krawędzi, można liczyć się z odpryskiem farby. Przyciski logicznie pogrupowano w osobne sekcje dodatkowo nadając im różne kolory. Dość małe i wystające przyciski nie należą do najprzyjemniejszych w kontakcie.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Zacznijmy od funkcji dodatkowej tego pilota, a więc sterowaniem TV. Po wyjęciu z pudełka należy wpierw zaprogramować pilota do obsługi naszego telewizora. W tym celu trzeba skorzystać z wyszukiwarki kodów na stronie producenta. Procedura zaprogramowania pilota jest prosta i dobrze opisana w instrukcji. Jeśli odnajdziemy kod naszego odbiornika, zaprogramowanie zajmie nam kilkanaście sekund. Jeśli nie odnajdziemy kodu naszego oryginalnego pilota/telewizora, wówczas czeka nas żmudne wpisywanie kodów z listy lub skorzystanie z procedury wyszukiwania opisanej w instrukcji. Szkoda, że zabrakło konfiguracji 'przycisk po przycisku' jak będzie miało to miejsce w pilocie uniwersalnym, który opiszemy w następnej kolejności.

Poprzez dwa przyciski (PC / TV) na górze pilota ustalamy funkcje jego pracy: komputer lub telewizor. Nasz redakcyjny telewizor (a raczej monitor LCD LG 27" z tunerem telewizyjnym MPEG4), a bardziej precyzyjnie dane pilota od tego TV, znajdowały się w bazie kodów. Po zaprogramowaniu pilota Maxter PLUS podstawowe funkcje TV działały prawidłowo (włączenie, wyłączenie, głośność, kanały, wyciszenie, zmiana źródła), jednak z pozostałymi był problem (menu, EPG, telegazeta, info, szybkie menu). Jeśli więc chodzi o sterowanie funkcjami TV można liczyć jedynie na podstawowe czynności. Funkcja sterowania telewizorem została już za nami, pora na główne danie, a więc sterowanie komputerem.

W zestawie znajdziemy pilot zasilany dwoma paluszkami AAA (brak baterii w zestawie), instrukcję obsługi w języku polskim, oprogramowanie na płycie CD oraz odbiornik podczerwieni. Odbiornik IR podłącza się do USB, a z komputerem połączony jest za pośrednictwem miękkiego przewodu o długości 1,4m. Elektronika zamknięta jest w przeźroczystej obudowie. Spód nie został podklejony antypoślizgowym materiałem, jest jedynie miejsce na samoprzylepną taśmę dwustronną. Czujka swoje działanie sygnalizuje czerwonym LEDem. Po wpięciu odbiornika w USB zostanie ona wykryta automatycznie, jednak należy zainstalować dołączone do zestawu oprogramowanie do zarządzania funkcjami pilota. Soft działa pod systemami Microsoftu: Windows 7, Windows VISTA, Windows XP, Windows Media Center, Windows Milenium, Windows 98. Wersji na Linuksa brak na stronie producenta.

Oprogramowanie pilota praktycznie nie zmieniło się od czasów pierwszego Maxtera. W aktualnej wersji dodano obsługę pilota MAXTER PLUS, uaktualniono obsługę programów Allplayer, Mediaportal, Bestplayer, itp. oraz dodano obsługę programu XBMC. Sama instalacja przebiega błyskawicznie - zaraz po jej ukończeniu uruchomi się program irPC, który wyświetli okno wstępnej konfiguracji. Całe oprogramowanie do Maxtera oparte jest na czterech przejrzystych zakładkach.

Strona wizualna jest dość uboga, jednak prostota jest jedynie pozorna. Wbrew pierwszemu wrażeniu irPC oferuje bardzo dużo opcji. W trzech zakładkach dostosujemy wszystkie ustawienia oraz aktywne programy jakie mają obsługiwać poszczególne multimedia. Lista rozpoznawanych programów jest dość długa i można jej aktualną wersję zobaczyć tutaj: maxter.elmak.pl/content/view/63/5/. Krótko mówiąc, obejmuje ona większość popularnych programów, szkoda jednak że z pewnymi brakami (np. brakuje VLC Player oraz nowszych wersji aplikacji).

Z listy oferowanych aplikacji można wybrać do ośmiu aplikacji, które zostaną przypisane w programie irPC. Dzięki temu uzyskamy do nich szybki dostęp po naciśnięciu przycisku MENU na pilocie. Następnie pokaże się na ekranie lista aplikacji, które wcześniej przypisaliśmy i posługując się pilotem można łatwo dany program uruchomić. Jeśli wybraliśmy aplikację której nie ma w systemie lub jest inna wersja otrzymamy stosowany komunikat o błędzie.

Jeśli jakiegoś programu nie ma w spisie, można zwrócić się do producenta z sugestią o jego dodanie lub zrobić to samemu przez odpowiednie spreparowanie pliku INI (tylko dla majsterkowiczów). Zabrakło w oprogramowaniu bardziej aktualnych wersji aplikacji (typu PowerDVD 10, VLC Media Player), te aktualnie dostępne są już trochę przestarzałe. Pilot umożliwia sterowanie niemalże dowolną aplikacją (o ile jest w bazie lub ją stworzymy odpowiedni plik INI) nawet na dość zaawansowanym poziomie. Z odległości możemy uruchomić odtwarzacz muzyki, filmów, przeglądarkę zdjęć etc. rozpocząć odtwarzanie muzyki i filmów, nagrywanie z tunera TV, poruszać się po programach telewizyjnych, utworach, zdjęciach itd.

Pilot po wciśnięciu i przytrzymaniu zielonego przycisku "shift" umożliwia prawie płynne (czasem lekko ruch kursora się przycina i trzeba ponownie wcisnąć przycisk) sterowanie kursorem myszki w czterech kierunkach, dodatkowo dwa przyciski na pilocie odpowiadają za prawy i lewy przycisk gryzonia. Co więcej. Prócz myszki, pilot przejmie także prawie wszystkie funkcje klawiatury. Mamy możliwość pisania tekstów przy pomocy klawiatury numerycznej takiej jak w telefonach komórkowych, jest też "enter" oraz "backspace". Oczywiście napisanie e-maila za pośrednictwem pilota to zadanie tylko dla bardzo wytrwałych i cierpliwych osób ;-)

Zasięg pilota jest dość duży, według producenta wynosi do 15 metrów. Podczas testów bez problemu można było sterować komputerem z odległości około 10 metrów.

Pilot doskonale pracuje z aplikacją XBMC - przy jego pomocy można bardzo wygodnie poruszać się po programie, ewentualnie skorzystać z "myszko-pilota", jeśli w danej chwili nie odnajdziemy odpowiedniego przycisku. Do tego typu aplikacji pilot Maxter PLUS nadaje się najbardziej. Nie było też problemów z nakładką Windows Media Center znajdującą się w systemie Windows 7, tutaj także pilot sprawował się poprawnie i miał od razu przypisany przycisk do obsługi tunera TV w Media Center. W tego typu aplikacjach pilot rozwija skrzydła, zwłaszcza gdy chcemy używać peceta jako Media PC lub HTPC (Home Theater Personal Computer) - czyli komputera pełniącego rolę centrum multimedialnego, ustawionego gdzieś w niewidocznym miejscu w salonie. Wówczas pilot będzie bardzo przydatny.

 
XBMC (kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (Maxter PLUS - pilot do komputera)    -   następna strona (Oskar Pro 10 in 1 - uniwersalny pilot)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja dwóch pilotów Elmak: do sterowania PC i uniwersalny
 
 » Maxter PLUS - pilot do komputera
 » Oskar Pro 10 in 1 - uniwersalny pilot
 » Plusy i minusy
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »