RECENZJE | Recenzja dwóch pilotów Elmak: do sterowania PC i uniwersalny
Recenzja dwóch pilotów Elmak: do sterowania PC i uniwersalny
Autor: DYD | Data: 22/12/10
Oskar Pro 10 in 1 - uniwersalny pilot
Oskar Pro 10 in 1 to uniwersalny pilot przeznaczony do sterowania różnymi urządzeniami posiadającymi własne piloty, czyli podobnie jak robią konkurencyjne modele w stylu sporo droższych pilotów Logitech Harmony (wyposażone w wyświetlacze LCD). Oskar potrafi obsługiwać jednocześnie do 10 różnych urządzeń audio-video, np.: telewizor, odtwarzacz DVD, tuner satelitarny, wieżę audio, dekoder płatnej telewizji cyfrowej, drugi telewizor, odtwarzacz multimediów, etc. Zobaczmy więc czym charakteryzuje się ta polska konstrukcja, która w założeniu ma ograniczyć ilość pilotów w gospodarstwie domowym do sztuk jeden.
Na początek wyposażenie, na które składa się pilot oraz obszerna drukowana instrukcja w języku polskim. Nie ma w zestawie dwóch baterii AAA, które konieczne są do zasilania pilota. Sam pilot jest dłuższy i szerszy od wcześniej opisywanego modelu i posiada większą ilość przycisków. Design i kolorystyka jest podobna do modelu Maxter PLUS - podobnie należy mieć na uwadze, że srebrna farba może delikatnie schodzić na krawędziach pilota. Na plus należy uznać intuicyjny rozkład przycisków oraz przyjemne właściwości użytkowe pilota - mówiąc krótko wygodnie leży w dłoni i wygodnie się nim steruje.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Przyjrzyjmy się najpierw samym przyciskom i ich rozkładowi. Idąc od góry pierwsze dwa rzędy zajmują przyciski, pod którymi będą przypisane kontrolowane urządzenia. Zatem mamy dwa przyciski DVB i VCR oraz pod nimi TV/DVD/SAT/AUX. Nazwy te są umowne, więc pod każdym możemy przypisać dowolne urządzenie. Dodatkowo cztery przyciski TV/DVD/SAT/AUX można skonfigurować podwójnie z przyciskiem SHIFT, dzięki czemu łącznie można zaprogramować 10 urządzeń do sterowania w podczerwieni. Następna sekcja to przyciski sterujące typu play, stop, w przód, w tył, pauza oraz posiadające inne właściwości także z przyciskiem SHIFT. Pod nimi znajdują się przyciski głośności i kanałów, a po środku wyciszenie. Odrębną sekcje stanowią kursory lewo/prawo/góra/dół oraz OK, wokół których znalazły się przyciski: Mode, EPG, MENU, EXIT, SETUP. Dolna część pilota to sekcja przycisków numerycznych oraz czterokolorowych A,B,C,D. Podsumowując ten akapit - szybko można wyczuć przyciski i ich rozkład, także posługując się pilotem po ciemku.
Pilot po rozpakowaniu trzeba wpierw zaprogramować, czyli inaczej mówiąc, nauczyć pilota funkcji z oryginalnego pilota, którego posiadamy. Do tego służą specjalne czterocyfrowe kody, pod którymi zapisane są dane konkretnych pilotów różnych marek sterujących urządzeniami. W instrukcji mamy spis kodów drukowanych, lecz można także skorzystać z wygodnej wyszukiwarki kodów na stronie producenta. Można tam szukać po modelu urządzenia, rodzaju pilota oraz danym producencie. Jeśli mamy problem ze znalezieniem kodu, można spróbować z automatyczną wyszukiwarką kodów - funkcja ta, jak i wszystkie pozostałe informacje są szczegółowo opisane w instrukcji - za to duży plus należy się producentowi. Jeśli wciąż będziemy mieli problem z zaprogramowaniem pilota pozostaje nam uczenie manualne, przycisk po przycisku.
Zacznijmy jednak od początku i zobaczmy jak z testowanymi pilotami poradził sobie Oskar Pro 10 in 1. Jak znamy już kod pilota, którego chcemy zaprogramować, to procedura zajmuje kilka sekund. Jeśli musimy ręcznie programować każdy przycisk po przycisku, zajmuje już to około 5 - 10 minut. Wówczas kierujemy naprzeciwko siebie dwa piloty (oryginalny oraz uniwersalny) w odległości nie większej niż 5 cm i wedle poszczególnych kroków instrukcji programujemy każdy przycisk z osobna. Przy pierwszym razie może być to trochę skomplikowane, lecz z każdym następnym pilotem programowanie idzie już znacznie sprawniej.
Do testów wykorzystaliśmy łącznie 6 oryginalnych pilotów z redakcji, a były to:
pilot do telewizora (monitor LCD LG 27" z tunerem MPEG4) - kod był w bazie; obsługa 95% klawiszy oryginalnych
pilot do wieży Hi-Fi Pioneer - kod był w bazie; obsługa 90% klawiszy oryginalnych
pilot do dekodera Cyfrowego Polsatu (model najprostszy) kod był w bazie; obsługa 90% klawiszy oryginalnych
pilot do dekodera Ferguson FK 8500 HD, kodu nie było w bazie, ręczne programowanie, udane
pilot do odtwarzacza HD ARIVA 210, kodu nie było w bazie, ręczne programowanie, udane
pilot do sterownia podświetleniem Revoltec, kodu nie było w bazie, ręczne programowanie, udane
(kliknij, aby powiększyć)
Tak więc trzy z nich były już w bazie Oskara i wystarczyło wprowadzić kod, aby pilot został zaprogramowany pod wybrane urządzenie. Jeśli któryś z przycisków nam mimo wszystko nie działa, nie pasuje, lub chcemy wprowadzić jakąś zmianę w rozkładzie przycisków nie ma problemu, można edytować wcześniej zapisaną konfiguracje. Pozostałe trzy piloty należało zaprogramować ręcznie (przycisk po przycisku), jednak po tej czynności nie było żadnych problemów ze sterowaniem, wszystkie nauczone przyciski działały prawidłowo.
Piloty zaprogramowane, pora na kilka doniesień z placu boju, a więc z użytkowania. Oskar działa w ten sposób, że jak chcemy włączyć telewizor, naciskamy na przycisk TV (zaświeci się informacyjnie czerwona dioda) wówczas mamy aktywne sterowanie telewizorem. Jeśli chcemy zacząć sterować innym urządzeniem, należy nacisnąć np. DVD, wówczas sterujemy odtwarzaczem. I tak analogicznie z innymi urządzeniami, których piloty zaprogramujemy i przypiszemy pod przyciski funkcyjne Oskara.
Nie można jednocześnie sterować kilkoma urządzeniami, nie ma też możliwości włączenia/wyłączenia jednocześnie kilku urządzeń. Zawsze trzeba skorzystać z przycisku funkcyjnego i wybrać urządzenie, które nas aktualnie interesuje. Brakuje podświetlenia przycisków funkcyjnych, dzięki którym wiedzielibyśmy jakie aktualnie urządzanie jest sterowane. Pozostaje nam własna pamięć lub metoda prób i błędów.
Podczerwień działa dobrze, poprawnością działania niczym nie odróżnia się od oryginalnych pilotów. Obsługa pilota jest intuicyjna i łatwo można nauczyć się jego obsługi nawet nie mając z nim wcześniej do czynienia - test 'blondynki' przeszedł pomyślnie ;-) Jeśli chcemy pozbyć się kilku pilotów i zlecić tę pracę jednemu, uniwersalnemu, to pozycja Oskar Pro 10 in 1 jest godna polecenia.
Na koniec prezentujemy na krótkim filmie zasadę działania pilota Oskar Pro 10 in 1 na przykładzie trzech urządzeń: TV, odtwarzacz Ariva i podświetlenie za telewizorem.