Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja i wideo-przegląd funkcji płyty Gigabyte GA-Z68XP-UD4
    

 

Recenzja i wideo-przegląd funkcji płyty Gigabyte GA-Z68XP-UD4


 Autor: DYD | Data: 15/07/11

Recenzja i wideo-przegląd funkcji płyty Gigabyte GA-Z68XP-UD4W recenzji przyjrzymy się bliżej jednej z nowych propozycji Gigabyte, z rodziny płyt głównych opartych na chipsecie Z68 Intela. Mowa o modelu GA-Z68XP-UD4 obsługującym zintegrowany układ graficzny IGP z wyjściem HDMI oraz wyposażonym w technologię Intel Smart Response Technology do akceleracji tradycyjnych dysków talerzowych (HDD) poprzez flashowe (SDD). W artykule także przybliżymy najciekawsze aplikacje i technologie jakie oferuje nowość Gigabyte'a i sprawdzimy ich przydatność podczas pracy.

Chipset Intel Z68

12 maja Intel wprowadził na rynek swój najnowszy chipset Z68, dedykowany dla procesorów z architekturą Sandy Bridge i znaną już z wcześniejszych układów podstawką Socket LGA 1155. Nowy chipset w założeniu jest połączeniem zalet układów P67 i H67, umożliwiając jednoczesny overclocking oraz wykorzystanie zintegrowanego procesora graficznego, co w chipsetach P67 i H67 nie było możliwe. Oprócz tego, Z68 wprowadza technologię SRT (Smart Response Technology), zakładającą wykorzystanie dysków SSD do szybkiego wykonywania operacji zapisu i odczytu danych. Czym w teorii ta technologia się charakteryzuje?

Dyski SSD (Solid-State Drive), pomimo iż są znacznie szybsze od tradycyjnych "talerzowców", nie zdobyły na razie zbyt dużej popularności, czego bezpośrednim powodem jest wysoka cena pamięci NAND Flash i relatywnie mała pojemność dysków SSD (względem HDD). Intel postanowił więc wziąć z obu typów dysków to co najlepsze i połączyć ich siły w służbie użytkownika. W ten sposób powstała zaimplementowana w chipsecie Z68 technologia SRT, która z tradycyjnego dysku HDD buforuje najczęściej wykorzystywane pliki i do tego wykorzystuje flashowe dyski SSD. Dzięki takiej operacji dostęp do tych plików ma być znacznie jest szybszy.

Producent chwali się, że po zastosowaniu Smart Response Technology rozruch systemu Windows 7 trwa o 20% krócej, a wynik dysku osiągnięty w programie PCMark05 rośnie ponad czterokrotnie. Oczywiście nie we wszystkich programach różnica ta będzie aż tak imponująca.

Specjalnie z myślą o promowaniu nowej technologii Intel powiększył swoją ofertę dysków o serię SSD wchodzących w skład rodziny 311 o kodowej nazwie "Larsen Creek" o pojemności 20GB. Dostępne są także modele płyt głównych z chipsetem Z68 wyposażone od razu w dyski SSD o niedużej pojemności.

Nowy chipset obsługuje dwa złącza SATA 6.0 Gbps i cztery SATA 3.0 Gbps, 40 lini PCI-Express, złącza DVI, D-Sub, HDMI 1.4a i DisplayPort. Ponadto większość płyt z Z68 będzie wyposażona w najnowszy układ Lucid Virtu, który pozwala automatycznie przełączać się pomiędzy zintegrowanym rdzeniem graficznym procesora a zainstalowaną, dedykowaną kartą graficzną od Nvidii lub AMD.

Spójrzmy na diagram blokowy prezentujący budowę chipsetu Intel Z68 i jego specyfikację:


poprzednia strona (Chipset Intel Z68)    -   następna strona (Gigabyte GA-Z68XP-UD4)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja i wideo-przegląd funkcji płyty Gigabyte GA-Z68XP-UD4
 
 » Chipset Intel Z68
 » Gigabyte GA-Z68XP-UD4
 » Video-przegląd funkcji i BIOSu
 » Grafika Intela: IGP DT GT2 1.3GHz+
 » Technologia SRT (Intel Smart Response Technology)
 » Wnioski
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »