Recenzja i wideo-przegląd funkcji płyty Gigabyte GA-Z68XP-UD4 Autor: DYD | Data: 15/07/11
|
|
Technologia SRT (Intel Smart Response Technology)
Nowy układ Z68 niesie ze sobą również nową wersję technologii Intel Rapid Storage v10.5, która wyróżnia się między innymi wsparciem dla SRT (Intel Smart Response Technology), czyli technologii, której zadaniem jest zapisywanie często otwieranych plików na dysku SSD. O samej technologii wspominałem już w rozdziale o chipsecie Z68, przyjrzyjmy się konfiguracji i pracy tej nowości.
Wedle instrukcji Gigabyte do skorzystania z tej technologii konieczna jest ustawienie w BIOSie w sekcji Integrated Peripherals opcji PCH SATA Control Mode jako RAID (XHD). W przypadku wcześniejszej instalacji systemu w trybie IDE, można skorzystać z aplikacji Gigabyte EZ Smart Response, która bez konieczności resinstalacji systemu spowoduje "migrację" do RAID (XHD). Wróćmy do wymagań stawiany przez SRT. Konieczne jest posiadanie jednego dysku HDD SATA oraz drugiego dysku SDD. Następnie instalujemy system na dysku HDD SATA (nie na SSD). Po wgraniu sterowników, należy koniecznie wgrać również aplikację Intel Rapid Storage Technology (IRST) w wersji minimum 10.5. Narzędzie IRST będzie uruchamiało się razem z systemem i w nim ustawia się akcelerację - prześledźmy krok po kroku ten proces.
1. Na początku mamy informację o dyskach w systemie: 1 dysk SATA HDD oraz 1 dysk SSD. Klikamy 'włącz przyspieszenie'.
(kliknij, aby powiększyć)
2. Pokaże nam się okienko, w którym wybieramy, który dysk SSD chcemy wykorzystać do akceleracji (jak mamy więcej niż jeden) oraz ile pojemności z niego wykorzystamy na przyspieszenie (minimalnie 18.6GB a maksymalnie 64GB) - reszta pojemności dysku SSD będzie wykorzystana jak zwykły magazyn danych. Następnie wybieramy dysk HDD, który będzie korzystał z akceleracji. Ostatni krok to wybór trybu przyspieszenia: tryb rozszerzony (bezpieczniejszy) lub tryb maksymalizacji (szybszy, ale bardziej podatny na utratę danych przy awariach).
3. Po tej czynności od razu system akceleracji jest gotowy do pracy. Możemy prześledzić efekt na poniższych screenach.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Założenie jest takie, aby SSD wziął na siebie ciężar pracy przy najczęściej wykorzystywanych plikach, zaś HDD będzie wykorzystywanie głównie jako magazyn danych. Nie w każdej konfiguracji taki tandem się sprawdzi. W naszych testowanych dyskach (HDD Seagate Barracuda 7200.10 SATAII 750GB oraz SSD Kingston SSDNow V+100 [MLC Nand] SATAII) nie było czuć akceleracji, system się długo bootował (widać to na wideo przy opisie aplikacji EasyTune6) i często ewidentnie dogrywał dane z HDD. W dodatku przy twardym resecie gubił dane i konieczne było odzyskiwanie sektorów. Dużo sprawnie działał system zainstalowany na dysku SSD, bez technologii IRST. System ładował się dużo szybciej, nie widać było mikrodoładowań. Do tego tematu szerzej jeszcze powrócimy w kolejnych artykułach, być może z innymi dyskami (np. Intela Larsen Creek) pójdzie sprawniej - na pewno nie w każdej konfiguracji dyskowej jest sens stosować tą technologię.
|