Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)
    

 

Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)


 Autor: Zbyszek | Data: 22/12/11

Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)Dokładnie 15 grudnia ubiegłego roku firma AMD wprowadziła na rynek karty Radeon 6900 stanowiące duży krok na przód pod względem zastosowanych technologii i rozwiązań. Dziś - rok po tamtym wydarzeniu oficjalnie debiutują akceleratory Radeon HD 7970 bazujące na układach graficznych o nazwie kodowej Tahiti z zupełnie nową architekturą GCN (Graphics Core Next). Są to jednocześnie pierwsze na rynku karty z układami graficznymi produkowanymi w nowym 28-nanometrowym wymiarze technologicznym. Jakie zmiany wprowadzono w nowych kartach i czy są one rewolucyjne? O tym w niniejszej recenzji. Zapraszamy!

Karty Radeon HD 7970 oraz układ graficzny Tahiti

Debiut nowych kart graficznych lub procesorów zawsze wywołuje sporo emocji i stanowi duże wydarzenie w światku sprzętu komputerowego. Nie inaczej jest w przypadku najnowszych kart firmy AMD które nie dość, że są pierwszymi na rynku akceleratorami z 28-nanometrowymi układami graficznymi, to jeszcze bazują na zupełnie nowej architekturze a ponadto pojawiają się w gorącym przedświątecznym okresie, kiedy wiele osób upatruje pod choinką coś nowego dla swojego komputera.

Debiutujący dziś Radeon HD 7970 to następca wprowadzonego na rynek przed rokiem Radeona HD 6970 z układem Cayman. Karta obsługuje biblioteki DirectX 11.1, magistralę PCI-Express w wersji 3.0 i jest oparta na 28nm układzie o nazwie kodowej Tahiti zbudowanym z użyciem zupełnie nowej architektury GCN (Graphics Core Next). Akcelerator dysponuje 2048 procesorami strumieniowymi oraz 3GB pamięci GDDR5 z 384-bitową magistralą i pracuje z zegarami 925 MHz dla układu graficznego oraz 5500 MHz (efektywnie) dla pamięci.

W porównaniu do poprzednika częstotliwość taktowania rdzenia graficznego wzrosła z 880 do 925 MHz, natomiast taktowanie pamięci nadal wynosi 5500 MHz (efektywnie, faktycznie 1375 MHz). Wzrosła natomiast pojemność pamięci (3GB) oraz szerokość magistrali łączącej ją z układem graficznym - zamiast 256-bitowej zastosowano 384-bitową szynę co poskutkowało wzrostem przepustowości pamięci ze 176 do 264 GB/s. Moc obliczeniowa wynosi 3,79 Teraflopa dla operacji pojedynczej precyzji oraz 947 gigaflopów w przypadku operacji podwójnej precyzji. Dla starszego Radeona HD 6970 wartości te wynosiły odpowiednio: 2.7 Teraflopa oraz 675 gigaflopów.

Radeon HD 7970 jest zasilany przez dwie 6-pinowe wtyczki zasilające i może pobierać maksymalnie 250W energii elektrycznej, a zatem tyle samo co Radeon HD 6970. Kolejny bliźniaczy element z kartą starszej generacji to przełącznik Dual BIOS umieszczony w pobliżu złącz CorssFire, dzięki któremu można przełączać się pomiędzy jedną z dwóch kości BIOSu. Jedna z nich jest na stałe zabezpieczona przed zapisem, natomiast zawartość drugiej można dowolnie modyfikować, co znacznie ułatwia używanie dwóch różnych ustawień zegarów taktujących. Takie rozwiązanie chroni również karty przed ewentualnym uszkodzeniem podczas aktualizacji BIOSu - w przypadku niepowodzenia podczas aktualizacji wystarczy jedynie przestawić przełącznik w drugą pozycję, a kraty uruchomią się korzystając z fabrycznego BIOSu.

Na tym jednak kończą się zewnętrzne podobieństwa do starszej serii. Radeon HD 7970 zaskakuje nowym wyglądem, który może się podobać - obudowa systemu chłodzenia zyskała zaokrąglone kształty oraz błyszczącą powierzchnię. Wraz ze zmianami stylistycznymi zdecydowano również nieco usprawnić system chłodzenia - łopatki wirnika zostały zaprojektowane od nowa, komora parowa wraz z radiatorem ma większe rozmiary niż we wcześniejszym Radeonie 6970, natomiast ze śledzia znikło jedno złącze DVI. Wprowadzone ulepszenia mają poprawić przepływ powietrza oraz zmniejszyć temperaturę pracy i natężenie generowanego hałasu.

Sercem karty jest nowy układ graficzny o nazwie kodowej Tahiti, który jest produkowany w 28-nanometrowym procesie technologicznym i zbudowany z użyciem zupełnie nowej architektury GCN (Graphics Core Next). Nowy układ składa się z 4,31 miliarda tranzystorów i zajmuje powierzchnię 365 mm^2. Tym samym jest nieco mniejszy od układów Cayman montowanych na kartach Radeon HD 6900, które składają się z 2,64 miliarda tranzystorów i mają powierzchnię 389 mm^2. Sumarycznie liczba tranzystorów wzrosła o ponad 63% a jednocześnie powierzchnia układu jest o 6,2% mniejsza, co jest zasługą zastosowania nowego 28-nanometrowego procesu technologicznego.

Na co wydatkowano dodatkowe tranzystory? W porównaniu do układów Cayman liczba procesorów strumieniowych została zwiększona z 1536 do 2048, natomiast liczba jednostek mapowania tekstur (TMU) wzrosła z 96 do 128. Niezmieniona pozostała liczba bloków RBE (Render Back Ends). Kolejne z dodatkowych tranzystorów wykorzystano do implementacji architektury GCN (Graphics Core Next) wraz z nową strukturą pamięci podręcznej, o czym więcej nieco dalej...

poprzednia strona (Karty Radeon HD 7970 oraz układ graficzny Tahiti)    -   następna strona (Zupełnie nowa architektura)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Radeon HD 7970 - graficzne rewolucje (część 1 teoretyczna)
 
 » Karty Radeon HD 7970 oraz układ graficzny Tahiti
 » Zupełnie nowa architektura
 » Teselacja, DirectX 11.1 oraz PCI-Express 3.0
 » Eyefinity 2.0 oraz obsługa rozdzielczości 4K
 » Ulepszenia Power Tune oraz technologia Zero Core Power
 » Steady Video 2.0 i kodowanie VCE
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »